Грчките медиуми ја обвинија турската новинска агенција за пропаганда


Атина, 7 март, 2018 - 17:19 (META) 

Напис објавен од турската новинска агенција „Анадолија“ ги зовре денеска грчките медиуми, кои обвинуваат за „скопска невладина пропаганда за геноцид врз Македонците во Грција пласирана од турската агенција“.

„Анадолија“ денеска објави текст „Македонските невладини организации ја обвинуваат Грција за геноцид” потпишан од Бајрам Алтуг од Женева, Швајцарија, во кој пишува дека група макeдонски невладини организации, во знак на протест против преговорите околу спорот со името помеѓу Македонија и Грција, упатиле барање до грчката влада да се извини поради геноцид, военото злосторство и злосторството против човештвото извршени од 1913 година досега врз македонското малцинство во земјата.

Агенцијата вели дека тоа стои во заедничкото соопштение на женевските претставништа на Македонско меѓународно движење за човекови права, Обединета македонска диаспора, Светскиот македонски конгрес, како и Македонската координативна мрежа.

„Македонскиот народ веќе не може да ја поднесе неправдата пред се на Грција, Обединетите нации (ОН), Европската унија (ЕУ), и на НАТО“, се вели во заедничкото соопштение за „Анадолија“.

Грчките медиуми, го пренесуваат текстот со наслови, како „Скопска невладина пропаганда преку турска новинска агенција“ на „Катимерини“, „Неверојатна провокација: Скопските НВО ја обвинуваат Грција за геноцид врз „Македонците“ на „Елефтерос типос“ и „Неверојатно: Скопските НВО ја обвинуваат Грција за … геноцид врз „Македонците“ на „ИЕфимерида“.

На веб-страницата на Македонското меѓународно движење за човекови права не е објавено барањето од невладините, туку само врска до написот на „Анадолија“ на англиски јазик. Во Фејсбук-групата Светски македонски конгрес, чиј администратор е Тодор Петров, нема објавено такво соопштение. На веб-страницата на Обединета македонска дијаспора исто така не е објавен таков проглас.

Во текстот на „Анадолија“ се вели оти во соопштението се наведува дека „македонскиот народ е принуден да преговора за името, етничкиот идентитет, националниот идентитет, јазикот и историјата во замена за членство во ЕУ и НАТО, и се тврди дека за прв пат во историјата на човештвото се соочува со таков случај“.

„За запирање на овој културен геноцид, Македонците ширум светот кои ги застапуваат милиони лица во Македонија, се обединети во насока на иста цел. Тие бараат поддршка од сите народи во светот за спречување на овој криминал. Со спорот со името измислен од страна на грчката влада, постои цел да се продолжи и да стане интернационална стогодишната политика на одбивање на етничкиот идентитет на македонското малцинство во земјата. Соочувајќи се со минатото најмалку еднаш, грчката влада треба официјално да признае и да побара извинување за геноцидот, воените злосторства и злосторствата против човештвото извршени од 1913 година досега врз македонското малцинство во Грција “, се наведува во соопштението пренесено од „Анадолија“.


Сигурноста и приватноста – главни теми на Форумот за управување со интернет


Женева, 5 јануари, 2018 - 14:26 (META) 

Приватноста и сигурноста на интернет, но и влијанието на лажните вести и користењето на дигиталните технологии за манипулација на јавното мислење, заедно со проблемот на намалената доверба кон медиумите и државните институции, беа една од главните теми на 12-от состанок на Форумот за управување со интернет – IGF (Internet Governance Forum), кој се одржа во Женева од 18 до 21 декември.

Околу 2.500 учесници од цел свет, на оваа средба на различни чинители од целиот свет, организирана од Обединетите нации, се обидуваа да формулираат решенија за дигиталната иднина на почитувањето на правата на луѓето, како и соодветни одговори за предизвиците што се среќаваат на интернет.

Во тие рамки беше упатена и порака дека владите треба  повеќе да инвестираат во дигиталната писменост.

На Форумот учествуваше и Бардил Јашари, извршниот директор на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Bardil Jashari Geneve dek17 - negova– Приватноста и сигурноста на интернет беа, како и досега, поважните теми на форумот, со тоа што оваа година се дискутираше исто така за влијанието на лажните вести и користењето на дигиталните технологии за манипулација на јавното мислење. Дополнително се нагласи и намалената доверба кон медиумите и државните институции. Голем дел од учесниците истакнаа дека владите имаат важна улога и одговорност во процесот на враќање на довербата и наместо да создаваат нови институции, закони и политики, треба да бидат поотворени, повеќе да соработуваат со невладините организациии да инвестираат во образованието и во медиумската писменост – вели Јашари.

