!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Германија најави воведување мерки против Турција


Берлин, 20 јули, 2017 - 19:58 (META) 

Германското министерство за надворешни работи ќе издаде безбедносно предупредување до граѓаните на Германија кои планираат да патуваат во Турција. Ова е една од мерките против Анкара што денеска ги најави шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, по апсењето на активисти за човекови права во Истанбул, од кои еден е германски државјанин.

„Имајќи ги предвид зачестените случаи на произволни апсења на германски државјани во Турција, ние не можеме поинаку да реагираме, туку да издадеме предупредување на германските граѓани кои планираат да патуваат во Турција“, рече Габриел, пренесува ХРТ.

Покрај предупредувањето, тој најави дека Германија во иднина нема повеќе да дава гаранции за странските инвестиции во Турција и дека заедно со европските партнери ќе ја преиспита претпристапната помош на Европската Унија за земјата.

На изјавите на Габриел веднаш реагираше официјална Анкара. Ибрахим Калин, портпарол на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ги оцени како неумесни изјавите на шефот на германската дипломатија, додавајќи дека се наменети за внатрешно-политичка употреба, алудирајќи на парламентарните избори во Германија, закажани за септември оваа година.

„Остро ги осудуваме изјавите во кои се тврди дека (германските) државјани кои патуваат во Турција не се безбедни. Тоа воопшто не е вистина“, изјави Калин.


Поради Трамп, Западот стана помал и послаб, оцени Зигмар Габриел


Берлин, 30 мај, 2017 - 12:53 (META) 

Потезите на претседателот на САД, Доналд Трамп, го ослабеа Западот, а неговата краткорочна политика ѝ штети на Европската Унија, оцени шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел.

– Секој што ги забрзува климатските промени, слабеејќи ја животната средина, кој продава најмногу оружје во зоните на конфликт и кој не сака политичко решение на верските конфликти, го загрозува мирот во Европа – изјави Габриел на еден од партиските митинзи.

Краткорочната политика на американската влада, според Габриел, е спротивна на интересите на ЕУ.
– Западот стана помал, во најмала рака стана послаб – рече Габриел.


Габриел: Германија ја продолжува разузнавачката соработка со САД


Берлин, 18 мај, 2017 - 15:21 (META) 

Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, изјави дека „апсолутно е неопходно“ да се продолжи разузнавачката соработка со САД. Изјавата доаѓа по наводите дека американскиот претседател Доналд Трамп на руските претставници им открил доверливи разузнавачки податоци.

По состанокот со американскиот секретар Рекс Тилерсон синоќа во Вашингтон, Габриел изјави дека разузнавачката соработка меѓу двете земји не била тема на нивните разгори.

Прашан дали Германија може да им верува на САД кога станува збор за разузнавачките информации, Габриел рекол дека меѓу двете земји постои „силна разузнавачка соработка“ и дека тоа е „апсолутно неопходно“ за безбедноста на Германија.

– Сигурен сум дека ќе ја продолжиме соработката – додаде Габриел.

Медиумите јавија дека Трамп минатата недела за време на состанокот во Вашингтон, на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров му открил доверливи разузнавачки податоци за Исламска држава, добиение под посебни услови од Израел.

Трамп потоа изјави дека „ги има сите права“ за информациите да ги сподели со Русите, а Белата куќа соопшти дека се однесувал „сосема соодветно“.


Германското МНР го повика на разговор македонскиот амбасадор во Берлин


Берлин, 28 април, 2017 - 17:05 (META) 

Министерството за надворешни работи на Германија денеска претпладне го повикало на разговор македонскиот амбасадор во Берлин и му упатило остра порака дека одговорните во Скопје мора да ги прифатат резултатите од изборите, пишува „Дојче Веле на македонски јазик“.

Како што информира официјален Берлин, во просториите на министерството за надворешни бил повикан амбасадорот Сашо Марковски, коmu му било порачано дека „одговорните во Скопје треба на дело да ги потврдат заложбите за Европа и да ги прифатат и спроведат изборните резултати“.

Германското Министерство за надворешни работи попладнево му го честиташе изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и повика на брзо формирање влада согласно резултатите од парламентарните избори во декември.

Шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, претходно денеска изјави дека е „неприфатливо поранешната владејачка партија да не ги прифаќа изборните резултати и да ги испраќа своите поддржувачи да вршат упад во Собранието и да напаѓаат пратеници“.


Бушати се сретна со Габриел и со Кундерс во Тирана


Тирана, 17 април, 2017 - 16:09 (META) 

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, денеска се сретнал со министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел, како и со министерот за надворешни работи на Холандија, Берт Кундерс, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

На заедничка прес-конференција Кундерс ја истакнал важноста од спроведување на реформи во судството.

