!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

АКМИС им бил само украс: Кривичниот и Врховниот суд рачно распределувале предмети


Скопје, 7 декември, 2017 - 16:02 (META) 

Работната група на Министерството за правда констатирала бројни неправилности во работата на Кривичниот суд Скопје и на Врховниот суд во врска со користењето на АКМИ-системот (Автоматизиран компјутерски систем за управување со судски предмети).

Како што соопшти министерот за правда, Билен Саљији, во Апелацискиот суд комисијата утврдила дека АКМИС е имплементиран и редовно се користи освен во делот за судската управа.

Според наодите на Комисијата, во Кривичниот суд годишен план за движење на предметите бил донесен само во 2013 година. Годишниот распоред за работа на судот во 2016 и 2017 година бил менуван често, односно за две години бил менуван 10 пати. Не се користел модулот за автоматска распределба, туку таа се вршела рачно. Предметите биле распоредувани само со параф на претседателот на судот и со телефонско јавување во судската писарница.

При увидот во судот било утврдено дека 860 предмети не се распределени на судии и како што кажа Саљији со ова се доведува во прашање точноста на статистичките податоци во месечните и во годишните извештаи на судот до повисоките судови, судскиот совет и до Министерството за правда.

Во Врховниот суд, АКМИ-системот се применувал спротивно на судскиот деловник и наместо предметот да оди кај судија по случаен избор, него го добива очекуван судија. Исто така, според извештајот на Комисијата во Врховниот суд не било формирано работно тело за управување на движењето со предметите во судот, а годишниот распоред за работа во 2017 година бил менуван девет пати. Не се почитувало ниту начелото за специјализација на судиите, односно судии кои работеле на граѓански предмети се прераспоредувале да работат на кривични и обратно.

Извештајот ќе биде испратен и до другите надлежни институции, кои ќе треба да утврдат дали наводите упатуваат дека претседателите на судовите извршиле некакво кривично дело.

Прашани да посочат кои се одговорни за ваквата ситуација во судовите, министерот и претседателот на комисијата не сакаа да прецизираат, но кратко рекоа дека јавноста добро знае кој во изминатите две години претседавал со судовите.

Во однос на извештајот Министерството за правда упати конкретни препораки до судовите, доследно да ги почитуваат Законот за судовите, Законот за управување со движењето на предметите во судовите и судскиот деловник, потоа формирање и функционирање на работни тела за управување со движењето на судските предмети, претседателите на судовите да поднесѕваат извештаи за реализацијата на нивната работа до Судскиот совет, да се зајакнат контролите на на повисоките врз пониските судови и да се даваат прецизни мерки за следење на констатираните неправилности.

– Министерството за правда му препорачува на Судскито совет постојано да ја следи работата на судовите во имплементацијата на АКМИС-от и спроведувањето на законот за управување со движењето на предметите во судовите и судскиот деловник-рече Саљији.

Тој нагласи дека Министерството за правда во иднина ќе воспостави пракса на постојан увид во функционирањето на АКМИС-от и додаде дека уводот на комисијата ќе продолжи и во останатите судови во државата.


МВР: Вчера забележано сликање на гласачко ливче и гласање спротивно на волја на гласач


Скопје, 29 октомври, 2017 - 10:48 (META) 

Сликање на гласачко ливче во дом на изнемоштено лице, како и гласање спротивно на волјата на гласач е регистрирано во билтенот од вчера на Министерството за внатрешни работи.

Вчера, во 12.17 часот, во полициска станица Кисела Вода се јавил претседателот на Општинската изборна комисија Кисела Вода и пријавил дека истиот ден, околу 11 часот, на улица Јабланица, кај лице кое е старо и изнемоштено и затоа гласало во својот дом во присуство на Избирачка комисија во состав од претседател и тројца членови, откако лицето гласало, еден член на комисијата го сликал неговото гласачко ливче.

Вчера, околу 9 часот, пријавено е дека во село Градец, во семејната куќа на Ј.Ш., дошло до злоупотреба на избирачко право на тој начин што откако два члена од Општинска изборна комисија Врапчиште дошле во наведената куќа за изнемоштеното лице Ѓ.Ш. да оствари право на глас, и двајцата ѝ зеле отпечатоци од прстот во регистарот на гласачи, а едниот од нив заокружил реден број на една политичка партија спротивно на волјата на гласачот.

Се преземаат мерки и активности за целосно расчистување на случајот.


Кривична пријава против градоначалникот на Берово оти патувал без налози


Берово, 6 октомври, 2017 - 14:07 (META) 

Кривична пријава против Драги Наџински, градоначалникот на Берово, поднела надворешната канцеларија за криминалистички работи (НККР) од Берово во соработка со одделот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи (СВР) Штип, соопшти МВР.

