Заев на средба со ДИК: Сите институции се должни да соработуваат за референдумот


Скопје, 17 август, 2018 - 14:18 (META) 

Референдумот е обврска од важен државен карактер. Сите институции се должни да соработуваат со Државната изборна комисија (ДИК). И Владата стои на располагање, на принципиелно ниво, согласно законските овластувања, да обезбеди реализација на законските потреби на ДИК и тоа ќе го направиме, рече денеска премиерот Зоран Заев на средбата со претседателот на ДИК Оливер Дерковски и членовите на Државната изборна комисија.

Заев порача дека сите имаат одговорност професионално да одговорат на своите должности.

– Верувам дека секој ја знае својата професионална и човечка одговорност за овој важен процес. Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата – изјави Заев.

Дерковски и членовите на ДИК посочија дека работат професионално, штедливо и домаќински, како и дека ќе продолжат во таа насока, за достоинствено да одговорат на законските обврски пред граѓаните.

Како што информира владината прес-служба, на средбата е заеднички нагласена важноста од професионално и транспарентно работење на Државната изборна комисија пред и на денот на престојниот референдум, со цел доверба на сите граѓани и политички субјекти во процесот.

На средбата се разговарало и за медиумската кампања поврзана со референдумот, за потребата од почитување на законските одредби поврзани со кампањата, како и за финансиските средства што му се потребни на Собранието за нејзино спроведување.


Пломп најави експертска помош од Холандија за Македонија


Скопје, 16 август, 2018 - 14:37 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорот на Кралството Холандија Ваутер Пломп на која била изразена поддршка на политиките што водат кон евро-атлантски интеграции на Република Македонија.

– Очекувам мнозинството граѓани да гласаат за евро-атлантска иднина на Република Македонија на претстојниот референдум – рекол премиерот Заев, соопшти владината прес-служба.

На средбата, како што се наведува во соопштението, е констатирано дека е од голема важност секој граѓанин и политички субјект да ја има предвид и личната одговорност за историскиот момент што отвора економски и безбедносни перспективи за нашата држава и за граѓаните на Република Македонија.

„Во разговорот е изразено очекување дека Македонија ќе продолжи со реформските процеси, посебно во делот на правосудството, што ќе придонесе во евроинтеграцискиот процес. Холандскиот амбасадор во оваа насока најави експертска помош од Холандија за Македонија. Исто така изразено е и очекување дека Македонија во скоро време ќе стане 30-та земја членка на НАТО“, се посочува во соопштението.

Заев, како што стои во соопштението, на средбата му се заблагодарил на амбасадорот Пломп „за принципиелната поддршка од Кралството Холандија на демократските процеси во Република Македонија, вклучувајќи ја и поддршката на принципиелно ниво на актуелниот политички процес значаен за членство на Македонија во ЕУ и НАТО“.


„ЦРТА“: На Балканот, медиумите во Македонија најмногу цитираат „неименувани извори“


Белград, 16 август, 2018 - 12:52 (META) 

Најголем број медиумски објави без цитирање извор имало во Србија, а најголем број на објави со цитирани „неименувани извори“ имало во Македонија, односно, такви биле дури 43 отсто од објавите, покажува истражувањето на српската невладина организација „ЦРТА“ спроведено од 14 мај до 10 јуни оваа година.

Интересно е дека, според истражувањето, присутноста на Русија во медиумите е најмало во Македонија во однос на Србија и Црна Гора, па и во Босна и Херцеговина.

Медиумски објави во Србија на кои не им е познат изворот најчесто се насочени про-руски и анти САД, а во Македонија најчесто се про-ЕУ, а во тој период немало про-руски објави.

Премиерот Зоран Заев бил најцитираниот политичар во Македонија во мај и јуни.

Во истражувањето бил применет компаративен пристап на Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина и Србија на 5.553 медиумски објави од дневни весници, портали, информативни и утрински програми, а анализирани биле теми како политика, војска и вооружување, економија, Косово, култура, човекови права и здравство.

Клучна тема во Македонија во тој период била политиката, каде што ЕУ, САД и НАТО повеќе се присутни во позитивно светло (39%), отколку во негативно (20%).

Втора по застапеност тема била војската, а трета економијата.

За време на самитот ЕУ и Западен Балкан одржан на 17 мај, во Македонија медиумите најчесто заземале про ЕУ став (41%), ЕУ неутрално се известувало во 30 отсто од случаите, додека анти ЕУ се известувало во 12 проценти.


