!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Мрежата „Твитер“ е падната на глобално ниво


       
Скопје, 19 јануари, 2016 - 10:08 (META) 

Милиони корисници на „Твитер“ утринава немаат пристап до социјалната мрежа, која е недостапна повеќе од еден час.

Микроблогот синоќа и во петокот беше паднат, но само во период од 10 минути. Компанијата го среди проблемот, но не објасни која е причината, поради што се појавија шпекулации дека познатата веб-мрежа можеби е предмет на хакерски напад.

„Во период од 06.23 и 06.33 часот, некои од корисниците имаа проблем да пристапат на „Твитер“ преку мобилните телефони и преку компјутерите. Проблемот е среден и се извинуваме за непријатностите“, напиша вчера „Твитер“. tviter problem 1

Сервисот во последните месеци имаше неколку слични проблеми, но утринава проблемот е глобален и трае подолго од претходните вакви случаи.

„Твитер“ и другите социјални мрежи во последниот период се под поголем притисок да се справат со терористите, како што се Исламска држава, кои ги користат овие медиуми за да регрутираат борци, да шират омраза и да праќаат закани кон западните земји.