Турција ги бомбардираше положбите на ИД во Сирија


       
Истанбул, 2 мај, 2016 - 11:44 (META) 

Турската војска со беспилотни летала ги бомбардираше положбите на Исламска држава во Сирија при што убиени се 63 екстремисти.

Четири дронови биле испратени од базата Инџирлик во Јужна Турција да учествуваат во операциите, при што убиени се 29 екстремисти. Другите борци на Исламска држава се убиени во ракетни напади од Турција.

Офанзивата почна вчера кога четири ракети беа лансирани од Сирија на турскиот пограничен град Килис, при што беа повредени осум лица.