Заев до дијаспората: Ако си ја сакате државата, излезете на референдумот


Скопје, 15 август, 2018 - 14:09 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претставници на дијаспората од Македонија во Италија, Швајцарија, Луксембург, Германија, Словенија, Хрватска, САД, кои изразиле поддршка на владините политики за членство на Македонија во НАТО и во Европската Унија, соопшти владината прес-служба.

На состанокот се разговарало за повеќе актуелни прашања, меѓу кои и за важноста на претстојниот референдум и за потребата од проактивна улога на сите граѓани, вклучително и на дијаспората за успешен референдум.

Заев на средбата рекол дека НАТО и ЕУ за Република Македонија значат економија, стабилност и безбедност и изрази очекување за успешен референдум.

– Убеден сум дека на референдумот ќе биде потврдена одлуката за евро-атлантска иднина на Македонија, што ќе донесе и европски живот во Македонија и стабилност и безбедност. Ве повикувам, како што си ја сакате државата, да излезете на престојниот референдум и со тоа и вие како дијаспора, да дадете значаен придонес во овој историски момент за напредок на – рече Заев.

Премиерот и претставниците на дијаспората зборувале и за придобивките од реформските процеси во државата, од воспоставувањето добри односи со соседите и од евро-атлантските интеграции.

– Вистински патриот е оној кој ќе ја обезбеди иднината на државата. Тоа е придобивка за нашите деца, за сегашните генерации и остварување на вековниот стремеж на нашите претци за потврда на идентитетот на граѓаните Македонци, на македонскиот јазик и поставување на Македонија како држава, еднаш засекогаш, во светското семејство на држави – рече премерот Заев и им се заблагодари на претставниците на дијаспората за желбата да го помогнат остварувањето на стратешките цели на државата, членство во НАТО и ЕУ, а со тоа и за економски просперитет на Македонија.


Седница на Владата во 12 часот, ќе се расправа за кампањата за референдумот


Скопје, 14 август, 2018 - 11:25 (META) 

Владата во 12 часот ќе ја одржи редовната, 83. седница на која како точка на дневен ред се предлог – измените на Програмата за финансиска поддршка во земјоделство за 2018 година, информираат од владината прес-служба.

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, министрите на седницата ќе дебатираат за предлог – програмата за изменување на програмата за изградба, опремување и одржување на објекти за детска заштита за 2018 година, како и за извештајот за преземени мерки и активности за 2017 година и оперативниот план за 2018 година за спроведување на Националната стратегија за стари лица 2010-2020 година.

Министрите ќе ги разгледаат извештајот на независниот ревизор за извршена ревизија на работењето на Ревизорското тело за ревизија на инструментот за претпристапна помош за периодот од 1 јануари до 31 декември 2017  година, како и извештајот за текот на имплементација на Планот за гаранција за млади (пилот-фаза 2018 година).

На дневен ред на 83. Владина седница е и информацијата за имплементација на ИПА II Акциската програма 2014, „Поддршка на Секторот Правда”.

Иако во официјална најава за седницата не е наведено, министрите денеска треба да расправаат и одлучат по однос на предлогот на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски поради користење на службено возило за приватни цели.

Освен тоа, премиерот Заев вчера најави дека на денешната владина седница ќе се расправа и за динамиката за кампањата за претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30 септември.

– Владата утре на седница ќе дебатира и ќе донесе одлука како да помогне во информативниот дел на кампањата за да можат овие три проценти кои што го прочитале Договорот да станат 100 проценти – информираше Заев.


Познатиот американски бренд за брза храна „КФЦ“ ќе отвори ресторани во Скопје и Тетово


Скопје, 14 август, 2018 - 9:43 (META) 

Премиерот Зоран Заев синоќа се сретна со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање на ресторани за брза храна на американскиот бренд „КФЦ“ (KFC – Kentucky Fried Chicken), на која беше најавено отворање на првите два ресторани, во Тетово и Скопје на 14 септември.

Инвестицијата е вредна повеќе од 10 милиони евра и согласно подготвениот бизнис план планирано е да се отворат повеќе ресторани во земјава со околу 400 нови работени места.

„Премиерот Заев, поздравувајќи ги намерите на компанијата, изрази особено задоволство заради доаѓањето на светски познатиот бренд и порача дека секоја нова инвестиција во Македонија освен што отвора нови работни места и придонесува за економскиот развој, испраќа и силна порака до новите инвеститори дека државата е безбедна и солидна на пазарот“, информираат од Влада.