„Сметам дека е важно да се има дијалог, слобода, слободни и фер избори, како и реформи во правосудството“, истакнал Кундерс.

Германскиот министер за надворешни работи, Габриел, пак, бил подиректен во својата порака кон Тирана. Тој посочил дека судските реформи биле блокирани, а Германија не можела да го разбере бојкотот на опозицијата.

Бушати, пак, истакнал дека „тие што го бојкотираат парламентот, ги попречуваат реформите во државата“ и ја повикал опозицијата да го прекине бојкотот.


Габриел: Будењето на старите емоции е голема опасност за Македонија


Берлин, 29 март, 2017 - 12:42 (META) 

Степенот на неизвесност, кој моментално го имаме и при кој повторно се будат старите емоции, е голема опасност. Затоа сакаме да се ангажираме за тоа, на целиот Западен Балкан, а особено во однос на актуелната ситуација во (ПЈР)Македонија, да се води грижа за да дојде до воспоставување на мирен и демократски соживот, порача министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел, по вчерашната средба во Берлин со неговиот шпански колега Алфонсо Дастис.

Главната цел на средбата беше дискусија на двајцата шефови на дипломатија за Брексит, но Габриел се осврна на ситуацијата во Македонија и рече дека е неопходно час поскоро да се формира новата влада.

– За нас, исто така, заедничка е грижата за развојот на Западен Балкан, пред сè, на (ПЈР)Македонија. Сметам дека е потребно уште еднаш да се побара од македонскиот претседател и од парламентарните партии сега да овозможат формирање на влада и да ѝ стават крај на блокадата. Постои парламентарно мнозинство во Собранието, кое се оформи по изборите и врз основа на изборите – рече Габриел.


Габриел: Ердоган бара непријател за да ја прикаже Турција понижена, а Западот – арогантен


Берлин, 18 март, 2017 - 13:18 (META) 

Шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, денеска им порача на турските функционери дека Германија ќе им забрани да учествуваат на собири за поддршка на турскиот референдум на нејзина територија.

„Тој што ја преминува границата во однесувањето не смее да мисли дека може да ги шири своите ставови и кај нас“, вели Габриел за германскиот неделеник „Шпигел“.

Тој вели дека нема само Турција право да биде почитувана, туку дека истото право го има и Германија, додавајќи дека постојат и ограничувања, одредени од германските закони.

Тензиите помеѓу Турција и неколку европски земји почнаа пред неколку недели, откако Германија, во која живеат голем број Турци, забрани три собири за промоција на референдумот во Турција за јакнење на власта на претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот претседател оттогаш изразува незадоволство и упатува тешки вербални обвинувања на сметка на европските земји, а за Германија изјави дека продолжува со „нацистичката практика“.

Габриел вели дека Германија нема намера да одговори на турските провокации, бидејќи тоа би било во интерес на Ердоган.

„Нему му е потребен непријател за време на кампањата, за да ја прикаже Турција како понижена земја, а Западот како арогантен“, вели министерот за надворешни работи на Германија.

Референдумот за воведување на претседателски систем во Турција, со кој се зголемуваат овластувањата на Ердоган, е закажан за 16 април оваа година.


Габриел: Берлин и Анкара да го обноват пријателството чекор по чекор


Берлин, 8 март, 2017 - 12:42 (META) 

Шефот на германската дипломатија, Зифмар Габриел, изјави дека Германија и Турција треба чекор по чекор да ги обноват пријателските односи.

Изјавата следува откако турските власти ја обвинија Германија за нацистичка практика.

– Нема алтернатива на дијалогот. Единствено така, чекор по чекор, имаме можност да ги вратиме нормалните односи и пријателството меѓу Германија и Турција – рече Габриел по состанокот со турскиот колега Мевлут Чавушоглу.

Односите меѓу Берлин и Анкара со месеци се влошени, а дополнително се затегнаа откако германските власти откажа три собири на турската заедница за промовирање на референдумот за воведување претседателски систем во Турција.


Кој побара Иванов да ја повлече одлуката, а кој го поддржа?


Скопје, 8 март, 2017 - 11:43 (META) 

Генералниот секретар на ОБСЕ, двајца еврокомесари, министри на земји членки на ЕУ, амбасадорот на САД во Македонија, министерката за надворешни работи на Канада и заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања досега побараа македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, да ја преиспита својата одлука да не го додели мандатот на СДСМ, кој обезбеди 67 пратенички потписи, односно мнозинство во Собранието.

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, минатата недела на „Твитер“ изрази загриженост поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев:

„Загрижен сум поради развојот на настаните во Скопје. Владеењето на правото мора да надвладее. Резултатите од декемвриските избори се цврста основа за формирање влада што ќе ги застапува интересите на сите граѓани“.

