!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Македонија ќе ја предводи регионалната активност за заштита на животната средина


Бон, 17 ноември, 2017 - 16:09 (META) 

Република Македонија од денеска па до крајот на наредната година ќе ја предводи Регионалната група за заштита на животната средина на Западен Балкан, која работи под капата на Регионалниот совет за соработка РСС, а со која досега претседаваше Србија.

Примопредавањето се случи денеска во Бон, каде се одржа панел-дискусија на високо ниво на претставници на земјите од Западен Балкан задолжени за заштита на околината и за климатските промени, организиран од РСС и од ресорното министерство од Србија.

На панел-дискусијата е потврдена Декларација за човековата средина и за климатските акции на Западен Балкан, а учесниците се согласија дека во регионот е сè поголема потребата да се унапреди координацијата на постојните регионални иницијативи и проекти, како и да се зацврсти меѓуресорската соработка на највисоко политичко ниво кога станува збор за енергетиката и за политиката за заштита на животната средина и за климатските промени.

Генералниот секретар на РСС, Горан Свилановиќ, ги потсети учесниците дека 73 отсто од граѓаните на регионот ги гледаат климатските промени како проблем, а 77 отсто од стопанствениците во ЈИЕ веќе презеле мерки за да се намалат штетните последици на околината од страна на нивниот бизнис. Податоците се од годишното истражување „Балкански барометар 2017“.

На состанокот, како што соопшти РСС, се разговарало и за спроведување на Парискиот договор за климатските промени, кој неодамна беше ратификуван од Македонија, за придонесот на земјите од Западен Балкан во агендата за заштита на околината, како и за прелиминарните резултатите од „Студијата за климатските промени во регионот на Западен Балкан и нивното влијание врз различни стопански сектори“.

Овие резултати покажуваат дека регионот на Балканот во бројни сектори е многу поподложен на климатските промени отколку остатокот од Европа.

Македонија на овој состанок ја претставуваше заменик-министерот за заштита на животната средина, Јани Макрадули.


ВМРО-ДПМНЕ: Ветувањата на Марин се голема лага и евтин популизам


Скопје, 7 ноември, 2017 - 11:48 (META) 

„Златко Марин и СДС манипулираат со граѓаните на Аеродром. СДС веќе шест месеци откако е на власт не направи ништо за заштита на животната средина во општина Аеродром, а најавуваното од Марин е само евтин популизам и голема лага“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на најавите на Општина Аеродром дека ќе го зголеми буџетот за животна средина за 20 пати.

„СДС и Марин ги манипулираат граѓаните. Средствата што Општина Аеродром под водство на Марин ги одвојува за заштита на животната средина не се ни одблизу колку што ВМРО-ДПМНЕ има одвоено во изминатиов период додека ја раководеше општината. Имено, ВМРО-ДПМНЕ во изминатиов период во општина Аеродром има преземено бројни мерки за заштита на животната средина, при што има направено повеќе од 10 паркови со околу 150.000 квадратни метри зелени површини и повеќе од 50.000 дрвни садници“, велат од партијата.


Тевдовски: Акцизата на нафтата нема сериозно да ја зголеми инфлацијата


Скопје, 2 ноември, 2017 - 12:20 (META) 

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, рече дека не очекува сериозно зголемување на инфлацијата иако во предлог-буџетот за 2018 се предвидува зголемување на акцизата за нафта и за нафтени деривати.

– Во индекост на цените на мало, сите енргенти вкупно учествуваат со 10 проценти, а ние зголемуваме само мало делче од тие 10 проценти, односно нафтата и нафтените деривати во согласност со препораките на Европската Унија – рече Тевдовски.

Во предлог-буџетот за 2018 година се предвидува стапка на инфлација од 1,7 отсто, главно под влијание на светските цени.

Во презентацијата на предлог-буџетот за 2018 година, Тевдовски најави дека се планира зголемување на акцизата на нафтата за 3 денари, односно на 3,54 денари со ДДВ.

– Зголемувањето на акцизата за нафтата за 3 денари ќе има повеќекратни ефекти. Повисоки буџетски приходи за финансирање на нови расходи, усогласување со европските стандарди и со регулативите на ЕУ, како и заштита на животната средина, односно намалување на загадувањето. Препораката на ЕУ е акцизата за нафтата да изнесува 0,33 евроценти, а во Македонија е 0,20 евроценти. Во моментов цената на еден литар нафта во Македонија изнесува 0,8 евра, а со зголемувањето би изнесувала 0,86 евра, при што повторно малопродажната цена на дизел-горивото ќе остане најниска во регионот – рече Тевдовски.


Потребна е поголема искористеност на ИПА-средствата за поврзување на регионот


Скопје, 1 ноември, 2017 - 19:25 (META) 

Наша обврска е што повеќе да ги искористиме средствата предвидени за инфраструктурно и за енергетско поврзување на земјите од Западен Балкан, рече вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на координативниот министерски состанок на Националниот ивестициски комитет (НИК).

Како национален координатор за ИПА-фондовите, тој даде насоки за условите за успешно функционирање и за користење на средствата од фондовите ИПА2, особено регионалните фондови во делот на инфраструктура во транспорт, енергетика и животна средина.

НИК е советодавно тело кое е формирано за подобро да се планираат проектите, да се одредува нивниот приоритет и да се распределуваат средствата за транспортната инфраструктура и за енергетска поврзаност на земјата со земјите од Западен Балкан во рамките на инвестициската рамка за Западен Балкан.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата не спроведе ниту една мерка за заштита на животната средина


Скопје, 24 септември, 2017 - 12:23 (META) 

Владата нема спроведено ниту една мерка за заштита на животната средина во изминатите три и пол месеци од нејзиното владеење, обвини денеска на прес-конференција, Андон Чибишев од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека Македонија се соочува со значајни проблеми во однос на здравјето на граѓаните поради загадувањето на амбиенталниот воздух и животната средина, а владата не презела ништо.

