!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Земјотрес регистриран во Охрид и Ресен


       
Охрид, 26 август, 2017 - 10:32 (META) 

Земјотрес со интензитет III-IV степени според Европската макросеизмичка скала синоќа е регистриран во регионот на Охрид и Ресен, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот на земјотресот, кој е почувствуван синоќа во 22 часот и 34 минути, бил на 10 километри западно од Охрид.