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, за време на посетата на Македонија, побарала од Иванов да ја ревидира својата одлука во интерес на волјата и на интересот на сите граѓани:

„Никаде во демократскиот свет не може на парламентарното мнозинство, кое го претставува мнозинството на граѓаните во унитарна држава, да не му се дозволи да формира влада. Побарав од Иванов да ја ревидира својата одлука во интерес на волјата и на интересот на сите граѓани, согласно Уставот на Македонија, кој вели дека мандатот се дава на лидерот кој има мнозинство во парламентот“.

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, порача дека „во демократија мора да се признае парламентарното мнозинство, иако некому тоа можеби не му се допаѓа“:

„Сите лидери, вклучително и претседателот, мора да го почитуваат исходот од последните избори. Политичките лидери и институции да дозволат демократските процеси да течат, во интерес на граѓаните“.

Aмбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, минатата недела  го повика претседателот на државата, Ѓорге Иванов, повторно да ја разгледа својата одлука:

„Сметаме дека ова не е конзистентно со основните демократски принципи и со владеењето на правото, кои се клучни вредности на НАТО. Како стратешки партнери на Македонија и како пријатели, со цела почит кон суверенитетот и кон унитарноста на Македонија, го повикуваме Иванов повторно да ја разгледа одлуката“.

Се огласи и британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, со порака објавена на веб-страницата на британската канцеларија за надворешни работи:

„67 новоизбрани пратеници кои претставуваат различни заедници во Македонија побараа да формираат влада. 67 од 120 е јасно мнозинство. Претседателот Иванов треба да си ја преиспита одлуката“.

Шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, изјави дека е вознемирен од состојбата во земјава и побара Иванов да ја преиспита одлуката:

„Претседателот Иванов го лишува досегашниот лидер на опозицијата од мандатот за формирање влада, иако тој го обезбеди парламентарното мнозинство зад себе. Тоа е спротивно на демократските принципи и на европските вредности, на кои земјата се обврза. Претседателот Иванов би требало да ја преиспита оваа одлука и да ја коригира во интерес на граѓаните на својата земја“.

Повик да се почитува демократската одлука на граѓаните и да се прифати секое демократски договорено мнозинство упатија и тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл:

„Од суштинско значење е исходот од изборите и волјата на народот да се почитуваат и да се овозможи да се одвиваат демократските процеси, како што би се очекувало во едно демократско општество“.

На почетокот на оваа недела, и канадската министерка за надворешни работи, Кристија Фриленд, испрати соопштение во кое ги повика македонските политички лидери да дозволат формирање влада без одложување, а претседателот Иванов да ја изврши својата уставна обврска:

„Канада ги повикува македонските лидери да го дозволат формирањето на новата влада без одложување. Апелираме до сите страни да продолжат со поддршката и со зајакнувањето на нашите заеднички демократски принципи, вклучително и почитување на демократските институции и владеењето на правото. Апелираме и до претседателот на државата да ја изврши својата уставна обврска и да го прифати формирањето на новата влада што следува по парламентарните избори во Македонија одржани на 11 декември 2016 година“.

Загриженост за актуелната состојба изрази и холандскиот министер за надворешни работи, Берт Кундерс, кој повика на почитување на парламентарното мнозинство и на смирување на тензиите:

„Сметам дека постои парламентарно мнозинство и дека Македонците треба да одлучат за тоа. Ние сме загрижени поради вербалната агресија во земјата. Мислам дека нештата мора да се решат на мирен начин и ги повикувам сите партии да го сторат тоа на мирен и на демократски начин“.

Заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Хојт Брајан Ји од Загреб ги повика сите страни во Македонија да бидат подготвени на компромис и да се формира нова постизборна влада:

„Искрено се надеваме дека македонскиот претседател ќе им овозможи на пратениците кои изразија желба за тоа и на партиите што тие ги претставуваат да формираат влада што е можно поскоро, бидејќи на Македонија ѝ треба влада која ќе ги продолжи и ќе ги доврши почнатите процеси во рамки на претпристапниот процес на Европската Унија“.

Државниот секретар на Франција за европски прашања, Арлем Дезир, во изјава за актуелните политички случувања во Македонија порача дека Уставот, резултатите од парламентарните избори од 11 декември 2016 година и демократските принципи треба да се почитуваат:

„Франција со големо внимание ги следи најновите политички случувања во Скопје. Ние ја поддржуваме заложбата на високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, за излез од политичката криза, за време на нејзината неодамнешна посета на Република Македонија и апелираме за брзо формирање на влада која ќе ги спроведе реформите како предуслов за натамошно приближување на земјата кон Европа“.

