Тројцата осомничени за убиството на Ким Конг-нам побегнале во Дубаи


       
Џакарта, 20 февруари, 2017 - 10:08 (META) 

Најмалку три до четири севернокорејски државјани, за кои се трага поради поврзаност со убиството на Ким Јонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, побегнале со лет од Џакарта за Дубаи истата вечер кога е извршено убиството, соопшти индонезиски претставник на миграциските служби, Аџунг Сампурно.

– Тројцата осомничени со летот во 22.20 часот по локално време, вечерта кога Ким Јонг-нам е убиен, со лет на емиратска компанија заминале за Дубаи, додека судбината на четвртиот осомничен не е позната – рече Сампурно.

Малезиските медиуми јавуваат дека четворицата осомничени побегнале за Пјонгјанг преку Џакарта, Дубаи и Владивосток.