This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sun Jul 22 10:13:08 2018 / +0000 GMT

Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев
Премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје, по повод 114-годишнината од Илинденското востание и по повод 73-годишнината од првото заседание на АСНОМ.

Премиерот Заев рече дека е потребно да се помират минатото и сегашноста заради иднината на Македонија.

-  Историјата и минатото ги ставивме да бидат цврсти темели на кои почнавме да ја градиме евроатлантската иднина на Македонија, која води до квалитетен живот. Го послушавме Делчев кој ни рече да не се губи времето. За развојот се потребни доброволно подадени раце на граѓани и на народи кои се потпираат и се поддржуваат и така заеднички чекорат стабилно напред - рече Заев.

Тој порача дека каква Македонија ќе изградиме, таква и ќе имаме, а Македонија дала пример како да се чекори.

- Подадовме рака и раце се испружија кон нас. Бугарија ја покажа истата одговорност за заедничките цели - додаде Заев.

Тој потенцираше дека регионот почна да се однесува европски и затоа заслужува шанса, а членките на ЕУ и на НАТО го препознаа тоа во Трст и истото се очекува денеска во Подгорица од потпретседателот на САД, Мајк Пенс.

Заев и Борисов вчера го потпишаа Договорот за добрососедство и за пријателство. Денеска завршува дводневната официјална посета на владината делегација од Бугарија предводена од премиерот Бојко Борисов.

Post date: 2017-08-02 10:48:00
Post date GMT: 2017-08-02 08:48:00
Post modified date: 2017-08-02 14:13:22
Post modified date GMT: 2017-08-02 12:13:22
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com