Специјалниот ополномоштеник на Министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција и за ЕФТА-државите, Кристијан Хелбах, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов, шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, и со лидерите на политичките партии во Македонија, рече дека е потребно брзо формирање влада која ќе биде посветена на имплементирање на реформските приоритети.

„Ние сме уверени дека претседателот Иванов ќе покаже мудрост, ќе ги почитува резултатите од неодамнешните избори и ќе овозможи мнозинството во Собранието да формира влада што е можно поскоро“.

Соединетите Американски Држави се разочарани што претседателот Иванов одби да им понуди можност да ја формираат новата влада на претставниците кои имаат јасно парламентарно мнозинство и бара од него да ја преиспита својата одлука, стои во соопштението од обраќањето на шефицата на Мисијата на САД во ОБСЕ, Кејт Брнс во врска со политичката ситуација во Македонија.

„Заедно со нашите сојузници во НАТО и партнерите од ЕУ, САД внимателно го следат процесот на формирање на влада во Македонија, по парламентарните избори на 11 декември 2016 година. САД се разочарани што претседателот Иванов одби да им понуди можност да се формира новата влада на претставниците кои имаат јасно парламентарно мнозинство. Ние сметаме дека оваа одлука не е во согласност со заложбите на ОБСЕ, основните демократски принципи и владеењето на правото, што се основни вредности на оваа организација. Како стратешки партнер и пријател на Македонија, како и со целосно почитување на суверенитетот и единството, Мисијата на САД во ОБСЕ бара од претседателот Иванов да ја преиспита својата одлука“.

Руското МНР со соопштението од 2 март и со изјавата следниот ден го поддржа Иванов:

„Еврокомесарот Јоханес Хан, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, и други претставници на т.н. „просветлена Европа“, продолжуваат бесрамно да вршат невиден притисок врз македонскиот претседател Ѓорге Иванов, барајќи од него премиерскиот мандат да го даде на опозицијата, која ја прифати ултимативната „албанска платформа“.

Европратеничката Маријана Петир, која претседава со групата на пријатели на Македонија во Европскиот парламент, изрази загриженост за политичката состојба во Македонија и за „прифаќањето на платформата на албанските партии од страна на СДСМ“ и побара да се разгледа можноста за одржување нови избори.

„Условите на трите партии кои ја застапуваат албанската заедница во Македонија, кои по изборите формираа т.н. ‘албанска платформа’, не се во согласност со Уставот на Република Македонија…Со неа се бара на албанската заедница, која веќе ги ужива сите малцински права, да и се даде статус на државотворен народ. Доколку не е возможно да се постигне коалиција меѓу двете најголеми партии во Македонија, не треба да се исклучува одржувањето на нови избори како решение за кризата“.


Шефот на германската дипломатија, Габриел, бара Иванов да ја преиспита одлуката


Киев, 3 март, 2017 - 14:09 (META) 

Шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, изјави дека е вознемирен од состојбата во земјава и бара Иванов да ја преиспита одлуката.

– Влошувањето на внатрешно-политичката состојба во Македонија е многу вознемирувачко. Внатрешно-политичката стагнација се заканува да го уназади процесот на приближување на земјата кон Европската Унија – изјави Габриел за време на посетата на Украина.

Тој во изјавата го нарекува лидерот на СДСМ, Заев, „досегашен лидер на опозицијата“.

– Претседателот Иванов го лишува досегашниот лидер на опозицијата од мандатот за формирање влада, иако тој го обезбеди парламентарното мнозинство зад себе. Тоа е спротивно на демократските принципи и на европските вредности, на кои земјата се обврза. Претседателот Иванов би требало да ја преиспита оваа одлука и да ја коригира во интерес на граѓаните на својата земја. Германија стои зад јасните пораки, кои вчера во Скопје ги пренесе високата претставничка, мојата пријателка, Федерика Могерини, на политичките актери и на претставници од македонското граѓанско општество. Моето барање е насочено кон сите во Скопје кои носат политичка одговорност, и во актуелната вжештена внатрешно-политичка клима да дејствуваат одговорно, да користат умерена реторика и да сторат сè за да не им наштетат на односите меѓу етничките групи – рече Габриел.

Тој изрази жалење што спорот за името сè уште не е решен и порача дека е потребно итно придвижување кон наоѓање решение.

– Отворено го поздравуваме понатамошното доближување на земјата кон Европската Унија и жалиме што нерешеното прашање за името со години попречува побрз напредок на патот кон приближување на ЕУ. Сигурно и тоа во значителна мера придонесе за актуелното заострување на ситуацијата. По ова прашање мора веднаш да се внесе динамика – рече Габриел.