Во западниот дел на Алепо почнаа божиќните празници


       
Алепо, 22 декември, 2016 - 14:09 (META) 

Синоќешната церемонијата на палење на светилките на новогодишната елка поставена на плоштадот Азизиех во западниот дел на Алепо, накратко ја прекина експлозија, но десетиците насобрани набргу се вратија и ја продолжија божиќната прослава на отворено. Граѓаните од Алепо пееле и танцувале на улиците.

Првпат по четири години, трубачи во костими на Дедо Мраз, детски хор и голема новогодишна елека во центарот на плоштадот внесоа божиќен дух во градот кој е разурнат од бомби.

Католиците од Алепо првпат по четири години војување излегоа на улиците за да уживаат во празничната прослава во западниот дел на градот, кој сега е под контрола на силите на Башар ал Асад. Од зградите кои се наоѓаат на плоштадот виселе знамиња на Русија и на Сирија, како и фотографии од претседателот.

Истовремено, во источниот дел на градот во тек била евакуација на цивили и на противници на власта, под надзор на Обединетите нации.