Зимбери информирал дека до крајот на годината се планира отворање на вкупно три ресторани во Македонија, со подготвен четиригодишен бизнис план за отворање 15 до 20 ресторани со вкупно 400 вработени.

„Особено сум среќен дека со инвестицијата вредна над 10 милиони евра, ние освен нашите вработени, обезбедуваме партнерство исклучиво со домашни компании од кои се снабдуваме со потребните суровини и намирници“, истакнал Зимбери.

Тој додал дека „КФЦ“ како лидер во подготовка и послужување на пилешко месо, веќе има направено анализа на позициите на регионите во Македонија, каде може да се стимулира одгледувањето на кокошки.

Компанијата „КФЦ“, со седиште во Кентаки, САД е основана во 1991 година и со повеќе од 23.000 ресторани во над 120 држави е втор најголем ресторан за брза храна во светот. „КФЦ“ е лидер во подготовка и послужување на пилешко месо подготвено на специфични начини.


Ахмети: Членството во ЕУ и НАТО ќе ни донесе напредок, стабилност и мир


Скопје, 13 август, 2018 - 16:02 (META) 

Секретаријатот за европски прашања денеска во Клубот на пратеници организираше панел дискусија „Патот до Брисел преку Охрид“ за одбележување на 17 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој се направи спој помеѓу Охрид како внатрешна интеграција и Брисел како надворешна интеграција на државата.

Премиерот Зоран Заев рече дека Охридскиот рамковен договор гарантира дека насилството нема да биде начин на остварување на нечии права, дека гарантира недискриминација и претставува темел на соживот помеѓу етничките заедници.

– Сега создадовме уште еден историски договор, 17 години по рамковниот. Договорот со Грција ни го гарантира правото да се определуваме како Македонци, нашето државјанство е македонско, нашиот јазик е и ќе остане македонски. Како што пред 17 години храброста на политичарите и на граѓаните ја извадија Македонија од кризата така и сега имаме шанса да ја осигуриме нашата европска иднина – рече Заев.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, рече дека пред 17 години без ангажирањето на НАТО државата ќе платела висока цена, но не материјална, туку човечка.

– Тогаш имаше многу ангажирања во спротивен правец за договорот да не се реализира. Имаше струи и земји кои што не сакаа нашата земја да биде стабилна и да оди напред, но прогресивните сили победија. Сега, референдумот е момент кој што треба да не сплоти затоа што е во интерес на сите граѓани. Треба да не однесе во правец кон членството во ЕУ и НАТО затоа што таму го гледаме развојот, напредокот и иднината, а тоа ќе значи мир, стабилност и благосостојба за граѓаните, државата и целиот регион – рече Ахмети.

Охридскиот рамковен договор означи крај на еден конфликт за кој се уште не може да даде одговор на прашањата дали мораше да се случи, смета Дафина Јовановска – Стојановска, пратеник во Собранието на Република Македонија како претставник на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

-Таа 2001 година не потсетува на период на загинати, исчезнати и трауми. Ужасите на војната не му се потребни на едно вакво мало општество. Војната и резултатите од неа отворија рани кои што времето ќе ги залечи ако не додава некој сол на нив. Тажно е кога се отвораат прашањата кои што се болни за да се затскрие неспособноста да се решат реалните проблеми на граѓаните како сиромаштијата, корупцијата и криминалот – потенцираше Јовановска – Стојановска.

Доколку референдумот за спорот за името биде неуспешен тогаш тоа ќе значи крај на владеењето на правото, а најверојатно и на мирот рече поранешната заменичка на помошникот Скератар за одбрана на САД, задолжена за Европа и Азија во администрацијата на Обама, Евелин Фаркаш.

– Американскиот Стејт департмент ги поддржува мирот и стабилноста на Западен Балкан и борбата против Путин и путинзмот – вели Фаркаш.

Дека од големо значење е одлуката која што граѓаните ќе ја донесат на претстојниот референдум смета и сер Барни Вајт Спунер (Sir Barney White-Spunner, поранешен генерал на Британската армија и поранешниот командант на НАТО во Република Македонија, за време на потпишувањето на рамковниот договор.

– НАТО значи дека 29 членки ќе стојат зад вашиот грб и ќе ве штитат, ќе има обуки за војската, зголемување на БДП, странски инвестиции и многу вработувања – вели Спунер.

