!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Хан се сретна со Груевски, Ахмети и со Села и ја истакна важноста на опозицијата за реформите


Скопје, 20 ноември, 2017 - 20:41 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за соседската политика, Јоханес Хан, денеска во Собранието имаше средби со опозициската ВМРО-ДПМНЕ и со владејачките коалициски партнери, ДУИ и Алијанса за Албанците.

Тој по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој беше придружуван од пратеникот Илија Димовски и од Алксандар Николовски, на „Твитер“ напиша дека ја истакнал важноста од конструктивноста на опозицијата за исполнување на реформите.

„Ја истакнаv важноста на нивниот конструктивен придонес во реформите на ЕУ. Напредокот кон патот кон ЕУ е во интерес на граѓаните“, напиша еврокомесарот на „Твитер“.

Хан се сретна и со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, и со лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села.

„Добар разговор со лидерите на владините коалициски партнери Али Ахмети и Зијадин Села. Истакнав дека стабилноста на тристраната коалиција и доближувањето кон опозицијата се од суштинско значење за конструктивно да се работи на неопходните реформи од ЕУ“, напиша Хан.

Ахмети по средбата рече дека ДУИ интензивно работи за да се исполнат реформите.

– Хан беше многу конкретен во врска со реализирање на реформите во судството и за другите делови за кои се потребни реформи. Беше заинтересиран за евроатланските процеси и јас кажав дека ние работиме интензивно за да се постигнат резултати – изјави Ахмети.

Посветеност кон реофрмите истакна и Села, кој нагласи дека реформите имаат смисла само кога ги чувствуваат граѓаните.

– Се разбира дека господин Хан и нашите меѓународни пријатели се заинтересирани да има стабилност во Владата. Само со стабилна влада ние можеме да бидеме фокусирани на реформите, без да се занимаваме со овие ниски политички игри, кои некој се труди да ги наметне – рече Села.


Села: За новиот министер за здравство ќе одлучуваат партиските органи


Скопје, 9 ноември, 2017 - 23:17 (META) 

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција, а за новиот министер за здравство ќе одлучуваат органите на партијата, изјави лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во емисијата „Патот кон“ на телевизијата „Алсат-М“.

– Ќе поставиме човек кој ќе ни го обели образот како што беше Арбен Таравари – рече Села.

Тој истакна дека ја застапува идејата министерот за здравство повторно да биде доктор и дека партијата има доволно кадри не само за ова министерство туку и за секое друго, каде што има потреба.

– Името на новиот министер треба да се дискутира во раководството на партијата. Јас сум за идејата да биде доктор – рече Села.


Обвинение против десет лица за обид за убиство на Зијадин Села на 27 април


Скопје, 3 ноември, 2017 - 15:32 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело обвиненија против десет лица за обид за убиство на Зијадин Села во Собранието на 27 април.

Од Обвинителството напоменуваат дека во кривичното дело биле вклучени уште неколку лица, чиј идентитет допрва треба да се утврди.

„Обвинетите, сите заедно, како и со други лица на кои до овој момент не им е утврден идентитетот, се обиделе да го лишат од живот оштетениот Зијадин Села. Дел од обвинетите користеле тврди предмети кои ги фрлале кон оштетениот и притоа му нанеле животно загрозувачки повреди. Другите пак, со употреба на удари, клоци и тупаници го извршиле кривичното дело за кое се товарат“, се вели во соопштението.

Заедно со обвинителниот акт, до судот бил доставен и предлог за продолжување на притворот на деветмина од обвинетите, односно на куќниот притвор на еден од нив.


Села не ги признава резултатите од изборите, го обвини Заев за поразот во Струга


Струга, 29 октомври, 2017 - 21:59 (META) 

Лидерот на Алијансата за Албанците и кандидат за градоначалник на Општина Струга, Зијадин Села, изјави дека не ги признава резултатите од денешното гласање за локалните избори бидејќи, според него, имало поткуп и уцени на гласачи вршени од партиски активисти заедно со полицијата.

Тој од лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев побара одговор за резултатите во Струга, кои се во корист на Рамиз Мерко од ДУИ.

– Не го признаваме овој резултат – рече Села и најави дека ќе достават жалби до општинската изборна комисија и до Државната изборна комисија.

