ВМРО-ДПМНЕ: Катица Јанева е новиот Петре Шилегов и срам за правната фела


       
Скопје, 15 февруари, 2017 - 17:31 (META) 

Катица Јанева е новиот Петре Шилегов. Со последната скандалозна изјава дадена во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје се промовираше во најверен поданик на аболицираниот криминалец Зоран Заев, кој лаже и клевети, давајќи политички изјави и квалификации, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дека СЈО не гони обични криминалци, туку криминална група во врвот на власта.

Во соопштението се вели дека „Катица Јанева е срам за правната фела.“

– Веќе нема дилеми дека таа не работи по закон, непристрасно и професионално. Катица Јанева е продолжена рака на СДСМ. Катица Јанева нема никаков професионален интегритет и кредибилитет. Затоа поддршката што ја има не оди подалеку од Бихаќка и од штабовите на СДСМ – се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Во неа исто така се додава дека „ако Катица Јанева навистина гонеше криминал, нејзиниот наредбодател Зоран Заев одамна ќе беше во затвор.“

– Катица Јанева има нарачка и цел да го оцрни и ослаби ВМРО-ДПМНЕ, како партија која секогаш застанувала на браникот на државните и национални интереси. Истата цел ја имале многумина пред неа и не успеале. Нема да успее ниту Катица Јанева – велат од ВМРО-ДПМНЕ.