Женевскиот форум, на кој учествуваа владини претставници, невладини организации, експерти, фирми и медиуми, упати до глобалната заедница неколку препораки под името „Женевски пораки“.

– Се заклучи дека не треба само да се зборува за ризиците и прекумерно да се фокусира на нив, туку треба акцентот да се стави на афирмацијата и промоцијата на позитивните аспекти на дигитализацијата – истакна Јашари.


Во Женева се одржува седма рунда преговори за Сирија


Женева, 10 јули, 2017 - 15:07 (META) 

Седмата рунда мировни преговори за Сирија денеска почна во Женева со состанок на специјалниот претставник на ОН, Стефан де Мистура, со делегација на сириските власти.

Состанокот се одвива во Палатата на нациите, односно во седиштето на ОН во Женева.

Темата на новата рунда преговори е пакетот од четири предлози на Де Мистура: за формирање влада, нов устав, спроведување избори и борба против тероризмот.

За време на претходните разговори, од 16 до 19 мај, страните усогласија експертски механизам за консултации, кој ќе се занимава со уставните и со правните прашања.


Во Женева продолжуваат мировните преговори за Сирија


Женева, 23 февруари, 2017 - 10:44 (META) 

Мировните преговори на сириските власти и на опозицијата под покровителство на Обединетите нации, денеска ќе продолжат во Женева во обид да се стави крај на повеќегодишната војна во Сирија, во која настрадале повеќе од 310.000 лица.

Специјалниот претставник на ОН за Сирија, Стефан де Мистура, изјави дека Русија од сириските власти побарала прекин на воздушните напади додека траат мировните преговори во Женева.

Де Мистура рече дека не очекува „важен напредок“ во преговорите, кои ќе се одржат во европското седиште на ОН.

Делегациите на сириските власти и на опозицијата веќе допатуваа во Женева на нова рунда преговори, на кои ќе биде разгледана и политичката транзиција на Сирија.

Прашањето за останувањето на сирискиот претседател Башар ал Асад на власт претставува главна точка на спорот меѓу властите и опозицијата.


Преговарачот на сириската опозиција поднесе оставка


Женева, 30 мај, 2016 - 9:37 (META) 

Главниот преговорач на сириската опозиција Мухамед Алуш поднесе оставка поради неуспехот на мировните преговори под покровителство на Обединетите нации.

Тој оцени дека преговорите не донеле политичко решение, ниту, пак, придонеле за намалување на страдањата на населението во опколените градови од страна на сириската војска.

Засега нема одредено датум кога би продолжиле преговорите што во април беа прекинати во Женева.


СЗО расправа за прогласување вонредна состојба поради вирусот зика


Женава, 1 февруари, 2016 - 16:22 (META) 

Почна итниот состанок на Светската здравствена организација (СЗО) во Женева, на кој се разговара дали поради експлозивното ширење на вирусот зика треба да се прогласи вонредна состојба.

СЗО во 2014 година прогласи вонредна состојба поради епидемијата на ебола.

Директорката на СЗО, Маргарет Чен, минатата недела рече дека нивото на тревога е екстремно високо иако не постојат докази дека вирусот зика е одговорен за наглиот пораст на бројот на новороденчиња во Бразил со невообичаено мала глава.

СЗО предупреди дека вирусот, кој го пренесуваат комарците, се шири со голема брзина во Америка и оти оваа година се очекува да се инфицираат три до четири милијарди лица.

Вирусот се појави во Бразил во октомври минатата година, кога е регистриран зголемен број на микроцефалии кај деца.

Здравствените служби на Колумбија, Бразил, Јамајка и на Порторико ги советуваат жените да ја избегнуваат бременоста за време на епидемијата на вирусот.


Сириската влада подготвена за вклучување во мировните преговори


Дамаск, 24 декември, 2015 - 17:27 (META) 

Сириската влада на претседателот Башар ал-Асад е подготвена да се вклучи во мировните преговори за ставање крај на речиси петгодишниот конфликт во земјата, кои треба да се одржат во Женева, кон крајот на јануари следната година, јавуваат светските медиуми.

Претседателот Башар ал-Асад се надева дека на преговорите ќе биде договорено формирање на влада на национално единство. Министерот за надворешни работи на Сирија, Валид ал-Моалем, денеска изјавил дека се подготвени да учествуваат во преговорите во Женева, но без надворешни влијанија.

