This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Fri Jan 18 2:02:40 2019 / +0000 GMT

Загинаа двајца пилоти при уривање на бугарски воен хеликоптер
Двајцата пилоти ги загубија животите, а техничар е тешко повреден во синоќешната несреќа во Бугарија, кога се урна воен хеликоптер „Ми-17“.

Според бугарските медиуми, несреќата се случила вчера во воената авиобаза „Крумово“ кај аеродромот во Пловдив, кога хеликоптерот кој бил на тренажен лет се сршуил на земја од височина од околу 30 метри. Животите ги загубиле командирот на екипажот, капетан Пламен Пантилеев и вториот пилот, капетан Стојан Неделчев, а повреди задобил техничарот Алексеј Каменов. Инцидентот се случил за време на вежба за спасување со јаже.

Според податоците на очевидци хеликоптерот се запалил во воздух, се превртел и паднал на земјата, при што се слушнал силен удар.

Главниот пилот имал над 600 часови налет со хеликоптер, а вториот пилот над 500 часови.
Post date: 2018-06-12 12:32:25
Post date GMT: 2018-06-12 10:32:25
Post modified date: 2018-06-12 12:32:25
Post modified date GMT: 2018-06-12 10:32:25
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com