Timeline Posts

 • „СДС е најодговорен за тоа што се случи во собраниската сала. СДС спроведе политичко насилство со газењето на Уставот, законите и на деловникот. Тоа е директно газење на државата и на нејзиниот правен поредок“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. „Политичкото насилствоПрочитај повеќе
 • Мрежата за надзор на цензура на интернет соопшти дека Турција ја блокирала бесплатната интернет-енциклопедија „Википедија“. – Губењето достапност е поврзано со интернет-филтрите што се користат за цензура на содржината во земјата – наведе турската мрежа за надзор. Веб-страницата на „Википедија“ е блокиран со привремена административна наредба, без судски налог. Турските власти не соопштијаПрочитај повеќе
 • Лидерите на Европската Унија ги усвоија насоките за преговорите со Велика Британија за нејзиното напуштање на Унијата, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Краткиот самит на лидерите на 27-те земји членки беше одржан во Брисел, без британската премиерка Тереза Меј. Се очекува преговорите на двете страни, кои би требалоПрочитај повеќе
 • Датум:29 април 2017 Категорија: Свет, Свет
  Премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, вели дека земјата сака да го реши територијалниот спор, кој фрли сенка на односите со Русија по завршувањето на Втората светска војна. – Мировниот договор помеѓу Јапонија и Русија сè уште не е заклучен, дури и 70 години по завршување на Втората светска војна. ОваПрочитај повеќе
 • Поседуваме сериозни докази што упатуваат на тоа дека во четвртокот во Собранието беше извршено кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, додавајќи дека станува збор за прекршување на член 313 од Кривичниот законик. -Имаме фотографии, видеоматеријали и други докази иПрочитај повеќе
 • Кандидатката за претседател на Франција, Марин ле Пен, ги повика гласачите кои во првиот круг гласаа за кандидатот на левицата, Жан-Лик Меланшон, да ја поддржат во вториот круг на изборите. Ле Пен објави видео на „Твитер“ во кое ги повика приврзаниците на Меланшон да го бојкотираат нејзиниот противкандидат, Емануел Макрон,Прочитај повеќе
 • На берлинскиот аеродром „Тегел“ евакуирани биле патниците, а полицијата морала да интервенира поради сомнителен багаж. Портпаролот на германската полиција потоа изјави дека сомнителниот багаж, кој е пронајден на аеродромот, е безопасен. Германската полиција претходно соопшти дека истражува сомнителен багаж на аеродромот. Летовите од и кон аеродромот „Тегел“ накратко беа прекинати,Прочитај повеќе
 • Основното јавно обвинителство Скопје е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи во врска со идентификација на учесниците во нередите што се случија во Собранието на Република Македонија, а дежурните јавни обвинители ѝ даваат насоки на полицијата за понатамошното постапување, велат од ОЈО преку соопштение. „Поради обемноста во постапувањето наПрочитај повеќе
 • Северна Кореја тестираше уште една балистичка ракета, соопшти јужнокорејската војска и додаде дека тестирањето завршило неуспешно. Агенцијата „Јонхап“ тврди дека ракетата се распаднала неколку секунди по лансирањето. Американските власти потврдија дека тестирањето завршило неуспешно. Ракетата е лансирана од територија во близина на Пјонгјанг, во 5.30 часот по локално време. СпоредПрочитај повеќе
 • Министерството за внатрешни работи денеска во билтенот соопшти дека вчера избил пожар во Министерство за одбрана и во Генерал-штабот на АРМ. Пожарот се случил околу 17 часот, поради дефект во електрична инсталација во зградата, при што бил зафатен и дел од покривната конструкција. Пожарот бил изгаснат од екипа на БригадатаПрочитај повеќе
Повеќе написи...