Украина донесе закон за реинтеграција на Доњецк и Луганск


       
Киев, 18 јануари, 2018 - 19:03 (META) 

Украинскиот парламент денеска го усвои законот за реинтеграција на источните региони кои во моментот се под контрола на проруските бунтовници, јавуваат агенциите.

Во законот се наведува дека Русија „привремено ги окупирала“, регионите Доњецк и Луганск на истокот на Украина.

Украинскиот претседател, Петро Порошенко го поздрави усвојувањето на новиот закон, наведувајќи дека тој ќе помогне со политички и дипломатски средства да се врати контролата над истокот на земјата.

Претседателот на комисијата за надворешна работи на горниот дом на рускиот парламент Констатин Косачев оцени дека со новиот закон се минира мировниот договор од Минск, чија примена САД и Европската Унија ја наведуваа како услов за укинување на санкциите кон Русија.

– Киев премина од саботажа на договорот од Минск кон негово погребување – изјавил Косачев, пренесува „Радио Слободна Европа“.

Во судирите на истокот на Украина од април 2014 досега загинаа повеќе од 10 илјади лица. Иако беше постигнат мировен договор во 2015 година кој предвидува прекин на огнот, повлекување на оружјето од првата линија на фронтот и уставни реформи, примирјето постојано се крши, со взаемни обвинувања помеѓу страните во судирот – украинската војска и проруските бунтовници.