!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Компаниите бараат функционалност на Коридорот 10 зашто нема алтернатива


Скопје, 16 март, 2017 - 14:59 (META) 

Воспоставувањето целосна инфраструктурна функционалност на Коридорот 10 и обезбедувањето непречен пристап на стоките од и до пристаништето во Солун треба да биде приоритет, бидејќи во моментов нема алтернатива.

Ова е еден од заклучоците на тркалезната маса на тема „Сигурност во снабдувањето со стоки и со нафтени деривати – Можности и алтернативи“, која се одржа во Стопанска комора на Македонија.

– Инфраструктурата, царинските премини и терминали на коридорот Исток – Запад не се доволни и не се соодветни за редовно снабдување со стоки, а особено за нафтени деривати во подолг период. Инцидентно, може да помогне во одредени ситуации, кога има нарушување на снабдувањето преку Коридорот 10. Краткорочно гледано, во случај на нарушување на снабдувањето со деривати и со други стоки, неопходна е диверзификација на превозните средства (користење на железница и автоцистерни или камиони) и користење на повеќе влезни и излезни царински премини во државата – се предлог-заклучоците на тркалезната маса, информираат од Стопанска комора.

Еден од предлозите бил и промена на легислативата за зголемување на капацитетот на резервоарскиот простор кај трговските компании, како услов за добивање лиценци за трговија.

– Со заокружување на процесот на приватизација на пристаништето во Солун, односно негово давање под концесија, како и со либерализација на пристапот кон грчката железничка инфраструктура и влез на приватни оператори, ќе се овозможи либерализирање на односите по повеќе основи (избегнување на можни штрајкови, подобрување на брзината на испораките, намалени трошоци) – велат од Стопанска комора.

Преку пристаништето во Солун поминале 3.322.000 тони стока во 2016 година и 4.056.840 тони во 2015 година, од кои, во увоз и во извоз, количеството на стока за Македонија за 2016 година е 885.000 тони.


Грчките блокади и замрзнатиот Дунав ја оптоварија железницата, се бара вагон повеќе


Скопје, 6 февруари, 2017 - 12:00 (META) 

Железничкиот превоз e оптоварен и капацитетите на возовите се целосно исполнети, алармираа македонските компании кои бараат алтернативен превоз поради блокадата на граничниот премин Евзони од страна на грчките земјоделци, која трае веќе една недела.

Директорот на Македонска железница „Транспорт“, Никола Костов за „Мета“ вели дека нема прекин на железничкиот сообраќај и редовните коминтенти се сервисираат навремено, но побарувачката за железнички превоз е повеќекратно зголемена.

– Потребата за железнички сообраќај преку Солун е зголемена и поради замрзнувањето на Дунав, па преносот на стока е пренасочен преку солунското пристаниште. Дополнително, побарувачката е зголемена и поради штрајкот на грчките земјоделци – вели Костов.

Тој додава дека од директорот на грчки железници побарал поголем влез и излез на возови, како и да го продолжат работното време.

– Влегуваат и излегуваат три до четири воза дневно, а бараме таа бројка да биде барем 10. Исто така побаравме од нив да работат 24 часа, бидејќи сега нивното работно време е од 7 до 18 часот – додава Костов.

Претходно, директорот за продажба во „Макстил“, Јане Адамчевски, изјави дека тие како компанија индиректно се загрозени од блокадата на границата.

– Заради специфичноста на производите, транспортот од и кон Солун го правиме преку железнички пат. Но, сега, заради блокада на границата, сите превозници се ориентираа кон железнички превоз. Побарувачката за овој транспорт е зголемена, а капацитетите на македонската и на грчката железница се ограничени и не можат да одговорат навремено на овој обем на побарувања. Поради тоа планираната и нормална динамика на испорака на производите е загрозена – изјави Адамчевски за „Мета“.

Грчките земјоделци не само што не најавуваат дека ќе ги тргнат блокадите, туку се закануваат дека протестите ќе ги радикализираат.

Земјоделците се закануваат дека доколку владата не одговори на барањето, ќе го блокираат и граничниот премин кај Дојран, како и железничката линија кон Македонија кај Идомени.


Грчките земјоделци се закануваат и со блокада на преминот кај Дојран и на железницата


Атина, 6 февруари, 2017 - 10:38 (META) 

Грчкиот граничен премин Евзони останува затворен од блокадата на грчките земјоделци, кои со блокирање на граници и на автопатшта низ земјата реагираат против владината политика кон нив.

Нема најава дека земјоделците ќе се повлечат деновиве од граничниот премин на македонско-грчката граница, кој е блокиран точно една недела. Напротив, земјоделците се закануваат дека доколку владата не одговори на барањето за суштински дијалог со нив за клучни промени, дека ќе го блокираат и граничниот премин кај Дојран.

