Скопјанец застрелан во расправија во Ченто, се наоѓа во животна опасност


Скопје, 10 март, 2017 - 14:38 (META) 

Откако вчера бил застрелан, 27-годишен скопјанец со тешки повреди е пренесен во Специјалната хируршка болница „Свети Наум Охридски“ во Скопје и се наоѓа во животна опасност, извести МВР.

Инцидентот се случил вчера попладне. Во полиција било пријавено дека на улицата Фуштанска во населбата Ченто, две непознати лица, кои дошле со два автомобили, почнале да се расправаат со Г.Б. (27), по што еден од нив извадил пиштол и стрелал во 27-годишникот, нанесувајќи му прострелна рана во десна надколеница и повеќе повреди на телото. Вооружениот потоа заминал со автомобилот.

Ранетиот е пренесен и задржан на лекување во болницата „Св. Наум Охридски“, каде му се констатирани тешки телесни повреди и се наоѓа во животна опасност.

Полицијата вели дека трага по сторителите.


Обвинителството отвори постапка против две деца кои брутално претепале 18-годишник


Скопје, 11 ноември, 2016 - 11:18 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка против две 14-годишни деца кои во неделата претепале 18-годишно момче на улицата Битпазарска, во близина на кафе-барот „Стоп“.

Како што соопшти денеска обвинителството, децата со умисла го нападнле момчето, го удирале со тупаници по главата и во градниот кош. Кај него се констатирани тешки телесни повреди, односно контузии на главата со повреди на мозокот, крварење и наполнети бели дробови со течност и е во животна опасност.

„Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе барање за поведување подготвителна постапка против децата во судир со законот од 14 до 16 години до судијата за деца при Основниот суд Скопје 1, поради основано сомнение дека сториле дејство што со закон е предвидено како кривично дело – тешка телесна повреда од член 131, став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Извршено е испитување на сторителите од судија за деца, издадени се наредби за вештачење траги пронајдени и фиксирани на местото на настанот и одземени се предмети кои можат да придонесат во понатамошната постапка“, стои во соопштението од обвинителството.

Поради сериозноста на делото, јавниот обвинител од судот побарал на децата да им биде одреден притвор. Сепак, судијата го одбил барањето и им одредил мерки на претпазливост, односно да им бидат одземени пасошите и забрана за напуштање на местото на живеење.

„Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје интензивно ќе продолжи со преземање на дејства во насока на расветлување на настанот“, додаваат од јавното обвинителство.


Дејан Митровски – Урко го возел „бмв-то“, стои во записникот од сообраќајката во Кисела Вода


Скопје, 27 јули, 2016 - 15:31 (META) 

Дејан Митровски – Урко, поранешниот шеф на обезбедувањето на експремиерот и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го управувал автомобилот марка „бмв“, кој ноќеска учествувал во сообраќајната несреќа во Кисела Вода, во која тешко е повреден 22-годишен мотоциклист. Ова го покажува записникот од сообраќајката, што денеска го објави порталот „Нова ТВ“.

Од записникот може да се види дека сообраќајката се случила 30 минути по полноќ на крстосницата од булеварот Борис Трајаковски и улицата Невена Ѓеоргиева Дуња и крај од Јужен булевар.

Во несреќата е повреден Стојанчо Андонов, роден 1994 година, чиј мотоцикл, марка „хонда цбр 900“, без регистарски ознаки, како што стои во записникот, излегол десно од коловозот и преминувајќи го тротоарот удрил во прозорско стакло и во алуминиумски рам од месарницата „Солета“, а возачот со телото удрил во билборд поставен на тротоарот.

Мотоциклистот со возило на итната помош бил пренесен во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“, каде лекарите констатирале тешки телесни повреди, односно дека момчето е во животна опасност.

За сообраќајката во 2 часот била известена јавната обвинителка Катерина Коларевиќ, која, како што стои во записникот, не излегла на местото, а увидот го препуштила на увидната екипа на полицијата.

„На 27 јули 2016 година, во 00.40 часот во Скопје, на булевар Борис Трајковски, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „бмв“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Д. (43) од Скопје и мотоцикл „хонда цбр“ без регистарски ознаки, управуван од С.А. (22) од Скопје. Во незгодата, тешки телесни повреди добил возачот на мотоциклот, кој со возило на итна медицинска помош бил префрлен во Градска општа болница „Наум Охридски“. Истиот е неконтактибилен и се наоѓа во животна опасност. Увид извршила екипа на СВР Скопје“, стои во белешката за случајот во денешниот билтен на МВР.

Дејан Митревски – Урко беше разрешен од обезбедувањето на Груевски во септември 2014 година, а причините не беа официјално соопштени.

Неговото име се споменува и во дел од прислушуваните материјали што минатата година ги објави лидерот на опозицискиот СДСМ.


Петгодишно дете, тешко повредено во пожар во Битола


Битола, 26 април, 2016 - 13:41 (META) 

Петгодишно дете било тешко повредено во пожар што вчера, околу 16 часот, од засега непознати причини, избувнал во куќа на улицата Мукос во Битола, соопшти полицијата.

Како што информираат оттаму, кај детето биле констатирани тешки телесни повреди на рацете, нозете и лицето и е во животна опасност. Детето по укажната лекарска помош во Клиничката болница во Битола било префрлено во Ургентниот центар во Скопје.

Според полицијата, во пожарот телесни повреди добиле и двегодишно дете и Б.Ј. (32).

Пожарот бил изгаснат од екипа на битолската територијална противпожарна единица.