Заев денеска на распит кај Зврлевски за изборни нерегуларности


       
Скопје, 17 март, 2017 - 10:03 (META) 

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во 12 часот е повикан на распит во Основното јавно обвинителство, во врска со истрагата за злоупотреба на пари во изборна кампања, пренесуваат медиумите.

Покрај Заев, според информациите во медиумите, на распит се повикани уште неколку раководни лица во партијата.

Од СДСМ потврдија дека поканата од Јавното обвинителство пристигнала вчера. Како што пренесува порталот „Нова“, од партијата потврдиле дека Заев ќе одговори на поканата и ќе дојде на распит во обвинителството.

Инаку, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција вчера соопшти дека отворило две истражни постапки поврзани со изборни нерегуларности за време на парламентарните и на изборите за претседател на државата, одржани во април 2014 година и за предвремените парламентарни избори во декември минатата година. Осомничените, поранешни високи функционери на МВР, на локалната самоуправа и „носители на високи функции во одредена политичка партија“, се товарат дека преку нудење поткуп сакале да придобијат гласачи во две изборни единици.