!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Туск: Политиката на Меркел кон мигрантите не е виновна за нападот во Берлин


       
Брисел, 21 декември, 2016 - 14:07 (META) 

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ги отфрли критиките на некои европски лидери дека за нападот во Берлин е виновна германската канцеларка Ангела Меркел и нејзината политика на гостопримство на бегалците.

„Од почетокот на мигрантската криза зборувавме дека е клучно да ја вратиме контролата на надворешните граници. Тоа е тешко, но сакам да нагласам дека Германците не се одговорни за надворшените граници на ЕУ, туку целата унија, а вистинскиот извор на кризата е тоа што се случува надвор од границите на ЕУ“, изјави Туск за полска приватна телевизија.

Тој, исто така, нагласи дека Германците им посакуваа добредојде само на тие што веќе ги поминале границите на ЕУ и поминувале низ другите земји-членки.