!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Тројца убиени во „Волмарт“ во Колорадо, полицијата трага по напаѓачот


       
Денвер, 2 ноември, 2017 - 9:45 (META) 

Полицијата во Колорадо трага по напаѓач, кој вчера во 18 часот по локално време влегол во „Волмарт“ во Торнтон, Денвер, и со пиштол почнал да стрела кон купувачите и кон вработените.

Портпаролот на полицијата во Торнтон, Виктор Алива, соопшти дека напаѓачот убил три лица, а потоа со црвено возило побегнал во непознат правец.

Две лице починале на самото место, додека третото лице им подлегнало на повредите во болница.

– Напаѓачот е белец, во црна јакна, црвена маица и сини фармерки – рече Алива.

Засега нема индикации дека станува збор за терористички акт, затоа што никој не ја презел одговорноста.