Тој го обвини Заев дека иако декларативно се залагал за живот, рамноправност и за соживот, успеал уште повеќе да ја продлабочи делбата помеѓу етничките заедници во Струга.

– Имајќи предвид дека демократијата е волја на мнозинството, а мнозинство во Струга е албанското население, кај албанското гласачко тело го имаме победено ДУИ и тоа со длабок резултат од два спрема еден. Останува сега тој да даде одговор. Не сме ги изгубиле изборите. Напротив, ако некој сакал да удира врз мојот легитимитет како претседател на Алијансата на Албанците, ме направил уште посилен. Али Ахмети, те чекам на парламентарни избори – изјави Села.


Села: Ова беа криминални избори со закани и со поткуп


Струга, 29 октомври, 2017 - 20:16 (META) 

Кандидатот за градоначалник на општина Струга од Алијансата на Албанците, Зијадин Села, обвини дека овие избори биле криминални и дека на повеќе места во Струга имало закани, уцени и купување гласови, кои се случувале на скриени локации кои функционирале како партиски штабови.

Тој ги повика институциите на системот да профунционираат, давајќи им и точна локација каде се случувал изборниот криминал.

– Да ги повикам правната држава, полицијата, да бидат поактивни, а не да ги дозволат да се случуваат да се уценуваат граѓаните да се купува нивниот глас, веќе имаме пријавено кај едно место кај „Тинекс“, ДУИ има скриен штаб каде што се носат граѓани со возило и таму ги купуваат нивните гласови. Еве, јавно ги повикувам да одат да контролираат, да влегуваат , таму се врши криминал над изборниот процес – изјави Села откако гласаше на неговото избирачко место во Струга.


Заев и Ахмети апелираат за демократски избори и во втор круг


Тетово, 26 октомври, 2017 - 20:45 (META) 

Постојано сме работеле на демократските процеси и затоа посакуваме тие стандарди да се имплементираат и на 29 октомври, затоа што тоа е многу значајно за нашата заедничка иднина, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Тетово, каде што вечерва се одржа митинг.

По митингот, Ахмети на кратко се сретна со премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев.

Заев од граѓаните побара да ја поддржат актуелната градоначалничка Теута Арифи, која во вториот круг на локалните избори, што ќе се одржат в недела, се бори за втор мандат.

На новинарско прашање за коалициите на албанските политички партии за вториот круг на локалните избори, Заев рече дека не навлегува во коалициите на партиите иако, како што кажа, „имаат незгодна ситуација со еден од коалиционите партнери“.

„Локалните избори се различни од парламентарните и во тој поглед секој ја сноси својата одговорност. Во првиот круг оставивме граѓаните да си кажат во кој правец ќе се движат работите во Струга и во Гостивар. Во вториот изборен круг, Зијадин Села одлучи да влезе во коалиција со Беса, некаде и со ВМРО-ДПМНЕ. Но, тоа е негово право и тој си носи одговорност и пред своите гласачи“, изјави Заев.

Тој апелираше до граѓаните за слободни, фер и демократски избори и во вториот круг.

„Навистина сум горд, како човек, што за првиот изборен круг покажавме кристално чисти избори, заради тоа што само преку слободни, фер и демократски избори сите победуваме во Република Македонија“, додаде Заев.


Алијанса за Албанците останува во Владата, потврди Села


Скопје, 25 октомври, 2017 - 23:15 (META) 

Алијанса за Албанците не излегува од Владата, изјави лидерот на партијата, Зијадин Села, во интервју во емисијата „Топ-тема на ваша страна“ на „Телма“. Информациите дека партијата наводно ја напушта владината коалиција, тој ги нарече шпекулација и политички маркетинг на ДУИ за да се исплашат гласачите.

– Ние, како коалиционен партнер, не сме имале дебата на оваа тема – рече лидерот на Алијанса за Албанците.

Села, кој е кандидат за градоначалник на Струга, изјави дека лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, политички многу греши кај Албанците со тоа што ѝ помага на ДУИ во вториот круг од локалните избори, притоа потсетувајќи на изјавите на Заев, кои ги давал пред парламентарните избори, поврзани со бомбите, во кои за криминалот на претходната власт ги посочувал и функционерите на ДУИ.

