This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sun Oct 21 15:32:58 2018 / +0000 GMT

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим
Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од 15 членки на Советот за безбедност, односно Боливија, Египет, Франција, Италија, Сенегал, Шведска, Велика Британија и Уругвај.

Арапскиот свет ја осуди одлуката на Трамп и побара нејзино повлекување пред да предизвика ескалација на ситуацијата во регионот.

Палестинскиот лидер Махмуд Абас ја оцени како „жална“ и додаде дека Ерусалим ќе остане „вечна престолнина на Палестина“.

Илјадници Палестинци од синоќа протестираат во Појасот Газа, палејќи слики од Трамп и американски и израелски знамиња.
Post date: 2017-12-07 12:53:48
Post date GMT: 2017-12-07 11:53:48
Post modified date: 2017-12-07 12:53:48
Post modified date GMT: 2017-12-07 11:53:48
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com