На одбележувањето на годишнината од Рамковниот договор не присуствуваа потписниците Бранко Црвенковски, поранешен лидер на СДСМ и Љубчо Георгиевски поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Вицепремиерот за европски прашања рече дека тој лично ги поканил, но дека тие во овој период биле надвор од Скопје.

Забележително беше и отсуството на вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика, за кој Османи рече дека тој самиот треба да одговори зошто не дошол на одбележувањето.


Заев: Нема ништо недемократски ако државата се подготвува да си ги наплати даноците


Скопје, 13 август, 2018 - 15:07 (META) 

Државата нема аспирации да навлегува во детали на трошењето на парите на граѓаните, но во делот на приходите, многу демократски земји имаат увид во приходот кој што го остваруваат даночните обврзници.

Ова денеска го одговори, премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со можноста УЈП да има увид во банкарските сметки на граѓаните.

„Даночната евазија во Македонија е голема и тоа најчесто е присутна каде што има најмногу приходи, кај побогатиот слој на населението. Конечно создадовме систем, преку поврзувањето со банкарскиот сектор УЈП да има увид во приходите кои што се цел на оданочување од страна на државата. Апсолутно тука нема ништо недемократски, а и до сега државата преку одредени институции можела да направи увид во некои сметки. Апелирам до граѓаните да нема никаква стравови, се работи за подготовка на државата во извршување на државата да ги наплаќа даноците“, вели Заев.

На прашањето дали ќе се оданочуваат приливите кои стигнуваат од иселениците, Заев рече дека мора да биде кристално јасно дека ќе се оданочува само оној приход кој е заработка.

– Она што е помош на семејствата од своите од надвор, тоа не е цел на оданочување согласно законите на Македонија. Ако некој има приход од странство затоа што работел и заработил во странство или направил некоја интелектуална услуга во странство, тоа е приход кој што се оданочува. Дотациите и донациите кои што нашинците ги испраќаат на нашите сограѓани нема да се оданочуваат – вели Заев.

Во врска со измената на предлогот на Законот за изменување и дополнување на Законот за банките, пред неколку месеци реагираа и од Македонската банкарска асоцијација дека предложените измени и дополнувања се несоодветни и претставуваат директно навлегување  во приватноста на граѓаните и заштита на нивните лични податоци.

„Со проширување на листата на корисници на податоците кои се банкарска тајна особено на податоци кои не се специфицирани и неопределени, директно се влијае на суштината на банкарската такна која е една од основните фактори на довербата на граѓаните во банкарскиот систем. Имено, увид во трансакциски сметки на клиент претставува директна повреда на неговата приватност, навики, начин на живеење, со што може да се направи непоправлива штета доколку податоците бидат доставени до трети неовластени лица или бидат објавени во јавност. Ова може негативно да влијае на довербата на граѓаните во банките и штедењето која макотрпно се гради последните 20 години“, се вели во дописот на МБА.

Од таму бараа предлог-законот да биде ставен на поширока и подолготрајна јавна расправа со цел целосно разгледување на сите аспекти и ефекти од неговата примена.

За Лилјана Пецова Илиеска, експерт со долгогодишно искуство во заштита на личните податоци, со предложените измени на Законот за банки се постигнува и друга цел, освен онаа која се доставува во текстот поставен на ЕНЕР, бидејќи вклучува и овозможува пристап и до друг орган освен УЈП. Иако тоа е ограничено во рамки на надлежноста на Царинската управа, сепак останува како перцепција дека се проширува опсегот на органи кои ќе имаат малку посеопфатен пристап до банкарските информации.

– Не се работи само за тоа кој сè ќе има пристап до податоците на граѓаните. Прашањата што треба да се постават се всушност прашања и одговори како низа на процеси и процедури кои ќе треба УЈП да ги изготви за да бидат сигурни граѓаните дека нивните лични податоци се сигурни.
При собирање на податоците, односно достава до УЈП, кој е безбедносниот канал за проток на банкарските информации? Kако е обезбедена заштитата на личните податоци и нивна обработка заради спречување на потенцијален директен маркетинг, или пак продажба на трети лица на податоци добиени при анализа? Како ќе се избегне можноста за вкрстување на бази на податоци при ваков опсежен формат и обем на личните податоци – прашува Пецова Илиеска.

Според неа, малку е непрофесионална изјавата на директорката на УЈП дека ако досега немало злоупотреба од страна на државните службеници дека нема потреба од загриженост.

