Заев за „Монструм“: Немав право да објавам податоци, но ги покажав на родител кој изгубил дете


       
Скопје, 26 април, 2018 - 13:14 (META) 

Во прислушуваните материјали имаше сериозни индиции за случајот „Монструм“ и јас сите материјали ги предадов во СЈО, рече премиерот Зоран Заев во Собранието како одговор на прашање од пратеникот Зоран Илиевски кој го праша дали чувствува морална одговорност што ги манипулирал родителите на загинатите деца.

– Правото и правната држава се подобрени во државата. Во овие 10 месеци немало договарање пресуди, судски интервенции и уништување фамилии. Тоа веќе нема да се случи. Прашањето е зошто претходната влада криеше убиства. Власта договарала апсење на луѓе без докази, спакувала агенда за да има добра приказна за јавноста. За Смилковско езеро ако имаше конкретни докази верувајте, како секоја „бомба“ така и таа „бомба“ ќе ја објавев до крај. Но, таму има сериозни индиции и сите материјали ги предадов во СЈО. Таткото на едно од загинатите момчиња имаше можност да види разговор помеѓу обвинетиот Фејзи Азири и Невзат Бејта кој беше за субвенции. Тој тоа го виде и ги виде телефоните кои што наводно беа скриени. Немав право јавно да објавувам такви податоци, но имав право да ги покажам на родител кој што изгубил дете. Има и дополнителни докази кои што треба да се истражат, апсолутно нема криење на ништо – рече Заев.

Пратеникот Илиоски го праша премиерот и за работењето на „Фени“ како и за индициите за корупција кои се појавија во изминатиот период а кои се поврзуваат со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

– Во ваше време некој го препокривал работењето во „Фени“, во ваше време некој премижувал дека се испумпуваат пари во странство, две години немало завршна сметка, а тоа се најважните причини зошто „Фени“ беше пред ликвидација. Корупцијата била здружена со власта. Бивш министер организирал превоз, а бивши директор на УБК бил главен за рудата и за се. Сега ситуацијата со „Фени“ е многу подобрена, исплатени се обврските кон банките, во најголем дел и обврските во однос на државата – рече Заев.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара 15 минути пауза затоа што, како што рече во Собранието имало само 13 претставници на власта. На ова спикерот Џафери му рече дека грешка е ако мисли дека тој како претседател на Собранието ќе биде курир и дополни дека некои од министрите оправдано се отсутни поради работни обврски а некои од замениците министри се во оставки и не можат да дојдат.

– Вие имате право да поставите прашање писмено до секој отсутен функционер. Премиерот за разлика од порано, е тука на време. Ако некој се има навикнато да се чека по саат време овде тоа е друга работа. Јас ве разбирам дека можеби немате што да прашувате, па си давате можност мене да ми реплицирате. Имате легитимно право да се откажете од поставување прашање ако немате што да прашате – додаде Џафери.