„Очекуваме владата да одговори на нашето барање за суштински петдневен дијалог со учество на премиерот Алексис Ципрас. Ако не се однесуваат кон нас сериозно, ќе ги интензивираме нашите активности и ќе стигнеме и до царината на Дојран“, изјави Томас Карипидис, претседател на сојузот на земјоделци од општината Пеониа и член на комитетот на земјоделците штрајкувачи кои блокираат на Евзони.

Земјоделците бараат промени во три сектори и тоа цена на производство, осигурување и даноци.

Додека трае блокадата, влезот од Македонија во Грција се одвива главно преку преминот Дојран и тоа со тешкотии и со долги чекања за влез и излез од државата. Земјоделците се закануваат дека може да почнат и со ненадејни блокади на железничката линија кон Македонија кај Идомени, што дополнително ќе го отежни товарниот сообраќај од Грција кон Македонија и кон ЕУ.

Лани бегалците во кампот кај Идомени три месеци ја блокираа железничката линија, создавајќи огромни проблеми за грчките извозници и транспортери, за македонските и странските компании и клиенти кои пренесуваат стока преку солунското пристаниште и железничката линија Солун – Скопје.


Блокадата кај Идомени го преполови профитот на грчката железница


Солун, 21 декември, 2016 - 14:11 (META) 

Бегалската блокада на железничкиот премин кај Идомени на македонско-грчката граница драстично го преполови профитот на грчката железница „Треносе“. Како што пренесува весникот „Прото тема“, загубите од неколкумесечната блокада на железничката линија поради протестите на бегалците се 2,5 пати повисоки од профитот на железницата, кој годинава се очекува да биде нешто повеќе од 2 милиони евра.

Според весникот, за 15 отсто се очекува да биде намален и целосниот обем на работа на железницата во товарниот транспорт. Поради блокадата на Идомени, а подоцна и поради штрајкот на солунското пристаниште, голем дел од странските компании, меѓу кои и македонски, чекаа со недели да им бидат испорачани производи и контејнери. Овој проблем доведе до тоа странските клиенти наместо да ја користат брзата железничка линија Солун – Скопје кон Западна Европа, да ги користат возовите од Солун кон Софија, кои патуваат еден и пол ден подолго, создавајќи дополнителна финансиска штета од околу 10.000 евра по воз.

За железницата да не дозволи повторно да дојде до проблеми како годинава, кога производите и контејнерите на голем број странски, домашни и македонски компании беа заглавени и во неможност да се извезат од Грција, „Треносе“ веќе имаат алтернативни идеи и планови. Во однос на Македонија, грчката железница е во преговори со нафтената компанија ЕКО за пренос на нафта и на горива кон нашата држава и Бугарија.

Грчката железница во процесот на приватизација ја купија италијанските железници, но сè уште не се знае кога ќе биде одобрено преземањето.


Големи зборови и нула реализација се симбол на СДСМ, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 3 септември, 2016 - 16:33 (META) 

Бетонските столбови од пругата кон Бугарија се сиот спомен на владеењето на СДСМ во Македонија, реагираа од владејачката ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Благој Бочварски од СДСМ.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека големите зборови и нула реализација се вистинскиот симбол на сè што СДСМ правел во државата – ветувал и ги лажел граѓаните.

„Затоа СДСМ е непријатно изненаден кога се соочува со конкретни проекти и ветувања кои се реализираат. Во очајнички обид да ги манипулира граѓаните сега, кога и во СДСМ знаат дека бегање од избори и сигурен пораз нема, фабриката за афери се служи и со небулозни тези во кои ВМРО-ДПМНЕ е виновна за реконструкцијата на пругата Ниш – Прешево. Надвор од умот. Од друга страна, за разлика од СДСМ кој една шајка не закова во железницата, ВМРО-ДПМНЕ навистина е „виновна“ за ремонтот на железничката делница Табановце – Куманово (12 км) и Миравци – Смоквица (12 км), инвестиција од 7 милиони евра – пишува во реакцијата на владејачката партија.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат и дека СДСМ е партијата која за железницата не мрднала со прст, освен кога требало да се украдат парите за пругата кон Бугарија.


Штрајк на британските железничари


Лондон, 8 август, 2016 - 11:37 (META) 

Стотина илјади патници кои секојдневно од Лондон патуваат со воз се соочуваат со првиот од вкупно петте најавени дена од штрајкот на железничарите, што е најголем прекин на возниот сообраќај во последните 50 години во Велика Британија.

Синдикатот на железничарите бара кондуктерите повеќе да не мора да ги отвораат и затвораат врата на возовите.

Најновиот прекин на железничкиот сообраќај на Лондон е дополнителен удар за патниците кои досега беа изложени на рестрикции поради преголемиот број на боледувања кај железничкиот персонал во текот на минатиот месец.

Од југот на Лондон поаѓаат околу 341 воза, што претставува 15 отсто од вкупниот редовен возен сообраќај. Спорот кој предизвика штрајк е обврската на кондуктерите да ги отвораат и затвораат вратите на возот.