– Тие одговори сепак треба да ги даде судската пракса во државата и секако Дирекцијата за заштита на личните податоци со оценка за степенот на усогласеност на системот за заштита на личните податоци на УЈП, односно Царинска управа со постоечките законски одредби. Исто така, треба да се имаат предвид и обврските кои произлегуваат од Законот за заштитана личните податоци и апелирам да се усвојат и измените на законот за ЗЛП за што поблиско усогласување со ЕУ регулативата – вели Пецова Илиеска.

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска уверуваше дека податоците на граѓаните се заштитени.

– Личните податоци на граѓаните се сигурни, загарантирани и заштитени. Користењето на податоците низ една ваква законска и сигурна процедура е императив за да може Управата за јавни приходи да издава однапред пополнети годишни даночни пријави кои граѓаните само ќе ги потврдуваат. Издавањето на пополнетите годишни даночни пријави е дел од реформата за поедноставување на постапките за плаќање на персоналниот данок на доход, која Управата за јавни приходи ја спроведе со користење на средства од ЕУ, ИПА – фондовите – рече Лукаревска.


Заев: Суетата ја ставам на страна, пријателството со Бугарија треба да се негува и доградува


Скопје, 13 август, 2018 - 15:01 (META) 

Правам сè за да изградам пријателство. Гледате дека моите суети ги ставам на страна, сакам искрено да градам пријателство. Бугарија е партнер на Македонија и тоа го покажа неколку пати и не е во ред тоа да го заборавиме, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање дали изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов ја гледа како закана за евроатланските аспирации на Македонија.

– Апелирам сите заедно да ги тргнеме политичките интереси, голиот популизам и она што навистина не предизвикува да бидеме недоволно внимателни. Договорот со Бугарија го потврдивме преку нашите потписи но треба тоа да го негуваме и доградуваме и постојано да тежнееме кон градење пријателство кое од обостран интерес на двете земји и двата народи и на генерациите кои што доаѓаат. Треба сите да внимаваме и да придонесуваме во тоа заедничко пријателство – рече Заев кој на прашањето дали двете земји конечно ќе се договорат за Илинденското востание тој одговори дека веќе одбележуваме дел од нашата заедничка историја.

Премиерот Заев потенцираше дека директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски иако е професионалец, направил грешка и поради тоа треба да поднесен одговорност и потенцираше дека предлогот за неговото разрешување на е внатре партиска пресметка.

– Станува збор за понесување одговорност кое граѓаните го очекуваат од политичарите и носителите за јавните функции. Господинот Велковски е еден од моите први соработници и соработници на министерот Оливер Спасовски, но грешката е направена и одговорноста мора да се понесе. Секако јас верувам дека тој ќе остане и понатаму значаен фактор во МВР заради тоа што е важен со неговото искуство и е од помош на државата. Спасовски даде предлог за разрешување, владата на утрешната седница ќе го разгледа предлогот а потоа ако владата одлучи да постапи по овој предлог ќе разгледуваме и можни решенија. Господинот Велковски е припадник на СДСМ и секогаш важел за сплотувачки фактор во СДСМ. СДСМ е единствен и сплотен посебно пред вакви важни моменти – изјави Заев и додаде дека до сега не размислувале за нови имиња кои би можеле да го заменат Велковски и напомена дека ќе треба време да се најде вистинско решение преку добра анализа.

Во врска со кампањата за референдумот Заев вели дека таа дополнително ќе се засили во јавноста и ги повика граѓаните да го погледнат договорот и да видат дека идентитетот е потврден а дека македонскиот јазик е загарантиран.

– Владата утре на седница ќе дебатира и ќе донесе одлука како да помогне во информативниот дел на кампањата за можат овие 3 проценти кои што го прочитале Договорот да станат 100 проценти – информираше Заев.


Заев: Време е за одлука, одиме напред во НАТО и ЕУ


Скопје, 13 август, 2018 - 10:42 (META) 

Време е за одлука! Одиме напред во НАТО и ЕУ, напиша премиерот Зоран Заев на неговата официјална „Фејсбук“ страница.

„Со договорот македонскиот идентитет е заштитен. Граѓаните на Македонија влегуваат гордо во НАТО и ЕУ“, напиша Заев на постот на кои се додадени хаштазите #МКвоЕУ #МКвоНАТО #ФактиЗаДоговорот.

На постот е прикачено и видео на кое се прикажани споменикот „Илинден“ во Крушево, Матка, Скопје но и седиштето на НАТО во Брисел.

Постот е дел од кампањата на владата за претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30 септември. Референдумското прашање гласи „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО преку поддршка на договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“.