Во пријавата поднесена до Основното јавно обвинителство Берово стои дека Д.Н. (59) од Берово сторил злоупотреба на службената положба и овластување.

Според полицијата, Наџински како градоначалник на општина Берово, од 1 јули 2015 до 1 јули 2017 година, повеќепати го користел службеното патничко возило, сопственост на Општина Берово, без да обезбеди решение за службено патување во странство од надлежен орган од Општината, како и без патни налози и без покани за службено патување во странство.

Полицијата го товари за 32 такви прекршоци, при што се вели дека превезувал и други лица.

Претходно МВР поднесе кривични пријави против градоначалниците на Штип, Велес, Крива Паланка, Неготино, Ново Село, а судски пресуди имаше за градоначалниците на Прилеп и на Кавадарци.


За СДСМ обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за Анѓушев се лажни вести


Скопје, 30 септември, 2017 - 17:42 (META) 

„Очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со успешните политики во економијата од страна на Владата предводена од СДСМ и на вицепремиерот Анѓушев и затоа продолжува да шири нови лажни вести. Времето на привилегирани фирми и поединци заврши кога ВМРО-ДПМНЕ замина во опозиција. Новата реформска Влада обезбедува неселективна поддршка и помош на домашните претпријатија“, одговори СДСМ на обвинувањата што на прес-конференција денеска ги изнесе Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече дека Владата ќе ги укине давачките за литиум-јонски акумулатори само заради вицепремиерот Кочо Анѓушев, односно неговата фирма „Брако“, која единствено користела такви акумулатори.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата ќе го дозбогати Анѓушев, укинувајќи давачки за акумулатори


Скопје, 30 септември, 2017 - 15:28 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција обвини дека Владата ќе ги укине давачките за литиум-јонски акумулатори само заради вицепремиерот Кочо Анѓушев, односно, како што рече Бојан Стојаноски, затоа што единствено неговата фирма „Брако“ користи такви акумулатори. Со тоа Кочо Анѓушев ја злоупотребува својата положба во власта на секој можен начин, порача Стојаноски и побара оставка од вицепремиерот.

– Електрични литиум-јонски акумулатори користи само фирмата „Брако“ која е во сопственост на Кочо Анѓушев и која овие батерии треба да ги вгради во моторни возила за специјална намена – чистење на улици и на патишта со електричен погон. „Брако“ треба да произведе 35 вакви возила во вредност од 2 милиони евра. Со ова личното богатство на Анѓушев дополнително ќе се зголеми на сметка на буџетот кој сите граѓани го полнат – рече тој.

Како што појасни, тоа ослободување од давачки ќе биде привремено и ќе важи до 30 септември 2018 година, а нема да се разгледува во Собранието.

– Со ова се заобиколува и јавноста која не може да ги дознае сите детали кои доколку би имало расправа во Собрание и доколку се извадат сите факти пред граѓаните, ќе предизвикаат големо незадоволство од работата на владата.


ВМРО-ДПМНЕ: Кривичната пријава за градоначалникот Блажо Велков е монтирана


Скопје, 26 септември, 2017 - 16:24 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ порача дека кривичната пријава што СВР Струмица ја поднесе за градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, е монтирана, но дека тоа нема да го спаси владејачкиот СДСМ од пораз на локалните избори на 15 октомври.

„Монтираните кривични пријави на хунтата СДС против нашите градоначалници нема да ги спасат од изборниот пораз кој ќе им го испорачаат граѓаните. Кривичната пријава против градоначалникот на Ново Село, Блажо Велков, е уште еден притисок на СДС и излезно сценарио од скандалот во кој полицијата на Спасоски малтретираше активисти на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа што јавноста очекува се пријави за злоупотребата и за мешањето на државата и на партијата СДС и очигледото користење на службени возила на Зоран Заев на партискиот митинг во Битола. Обвинителството и партиското судство на СДС молчат“, порача ВМРО-ДПМНЕ.


МВР поднесе кривична пријава за градоначалникот на Ново Село


Струмица, 26 септември, 2017 - 14:57 (META) 

Пријава за злоупотреба на службената положба против градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, поднесе СВР Струмица. Како што соопштија од полицијата, првиот човек на Општината се товари за одобрување службеници во општината да користат службени возила без патен налог за превезување пропаганден материјал за изборите.

СВР Струмица соопшти дека пријавата се темели на член 353, став 1 од Кривичниот законик  на Република Македонија.

Според пријавата, вчера во 19 часот, на магистралниот пат Струмица – Радовиш, патрола на сообраќајната полиција сопрела „фолксваген голф“ со струмички таблички, сопственост на Општина Ново Село, управувано од А.К. од Ново Село, службеник во општинната, а со него во автомобилот биле уште двајца ввработени во општинската администрација, односно В.К. и Е.П.

