!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Седма година по ред, Ангела Меркел е највлијателна жена според магазинот „Форбс“


Њујорк, 1 ноември, 2017 - 20:47 (META) 

Магазинот „Форбс“ ја прогласи германската канцеларка Ангела Меркел за највлијателна жена во светот за 2017 година. Меркел на врвот на листата на „Форбс“ се наоѓа веќе седма година по ред. Листата на 100 највлијателни жени беше објавена денеска.

На второто место се наоѓа британската премиерка Тереза Меј, која доаѓа на местото на поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон. Таа на оваа позиција на „Форбс“ беше лани.

На трето место на листата на највлијателни жени е и Мелинда Гејтс, сопругата на основачот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс.

Помеѓу десетте највлијателни жени во светот се и директорките на компаниите „Јутјуб“, „Фејсбук“, како и шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард.


Терорист уби две жени на железничка станица во Марсеј


Марсеј, 1 октомври, 2017 - 16:37 (META) 

Две жени денеска беа убиени со нож од напаѓач кој на железничката станица во Марсеј извикувал „Алах е голем“. Тој потоа бил погоден и убиен од војниците кои интервенирале.

Полицијата вели дека според досегашните сознанија, станува збор за терористички напад.

Во моментов кај станицата и пошироко се спроведува голема безбедносна операција.

Марсеј во август искуси два слични напади, а во изминативе две години имаше десетици жртви во терористички напади.

Сличен напад вчеравечер се случил во канадскиот град Едмонтон.


Малку жени се сопственици на големи и на средни компании во Македонија


Скопје, 25 септември, 2017 - 14:50 (META) 

Во 73 проценти  од македонските големи и средни компании сопствениците се мажи, а 67 проценти се генерални менаџери, додека жени менаџираат во 33 отсто од компаниите, а само 27 проценти се сопственички.

Ова го покажуваат резултатите од истражувањето за родова застапеност на раководни позиции во Македонија, кое Институтот за комуникациски студии во соработка со Институтот „Изида Вита“ од Словенија го реализираше од април до јуни оваа година.

„Клучните пречки зошто жените не се промовираат на највисоките раководни позиции се нивната несигурност во способноста да ја извршуваат таа функција, затоа што работат на социјално одговорни цели и не се фокусирани само на постигнување финансиски цели и тоа што тие се воспитуваат да се грижат за семејството, а не да бидат жени со успешна кариера“, се вели во истражувањето.

Жените испитанички одговориле дека се соочиле со ситуации кога работеле долго време за да завршат некој проект, а потоа маж ја презел заслугата за тоа (18,8 проценти), дека се соочиле со стереотипи дека жените управителки се непријатни и заповедливи (13,8 проценти) или дека кога конкурирале за повисока позиција, работата ја добил маж иако нивното искуство и вештини биле на исто или дури повисоко ниво од неговите (12,8 проценти).

Голем процент од испитаниците сметаат дека родово балансирано управување ќе има позитивно влијание врз работењето на компанијата.

Истражувањето било спроведено на примерок од 1.200 големи и средни компании во Македонија, а во него учествуваа 304 испитаници вработени во компаниите.


Платформата за родова еднаквост бара поголема вклученост на жените на изборите


Скопје, 6 септември, 2017 - 15:08 (META) 

Платформата за родова еднаквост ги повикува подносителите на листите на кандидати за локалните избори да се заложат за родова балансираност.

Од таму потсетуваат дека во 1996 и во 2009 година ниту една жена не била избрана за градоначалничка, а на последните локални избори, во 2013 година, биле избрани 19 пати повеќе градоначалници отколку градоначалнички (76 мажи наспроти четири жени).

„Наспроти декларативните заложби, потсетуваме дека во составот на новата влада само на четири министерски позиции се жени. Од вкупно 67 именувани функционери и директори, вршители на должност на органи и на државни управи што се во надлежност на Владата, само пет се жени. Бараме од политичките партии родова балансираност на кандидатските листи на локалните избори и на сите следни избори, како клучен услов за поголема застапеност на жени на политичките функции, а со тоа и во рамноправното застапување на интересите на сите граѓани во земјата. Време е за 50:50“, се вели во соопштението на Платформата за родова еднаквост.

Во него се додава дека во предизборната програма на СДСМ, едно од ветувањата е зголемување на квотите за учество на жените во политиката за да се достигне сооднос 50:50 во 2020 година.

„Дополнително, во програмата на Владата за 2017- 2020 година се истакнува дека Владата ќе води политика на унапредување на правата на жените и зголемување на нивното учество во политичкиот, економскиот и во јавниот живот, како и воспоставување на посебно владино тело за родова рамноправност кое ќе се грижи за имплементација на родовата перспектива во креирање на политиките и на буџетите“, се додава во соопштението.


Во воздушни напади во Сирија загинале 29 лица


Рака, 9 август, 2017 - 19:17 (META) 

Сириската опозиција соопшти дека изминатите два дена во воздушни напади на северот на Сирија, кој е под контрола на Исламската држава, загинале најмалку 29 лица.

Коалицијата предводена од САД се обидува повторно да воспостави контрола на Рака, а силите предводени од Курдите, моментно контролираат половина од тој сириски град.

Опсерваторијата за човекови права соопшти дека воздушните напади се интензивирале во изминатите неколку дена и дека помеѓу загинатите имало девет жени и 12 деца.