– Потребно е забрзување на процесот со гасификација на државата. Потребно е да се спроведат активните мерки кои владата на ВМРО-ДПМНЕ ги донесе, а тоа е замена на печките на дрва со печки на пелети, министрите и функционерите од Социјал-демократскиот сојуз малку повеќе да го популаризираат возењето на велосипеди. Потребно е и спроведување на мерката која што владата на ВМРО-ДПМНЕ ја донесе, а тоа е да се стимулира купувањето и употребата на електрични автомобили и инсталирање системи за возење на природен гас – додаде Чибишев.


Европската зелена партија е подготвена да помогне со експерти за животна средина


Скопје, 22 август, 2017 - 13:05 (META) 

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со делегација од Европската зелена партија, предводена од Рајнхард Бутикофер, пратеник во Европскиот парламент придружувани од претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска.

Од влада информираат дека, голем дел од состанокот бил посветен на мерките за заштита на животната средина во Македонија и за надминување на постоечките проблеми, како што се големото загадување на воздухот, доделени сомнителни концесии за рудна експлоатација во реони со квалитетно земјоделско земјиште за прехранбени производи, што треба да подлежат на ревизија.

„Здравата животна средина е помеѓу европските приоритети и Европската зелена партија е подготвена да и помогне на Владата со експертизи за надминување на овие состојби во Македонија“, порачал пратеникот и ко-претседател на партијата, Бутикофер.

На средбата се разговарало и за политичката ситуација во државата, подготовките за кредибилни и регуларни локални избори во октомври, како и политиките на Владата за развој на добрососедските односи и на регионалните евроатлантски цели.


Заев: Важните одлуки за животната средина ќе ги носиме заедно со екологистите


Скопје, 20 јули, 2017 - 16:16 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со екологистите од невладината организација „Еко-свест“, со кои разговарал за потребата од подобрување на пристапот до информации, како и за можностите за поголемо учество на јавноста, особено на стручната, при носењето одлуки што се однесуваат на животната средина.

Заев изразил подготвеност Владата да го поддржи активизмот за да се најдат најдобри решенија за проблемите што се однесуваат на животната средба, особено тие што се однесуваат на аерозагадувањето.

Од владиниот кабинет информираат дека Заев истакнал дека е пуштен во процедура закон со кој се предвидува планирање на поголеми зелени површини во урбаните средини при носењето на урбанистичките планови.

– Ве охрабрувам да бидете критични кога треба и да давате предлози кога сметате дека е неопходно за подобрување на состојбата, затоа што здравјето на граѓаните е еден од врвните приоритети на нашата влада. Нема да изгубиме ништо ако се здружиме. Напротив, можеме само да добиеме со тоа што ќе ги споиме сите наши капацитети – изјавил Заев на средбата.


Блокирана одлуката за референдум во Валандово – се вмеша градоначалникот


Валандово, 7 јули, 2017 - 14:23 (META) 

Градоначалникот на Валандово, Николче Чурлиновски, го запрел објавувањето на одлуката на Советот на Општината за распишување локален референдум околу продолжување со работа на рудникот Казандол и други рударски комплекси на територијата на општината и со тоа ефективно го блокираше и одржувањето референдум.

Како што извести граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“, која ја објави одлуката на својата фејсбук-страница, Чурлиновски го запира објавувањето на одлуката на Советот за распишување референдум донесена во понеделникот. Одлуката ја донел истиот ден, а е заверена денеска. Во образложението Чурлиновски наведува дека  „Советот не е надлежен за вакви одлуки“ и референдумот би бил „незаконско и неовластено трошење на градскиот буџет“.

Советот ја донесе одлуката во понеделникот, со осум гласа „за“ од вкупно 15 советници. Советниците од ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на седницата. Советниците информираат дека на следната седница на Советот одново ќе биде ставена на дневен ред точката за референдум и доколку вторпат биде изгласана, тогаш градоначалникот нема да може да ја спречи одлуката.


ВМРО-ДПМНЕ: Гаснењето на депонијата нема да го реши проблемот на Струга


Скопје, 18 јуни, 2017 - 12:25 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ и неговите коалициски партнери дека го загрозиле здравјето на граѓаните и животната средина, дозволувајќи 10 дена граѓаните на Струга да го дишат штетниот воздух.

„Со самото гасење на депонијата нема да се реши овој проблем, бидејќи постои опасност повторно да се запали, а истовремено има ризик да ја контаминира земјата и подземните води кои се влеваат во Охридското Езеро и во реката Црн Дрим. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија, за доброто на граѓаните во четвртокот побараа по итна постапка да се одржи седница на која ќе се разгледува алармантната состојба во Струга, но Талат Џафери се обиде да ја замолчи расправата и да не дозволи процедурални забелешки на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ“, се вели во соопштението од опозициската партија.


На референдумот во Богданци граѓаните гласаа против работата на рудникот Казандол


Гевгелија, 11 јуни, 2017 - 21:44 (META) 

Повеќе од 98 проценти од граѓаните што гласале на референдумот во Општина Богданци, се изјасниле против работата на рудникот Казандол и против отворање други рудници на територијата на нивната општина.

Излезноста на реферндумот била 61 проценти од гласачите.

На референдум за рудникот Казандол ќе излезат и жителите на Дојран на 18 јуни, а постапка за организирање референдум во тек е и во Валандово.

По Гевгелија, ова е втор успешен референдум преку кој граѓаните се обидуваат да ја заштитат животната средина и околината во која живеат.