This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Tue Oct 23 22:33:00 2018 / +0000 GMT

Турција повика американски дипломат на итен разговор
Турското министерство за надворешни работи го повика на разговор потсекретарот на амбасадата на САД и побара ставање крај на спорот меѓу двете земји.

Амбасадата на Турција во Вашингтон соопшти дека ќе престанат да издаваат неимигрантски визи на Американци, откако мисијата на САД во Турција престана да издава неимигрантски визи во своите американски дипломатски претставништва во Турција.

Мисијата на САД одлуката ја донесе откако властите на Анкара уапсија еден вработен во американски конзулат во Турција.
Според неименувани извори, на потсекретарот на американската амбасада му е речено дека суспензијата на издавањето визи предизвикала „непотребна тензија“ и дека таа одлука треба да биде повлечена.
Post date: 2017-10-09 15:05:40
Post date GMT: 2017-10-09 13:05:40
Post modified date: 2017-10-09 15:05:40
Post modified date GMT: 2017-10-09 13:05:40
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com