Според полицијата, возачот не поседувал патен налог за управување на автомобилот, во кој имало изборен пропаганден материјал, преземен од печатница во Кочани, а бил за кандидати за градоначалник на општините Ново Село, Босилово и Василево од една политичка партија.
За настанот бил известен јавен обвинител, пред кого биле изведени пријавените службеници во Општина Ново Село, кои претходно биле приведени.


Кривична пријава за велешкиот градоначалник Чадиев поради одморалиште во Горно Врановци


Велес, 11 септември, 2017 - 15:08 (META) 

СВР Велес поднесе кривична пријава против актуелниот градоначалник на општина Велес, Славчо Чадиев, поради постапка што ја направил како претседавач на Советот на Општина Велес во 2012 година. СВР го товари за прекршување на деловникот на Општината, во врска со предавањето на синдикалното одморалиште од Општина Велес на Општина Чашка.

Според соопштението од Секторот за внатрешни работи – Велес, С.Ч. (58) од  Велес се товари за злоупотреба на службена положба и овластување, бидејќи на 62. седница на Советот на Општина Велес одржана на 11 јули 2012 година, претходно симнатата точка 6 од дневниот ред, за пренесување на правото на сопственост на недвижен имот од Општина Велес на Општина Чашка, побарал по итна постапка повторно да биде вратена на дневниот ред, по што таа бил изгласана. Тоа го направил со прекршување на член 61, став 4 од деловникот за работа на Советот.

Општина Велес била сопственик на Синдикалното одморалиште во селото Горно Врановци кое било градено со средства на поранешните претпријатија што работеле на подрачјето на општина Велес, а во 2004 година било преземено до Комисијата за приватизација на Република Македонија и доделено на стопанисување на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор на Република Македонија. По судска постапка помеѓу Општина Велес и претпријатието, одморалиштетото на 15 јуни 2012 година било вратено на Општина Велес.

По само една недела од одлуката, Општина Чашка до Општина Велес поднела барање одморалиштето да се пренесе на неа, и Чадиев го ставил барањето на дневниот ред на 62. седница на Советот, по што со гласање било симнато од дневниот ред.

Потоа, како што вели СВР Велес, Чадиев веднаш предложил по итна постапка барањето да се постави на дневен ред како нова точка, иако од членови на Советот му било укажано дека е тоа спротивна на деловникот. Потоа барањето било изгласано, а по стекнувањето сопственост, Општина Чашка веднаш го огласила за продажба.


СЈО не смее да води истражни постапки по истекот на рокот, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 22 јули, 2017 - 11:14 (META) 

Во согласност со член 22 од Законот за јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, овој орган за селективен прогон не смее да води истражни постапки по истекот на 18 месеци од денот на преземањето на предметите и на материјалите во негова надлежност, изјави на прес-конференција Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека СЈО не смее да се става над законот дека секој нов прогон и „тормозење“ кое СЈО ќе го врши, ќе биде противзаконски и ќе биде основа за одговорност.

– СЈО е должно сите нелегално прислушкувани материјали веднаш и без исклучок во законска процедура да ги уништи и за уништувањето на материјалите да состави записник. Неуништувањето и нивното чување, поседувањето и користењето претставува груба и сериозна злоупотреба на службената должност и е казниво според закон – додаде Павлоски.


Продолжи блокадата во Собранието со серија прекини, барања за паузи и за извинувања


Скопје, 6 јули, 2017 - 17:06 (META) 

Шестата собраниска седница, на која како петта точка на дневниот ред треба да се расправа за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина во 16.20 часот, откако пратеникот Димитар Стевананџија, претставувајќи се како координатор на една од десетте пратенички групи, побара пауза од 60 минути, а за тоа време народниот правобранител да им се извинел на пратениците.

Претходно извинување побара Зоран Илиоски, исто така велејќи дека народниот правобранител Иџет Мемети треба да им се извини на пратениците.

Пред да стави крај на денешното продолжение на шестата седница и да го закаже следното за утре во 11 часот, Џафери рече дека тоа што го прават пратениците на ВМРО-ДПМНЕ е очигледно злупотреба на актите и дека граѓаните лесно ќе сфатат што всушност се случува.

– Тоа е злопотреба, но јас немам намера да ве попречам, Деловникот го овозможува тоа, ќе добиете еден час пауза. Ќе потсетам, заради граѓаните, јас и претходно кажав дека намерата со десетте пратенички групи е нон-сенс и дека сакате да блокирате, но граѓаните нека одлучуваат. Ќе добиете пауза, оти сакате да блокирате, ја прекинувам седницата и таа ќе продолжи утре во 11 часот – рече Џафери, одговарајќи му на Стевананџија.