Земјотрес со јачина од 5 степени го погоди Косово, почувствуван и во Скопје


       
Скопје, 4 јануари, 2018 - 12:36 (META) 

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала денеска напладне бил регистриран во Косово. Епицентарот бил на 30 километри западно од градот Пеќ во Косово на длабочина од 10 километри.

Земјотресот беше почувствуван и во скопското епицентрално подрачје.