Рохани именуваше две жени за потпретседателки на Иран


Техеран, 9 август, 2017 - 14:24 (META) 

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, именуваше две жени за потпретседателки на државата, само еден ден откако се најде на удар на реформистите поради тоа што меѓу министрите во неговиот кабинет нема жени.

Масуме Ебтекар, која на меѓународната јавност ѝ е позната по портпаролската улога за време на заложничката криза во американската амбасада во Техеран во 1980 година, е именувана за потпретседателка за прашања за жените. Таа претходно го водеше ресорот екологија.

Лаја Јонеиди е поставена на местото потпретседателка за правни прашања, додека Шахиндот Моулаверди е именувана за специјална советничка за првата на граѓаните.

Критикувајќи го изоставувањето на жените министри од составот на новата влада, реформистичките политички сојузници на Рохани тврдат дека тој подлегнал на притисокот на верскиот естаблишмент во Иран.


Потребно е економско зајакнување на жените, порача Заев


Скопје, 14 јуни, 2017 - 13:05 (META) 

„Владата ќе работи на подигнување на свеста дека и жените и мажите се еднакво одговорни за домашните активности и за грижата за децата. Поделбата на оваа таканаречена неплатена работа е првиот чекор кон воспоставувањето родова еднаквост“, истакна премиерот Зоран Заев на обраќањето на конференцијата посветена на родовата еднаквост, организирана од Програмата за развој на ОН (УНДП), телото на Обединетите нации за родова еднаквост и за зајакнување на жените (UN Women) и од Меѓународната организација за труд (МОТ).

Тој истакна дека целта на Владата е да овозможи градинките да работат во две смени.

„Ја разгледуваме можноста да го зголемиме бројот на вработени во јавните детски градинки. Со тоа ќе им олесниме на родителите што работ и по 18 часот, да бидат спокојни на работното место. Во програмата предвидовме еднородителските семејства кои имаат плата пониска од просечната, да не плаќаат надоместок за градинка или за основно училиште“, истакна Заев.

Помеѓу мерките беше спомнато и флексибилно работно време за таткото во првите три месеци по раѓањето на децата.

Тој додаде дека потребно е да се намали товарот на неплатената работа на жените и да се унапреди нивната економска моќ.


ОН: Опаѓа бројот на жените во политиката


Њујорк, 16 март, 2017 - 12:08 (META) 

Бројот на жените на важни политички функции стагнирал минатата година во светот, се наведува во студијата на ОН, во која се изразува загриженост поради нерамноправноста на половите.

Само 17 отсто од жените биле шефови на држави или влади во 2016 година, додека во 2015 година тоа било 19 отсто. Кога станува збор за мандати, на разни избори во 2016 година, освоиле 22,3 отсто, додека во 2015 година биле 25 отсто.

– Резултатите се алармантни – наведе директорката на Агенцијата за жени на ОН, Фумзиле Мламбо-Нгсука, и додаде дека власта во светот претежно ја држат мажите.

Повеќето жени имаат министерски места во ресорите животна средина, енергетика или природни ресурси, како и социјални прашања.


Зголемувањето на моќта на жените треба да биде приоритет, смета Гутереш


Најроби, 8 март, 2017 - 17:58 (META) 

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека зголемувањето на моќта на жените е ефикасен начин за заштита на нивните права.

По повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, тој истакна дека приоритет треба да се даде на големо присуство на жените во владините институции, политичките системи и во економијата, како и на другите аспекти на општествениот живот.

Првиот човек на ОН изјави дека поголемото присуство на жените во сите сфери од општеството би придонело за поголем развој, полесно зачувување на мирот и за подобра заштита на човековите права.

Тој додаде дека како висок комесар за бегалци на ОН, го видел најголемото страдање на жените во најтрагични околности кои човек може да ги замисли.

Гутереш е во официјална посета на Кенија.


Жените во Македонија дневно поминуваат по два часа во чистење и по два часа во забава


Скопје, 7 март, 2017 - 12:18 (META) 

Жените во Македонија сочинуваат 49,9 проценти од населението и во просек живеат 77,4 години, односно 3,9 години подолго од мажите, објави Државниот завод за статистика по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената.

Од вкупниот број вработени жени, кој во 2015 година изнесувал 282.078 лица, 76,3 проценти се вработени во деловни субјекти во приватна сопственост.

Во 2015 година, бројот на дипломирани жени изнесувал 4.831, односно 57,1 процент од вкупниот број на дипломирани студенти. Бројот на жени магистри на науки изнесува 1.290 или 58,6 проценти од вкупниот број на магистри, а жени доктори на науки има 143.

Во домаќинствата кои имаат деца, жените просечно дневно поминуваат по 1 час и 57 минути во нивно згрижување. Во гледање телевизија, жените просечно поминуваат по 1 час и 50 минути.

Жените во урбаните средини на забава и за култура поминуваат просечно дневно по 2 часа и 16 минути, што е двојно повеќе од жените во руралните средини, односно 1 час и 13 минути.

Во текот на денот, вработените жени поминуваат 15 проценти во слободни активности, а невработените – 21 процент.

Од сите домашни активности на жените, 16 проценти отпаѓаат на чистење на станот. Жените кои имаат домашни миленици, просечно дневно поминуваат со нив по 1 час и 41 минута.

Најчесто женско име е Марија.