This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sat Feb 23 4:53:49 2019 / +0000 GMT

Во пожар во Париз загинаа 10 лица, а над 30 се повредени
Во пожар во зграда во југозападен Париз, близу Булоњската шума, за кој обвинителството се сомнева дека е подметнат, загинаа 10 лица, меѓу кои  едно бебе, а над 30 се повредени  - шестмина од нив се пожарникари.

Над 50 луѓе биле евакуирани од пожарникарите од осумкатницата во 16-от арондисман на францускиот главен град.

Јавниот обвинител на Париз изјави дека пожарот е веројатно подметнат, а засега осомничена е една жена.

Пожарот избил околу 1 часот ноќеска на вториот кат на зградата на улицата Ерланже, во близина на фудбалскиот стадион „Парк де принсе“, а набргу голем број станари од зградата изградена во 1970-те години спас барале на покривите на соседните згради. Некои се префрлале од балкон на балкон.

Околу 250 пожарникари повеќе од пет часа го гаснеле пожарот. Можно е да има уште загинати, бидејќи пребарувањето на становите сè уште не е завршено.
Post date: 2019-02-05 15:21:49
Post date GMT: 2019-02-05 14:21:49
Post modified date: 2019-02-05 15:21:49
Post modified date GMT: 2019-02-05 14:21:49
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com