ВМРО-ДПМНЕ: Изјавите на Шилегов како да не се дадани при целосна свест


       
Скопје, 16 февруари, 2017 - 16:49 (META) 

Како што наближува денот кога ќе се дознае вистината за криминалот, така зачестуваат изјавите на Петре Шилегов кои наликуваат дека не се дадени при целосна свест, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција на портпаролот на СДСМ.

„Аболицираниот криминалец Зоран Заев никогаш немал проблем да најде некој што јавно ќе се посрамоти со разни небулози, бидејќи Петре Шилегов со задоволство си го одработува богатството што го стекнува извршувајќи ги наредбите. Граѓаните на 11-ти декември гласаа против криминогеното раководство на СДСМ и бараа тие да одговараат пред судот и законите. Ниедна апсурдна изјава и ниедна манипулација на криминалниот двоец на СДСМ нема да им помогне да избегаат од соочување со правдата“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека целиот имот на СДСМ е под хипотека за кредит земен од Комерцијална банка, кој според пишувањата на медиумите, изнесувал 2 милиони евра и го повикуваат Шилегов да објасни „дали неговото енормно лично збогатување и богатењето на аболицираниот криминалец Зоран Заев е поврзано со тој кредит“.

„Од каде му е на Петре Шилегов нов капитал од 200.000 евра заработен за само 2 години? Јасно е дека криминогеното раководство на СДСМ е во паника. Секој што сторил криминал, треба да се плаши“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.