Заев: Нацрт-спогодбата со Грција содржи само технички аспекти, за деталите ќе разговараме


       
Скопје, 20 март, 2018 - 16:21 (META) 

Премиерот Зоран Заев, за посетата на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас изјави дека ваквите билатерални средби може да бидат само од помош на преговарачкиот процес кој се води под водство на ОН со Метју Нимиц.

Тој додаде дека средбата е возвратна на посетата на нашиот министер Никола Димитров кој ја направи летово во Солун.

– Оваа средба е важна затоа што имаме слетување на нашиот аеродром од страна на министерот за надворешни работи на Грција. Тоа за мене е и мерка на градење на доверба. Тоа е исчекор за пријателството кое го создаваме. Знам дека ќе има и работна вечера заедно со министерот и тимовите на двете страни, ќе има билатерални состаноци и на работни групи во МНР, но ќе има состанок со мене и со други високи политички претставници во државата – одговори Заев на новинарско прашање.

Премиерот додаде дека формулациите за името, употребата, широчината, идентитетските прашања, кодовите се уште се на маса за преговори и тие се оставени како празни полиња, како што се оставени и од грчка страна.

– Деталите нема да ги кажам заради тоа што, деталите се од технички аспект на организирање на структура на меѓународен договор. Знаете дека нема ништо ново од последната средба од Виена, односно нема помрднување во позициите, а согласно тоа, не може да биде ништо ставено во какви било документи кои се на маса за разгледување – додаде Заев.

Тој објасни дека во однос на името „Горна Македонија“ со Грција немаат зборувано за која точно географска одредница се работи.

– Немаме разговарано за конкретно име ниту од наша ниту од нивна страна – додаде Заев.