ВМРО-ДПМНЕ: Заев да објасни кое име со географска одредница е подготвен да прифати


       
Скопје, 6 февруари, 2018 - 22:09 (META) 

Во реакцијата на прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и изјавата  дека тој е подготвен за име со географска одредница, ВМРО-ДПМНЕ пишува дека Заев треба да ја информира јавноста кое е тоа име, дали ќе има англиска транскрипција и дали тоа е само за меѓународна употреба?

„Дали, освен неговата подготвеност за име со географска одредница, постои подготвеност и за отстапки кои се однесуваат на промена на уставот, јазикот, националноста и меѓународните кодови на Република Македонија? Македонските граѓани подолго време очекуваат одговори од Зоран Заев во врска со разговорите кои ги води за решавање на проблемот кој Република Грција го има со нашето име. За жал, Заев реши да излезе со делумна информација дури откако грчкиот министер за надворешни работи јавно му порача да го извести сопствениот народ за договорот прифатен во Давос на средбата со премиерот Алексис Ципрас“, се вели во партиското соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ порачува дека јавноста очекува одговор и на прашањето дали преименувањето на аеродромот и автопатот се дел од некаква поширока стратегија за решавање на спорот или претставува еднострана отстапка од страна на Република Македонија.