Ципрас: Посакувам соседот да ги исполни обврските од Договорот


       
Брисел, 13 јули, 2018 - 9:59 (META) 

Прво соседната земја да ги исполни обврските од Договорот, а потоа, во јануари, февруари, ќе разговараме со коалицискиoт партнер за да видиме како ќе го придвижиме процесот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Брисел по Самитот на НАТО, во однос на спротивните позиции што ги имаат со Панос Каменос за Договорот од Преспа.

– Сега чекаме да видиме дали соседната земја, владата на Скопје, ќе успее да ги исполни обврските што произлегуваат од Договорот од Преспа. Jас лично посакувам да успее, затоа што е историска интервенција што ги решава долгогодишни проблеми во нашата надворешна политика – рече Ципрас.