ВМРО-ДПМНЕ: Алијансата за Албанците како мираз му ја носи тиранската платформа на Заев


       
Скопје, 21 април, 2017 - 9:58 (META) 

Коалициските партнери на Заев од Алијанса за Албанците, кои како мираз му ја носат тиранската платформа, вчера уште еднаш потврдија дека не им е битен државниот интерес, туку националното прашање на Албанците, стои во утринското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

„Поголема потврда од тоа дека од Алијанса за Албанците ќе коалицираат заради исполнување на барањата од тиранската платформа со СДС, а не за некаков „граѓански концепт“ кој Заев ни го продава, нема. Зоран Заев е очаен и има патолошка потреба за власт. Заев во власта гледа единствена надеж за спас и за амнестија од сите криминали кои ги има сторено тој и неговата криминогена врхушка во врвот на СДС“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата истакнуваат дека Заев не ги осудил, како што велат, антидржавните изјави на Зијадин Села, Еди Рама и на Дитмир Бушати, затоа што тој, како што се наведува, „е заробеник на желбата за власт и е спремен да ја проголта секоја антидржавна изјава, само за да направи влада“.