This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Mon Dec 10 0:25:53 2018 / +0000 GMT

Вработените во „Колска“ блокираа возови поради неисплатени плати
Вработените на фабриката за шински возила „Колска“ утрово од 7 до 9 часот ја блокираа Железничката станица во Велес, поради доцнењето на платите и тоа со месеци, јави СДК.

За време на двочасовниот штрајк беше блокиран патничкиот воз од Скопје за Битола, кој поради тоа доцнеше 90 минути. Работниците велат дека штрајкуваат и поради тоа што неодамна им било соопштено дека „Колска“ ќе се продава.

- Немаме плата за сите месеци од оваа 2018 година, како и за септември и октомври лани - вели Слободан Димитриевски претседател на синдикатот во „Колска“.
Post date: 2018-04-16 12:22:39
Post date GMT: 2018-04-16 10:22:39
Post modified date: 2018-04-16 12:22:39
Post modified date GMT: 2018-04-16 10:22:39
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com