This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sat Jan 19 4:09:23 2019 / +0000 GMT

Во Филхармонија концертна промоција на новиот „Стенвеј“ со Евгениј Судбин
Македонската филхармонија в четврток со почеток во 20 часот ќе го одржи симфонискиот концерт „Север и југ“, на кој како солист ќе се претстави прочуениот руско-германски пијанист Евгениј Судбин.

Според британски „Телеграф“, Евгениј Судбин е „потенцијално еден од најголемите пијанисти на 21.век“, а според „Индипендент“, тој е „пијанист со невообичаена чувствителност и префинетост“.

Славниот пијанист, за македонската публика ќе го изведе популарниот Концерт за пијано и оркестар во А-мол од Едвард Григ.

Наедно, на овој концерт ќе биде промовирано новото концертно пијано од марката „Стенвеј“, кое како донација Македонската филхармонија го доби од компанијата „Штрабаг“.

Диригент на концертот е врвниот маестро Даниел Рајскин, а оваа вечер ќе бидат изведени уште три впечатливи дела - увертирата „Маскарада“ од Карл Нилсен, „Процесија до Росио“ од Хоакин Турина и свитата „Шпанска рапсодија“ од Морис Равел.
Post date: 2018-05-07 12:41:56
Post date GMT: 2018-05-07 10:41:56
Post modified date: 2018-05-07 12:41:56
Post modified date GMT: 2018-05-07 10:41:56
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com