Земјотрес во Хондурас со јачина од 7,6 степени


       
Тегусигалпа, 10 јануари, 2018 - 10:22 (META) 

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтерова скала погоди остров кој припаѓа на Хондурас, а потресот се почувствувал низ цела Централна Америка.

Властите издале предупредување за можност од појава на цунами.

Иако епицентарот на земјотресот бил оддалечен 519 километри од главниот град на Хондурас, Тегусигалпа, од силната на земјотресот се треселе прозорите.

За сега нема пријава дека е причинета некаква материјална штета.

Пацифичкиот центар за предупредување за цунами издаде соопштение дека можното формирање на цунами се однесува и на Пуерто Рико и на Девствените острови.