„Сириската влада е подготвена да преговара со опозицијата во Женева без мешање на странците. Нашата делегација ќе биде подготвена штом го добиеме пописот на претставниците на опозицијата. Се надеваме дека овој дијалог ќе биде успешен и ќе доведе до формирање влада на национално единство“, изјавил Моалем.


Иванов: Помина времето кога безбедноста на Европа се чуваше само на тлото на Европа


Женева, 15 октомври, 2015 - 16:08 (META) 

Државите од Западен Балкан мора да се интегрираат во архитектурата на безбедносниот систем на Унијата со непречен пристап до сите бази на податоци, истакна шефот на државата, додавајќи дека секоја земја може да придонесе со тоа што ќе го споделува своето искуство.

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се обрати на отворањето на форумот посветен на глобалните закани за безбедноста и на тероризмот, меѓународната и регионалната соработка и превенција од конфликти, како и на одговорот на прашањето за заканите врз меѓународниот бизнис.

Тој рече дека глобалната закана од насилен екстремизам и од странски терористички борци не може да се реши со бирократски процедури, туку со дневно менаџирање на заканата. Иванов вели дека справувањето со оваа криза е можно само со целосно интегрирање на полициските и на разузнавачките служби низ Европа.

– Неопходен е развој на превентивен механизам во борбата против насилниот екстремизам и радикализам, странските терористички борци и ризиците од илегалната миграција. Искуството покажува дека разузнавањето и специјалните операции се најдоброто оружје во денешното безбедносно опкружување – посочи Иванов.

Според претседатлот на РМ, помина времето кога европската безбедност и сигурност се чуваа само на тлото на Европа.

– Сега Европа се чува на Блискиот Исток, на Кавказот и во Северна Африка. Единствена долгорочна гаранција за мирот и за безбедноста во Европа е градењето мир и безбедност во кризните региони што се наоѓаат во непосредното и во поширокото европско соседство – рече Иванов.


Од утре директен лет Скопје – Женева


Скопје, 3 април, 2015 - 14:38 (META) 

Почнувајќи од утре, од скопскиот аеродром „Александар Велики“ ќе има директен лет до Женева двапати неделно, во вторник и во сабота. Оваа директна линија се воведува како резултат на соработката меѓу „ТАВ Македонија“ и авиокомпанијата „Свис“ (Swiss).

– Повторното воздушно поврзување на Скопје со Женева, како град познат по своето езеро и по прекрасната природа, но, исто така, и како значајно седиште на многу меѓународни институции од областа на економијата, финансиите и на дипломатијата, нè прави среќни, бидејќи истовремено успеавме да отвориме нова линија и да привлечеме нова авиокомпанија, „Свис“. Новиот лет до Женева е од интерес за патниците од различни категории, а пред сè на македонските иселеници во Швајцарија, како и туристите и бизнис-заедниците од двете држави – изјави Зоран Крстевски, генерален директор на „ТАВ Македонија“.

Првиот авион на „Свис“ од Скопје ќе полета за Женева утревечер во 20 часот и 35 минути. Во текот на летото швајцарската авиокомпанија ќе оперира од „Александар Велики“ до Женева и во вторник попладне, кога полетувањата од скопскиот аеродром се закажани за 15.05 часот.

– Постојано ја прошируваме нашата мрежа од Женева. Централна и Источна Европа ни се фокусот на експанзија бидејќи сме убедени дека овој регион како пазар нуди голем потенцијал за развој. Гледаме голем потенцијал во секторот – туризам и рекреација, со оглед на природните убавини кои Македонија ги нуди, како што се Охридското Езеро и градот Скопје со својата културна и историска понуда – истакна Бернард Водл, директор на „Свис“ за Австрија и за Централна и за Источна Европа.


Иванов во Женева на сесија за човекови права на ОН


Скопје, 2 март, 2015 - 10:07 (META) 

Во Женева, денеска претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ќе учествува и ќе се обрати на Сегментот на високо ниво на Советот за човекови права на Обединетите нации, со што ќе биде отворена неговата 28. сесија.

Предвидено е, во рамки на учеството на Сегментот на високо ниво на Советот за човекови права, претседателот Иванов да оствари средби со високиот комесар за човекови права на ОН, Зеид Ра‘ад Ал Хусеин, со претседавачот на Советот за човекови права, Јоаким Рукер, со вршителот на работите генерален директор на ОН во Женева, Мајкл Молер, и со генералниот директор на Меѓународната организација за миграција, Вилијам Лејси Свинг.

Република Македонија е членка на Советот за човекови права на Обединетите нации во периодот од јануари 2014 до крајот на 2016 година.