– Политиката на СДСМ не е конзистентна. Пресвртот на политичкото дејствување кон ДУИ, Заев треба да го објасни. Тешко дека повторно би ја добил истата поддршка од Албанците како претходно – рече Села, додавајќи дека политичкото однесување на Заев за локалните избори и поддршката за ДУИ му е разбирлива, но оти однесувањето на Заев како човек не е во ред.

Тој отфрли можност за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ во вториот круг од изборите за градоначалник, како можност да ги добие нивните гласови, велејќи дека не се созреани односите со ВМРО-ДПМНЕ за тоа. Истовремено, тој го остави отворено прашањето за можните коалицирања во Советот на Општина Струга, велејќи дека коалициите ќе се прават по вториот круг.

Села во интервјуто зборуваше и за неговите изјави кои во јавноста беа оценети како антимакедонски. Тој рече дека тие биле извадени од контекст или невистинити, како дел од кампања против него за да не се формира парламентарното мнозинство.


Заев: Парламентарното мнозинство ќе зајакнува со пратеници од опозицијата


Штип, 21 октомври, 2017 - 18:16 (META) 

Парламентатното мнозинство ќе зајакнува бидејќи има многу демократи и чесни луѓе од опозицијата, кои не се согласуваат со политиките на поделби, национализам и на антагонизам. Ова денеска го изјави лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, за време на посетата на Штип, во рамките на кампањата за вториот круг од локалните избори.

– Јас верувам дека неколку пратеници ќе се охрабрат да ги поддржат политиките што им се потребни на граѓаните на Република Македонија. Убеден сум во тоа, така што следува период на засукување на ракавите и работење во интерес на граѓаните – рече Заев.

Одговарајќи на новинарско прашање за шпекулациите за излегување на Алијанса за Албанците на Зијадин Села од владината коалиција, Заев рече дека СДСМ ја потврдува својата коалција со ДУИ и дека има разбирање за коалицијата на Алијанса за Албанците со Беса за вториот круг од локалните избори, но и дека Села потврдил оти останува во Владата.

– Локалната власт е различна од централната власт и многу е легитимно што Зијадин Села со Алијанса за Албанците влегол во коалиција со Беса. Јас немам проблем со тоа. Видов дека е некаде со раководни структури и на ВМРО-ДПМНЕ, како што е во Гостивар и имам разбирање. Веројатно се согласиле за програмата на локално ниво и тоа е во ред. Ние сме со ДУИ во коалиција и ги поддржуваме кандидатите во тие општини и оттука не гледам дека тоа би можело да влијае, освен ако Зијадин Села и неговата партија не одлучат да напуштат. Мене ми е драго што тој потврди дека останува во Владата, така што апсолутно продолжуваме понатаму – рече Заев.


Уапсените за нападот врз Села што беа препознаени од граѓани, добија 30 дена притвор


Скопје, 19 октомври, 2017 - 10:10 (META) 

Судија на претходна постапка определил 30-дневен притвор за тројцата осомничени за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието на 27 април годинава, откако тие беа препознаени со помош на граѓани по објавување на нивните фотографии.

Притвор во траење од 30 дена беше определен и за петтото лице што беше претходно лишено од слобода за истиот настан и за кое одлуката на Судот беше одложена поради влошена здравствена состојба на осомничениот.

Вчера 30-дневен притвор добија и другите четворица уапсени за обидот за убиство на Села за време на насилствата во Собранието од 27 април годинава.


ОЈО Скопје ги гони тројцата уапсени насилници за нападот врз Села на 27 април


Скопје, 18 октомври, 2017 - 17:12 (META) 

Трите лица уапсени вчера, откако беа препознаени од граѓани, по објавувањето на нивните фотографии на веб-страницата на МВР, Основното јавно обвинителство Скопје ги гони за обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април.

Од Обвинителството денеска соопштија дека ја прошириле истрагата за случајот, а надлежниот јавен обвинител доставил предлог до судот на тројцата осомничени да им биде одреден притвор.

Триесетдневен притвор судот веќе им одреди на четворица од петте лица што беа уапсени завчера вечерта, исто така осомничени за учество во насилствата во Собранието и за обидот за убиство на Села.