Унијата РМТ, еден од најборбените британски синдикални организации, бара да се зголеми бројот на возовите кои опслужуваат само машиновозачи.

Претставниците на синдикатот и компаниите се обидоа да преговараат, но тоа заврши без успех откако превозникот изјави дека за време на штрајкот нема да пуштат во промет ниту еден воз кој сообраќа само со машиновозач.

Главниот менаџер на овој оддел на железницата, Чарлс Хортон изјави дека „Унијата РМТ ги изневерила сите“, како и оти нивниот штрајк е „непотребен, неприфатлив и неоправдан“.


Лажна тревога во Милано, метрото повторно во функција


Милано, 25 јули, 2016 - 20:30 (META) 

Подземната железница во Милано повторно почна да сообраќа, по краткиот прекин кој следуваше откако на станица во центарот на градот беше пронајден сомнителен пакет.

Истрагата покажала дека пакетот не содржи експлозив, соопшти миланската служба за јавен превоз.

Сообраќајот претходно беше целосно во прекин, а централната метро-станица беше евакуирана додека стручни лица за експлозив го прегледувале сомнителниот пакет, кој содржел батерија и жици, соопшти полицијата.


Закочен товарниот сообраќај од солунското пристаниште кон Македонија


Атина, 23 јули, 2016 - 13:10 (META) 

Повторно е закочен товарниот сообраќај од солунското пристаниште кон Македонија и Европа. Проблемот овојпат не е кај пристаништето, туку грчката железница. По завршувањето на штрајкот на вработените на железницата, приоритет е даден на потребите на пристаништето Пиреја, ставајќи ги во втор план клиентите на солунското пристаниште.

Како што информираат извори од солунското пристаниште за „Мета“, веќе една недела нема возови од пристаништето кон Идомени и кон македонско-грчката граница. Поради ова на пристаништето повторно се заглавени товарни контејнери, меѓу кои има јаглен и метали на кои ги чекаат металуршките фабрики во Македонија.

Проблемот е во тоа што според регулативите на грчката железница возовите кои минуваат низ урбани места, како возот од и до солунското пристаниште, мора од безбедносни причини да имаат двајца машиновозачи. Железницата има поставено само еден машиновозач од солунското пристаниште до Идомени, кој одбива да го врши превозот во страв да не се предизвика некаква штета или несреќа, поради што возовите се целосно закочени.

Првите луѓе на пристаништето веќе имаат направено голем притисок врз железницата да се одреди уште еден машиновозач. Вчера веќе бил испратен уште еден човек на неколку часа, а од железницата ветуваат дека работите ќе се нормализираат од понеделник.

За да им излезе во пресрет на клиентите и да помогне да нема дополнителни трошоци, деновиве, додека трае прекинот на товарниот сообраќај, пристаништето не наплаќа дополнителна сума за чување на стоките.

Овој проблем само се надоврзува на постојаните прекини на товарниот сообраќај за пристаништето кои почнаа со тримесечната блокада на пругата кај Идомени поради протестите на бегалците, а продолжија со штрајкот прво на вработените на пристаништето, а потоа и на вработените во железницата.


Загриженост во Грција поради договорот на КОСКО со „Македонски железници“


Атина, 19 јули, 2016 - 14:49 (META) 

Во Грција сè поголема е загриженоста дека постојаните штрајкови на грчката железница и блокадата на товарниот сообраќај скапо ќе ја чинат државата и договорите со странските клиенти за транспорт на стоки кон Европа. Одлуката на кинескиот гигант КОСКО, кој управува со пристаништето Пиреја, да се најде алтернативно решение за да се избегнат проблемите од штрајковите на грчката железница преку соработка со „Македонски железници“, со загриженост се следи во Грција.

Економскиот весник „Нафтемпорики“ пренесува дека КОСКО почнува нова соработка со ЈП „Македонски железници“ со план контејнерите со стоки да се пренесуваат од пристаништето Пиреја до македонската граница, а оттаму да бидат преземени со македонски возови и пренесени кон Европа. Оваа одлука во Грција создава стравувања дека КОСКО може да одлучи и целосно да ја прескокне соработката со грчката железница, што би значело загуба од 5 милиони евра годишно за грчката железница.

„Во текот на неделата, како што се вели во допис од канцеларијата за економски и трговски врски на грчката амбасада во БЈРМ испратен до грчкото министерство за надворешни работи, ќе има директен договор на националната железница на БЈРМ со КОСКО за железнички транспорт на стоки директно преку државата кон европски дестинации. Контејнерите ќе се пренесуваат со камиони од пристаништето Пиреја до границата со БЈРМ, каде ќе бидат преземени од вагони на компанијата“, пишува „Нафтемпорики“, додавајќи дека наскоро ќе се отвори и логистички центар на КОСКО во Македонија.

Товарниот железнички сообраќај во Грција годинава е претворен во кошмар. Поради протестот на бегалците кај Идомени, пругата кон Македонија беше блокирана три месеци, што предизвика огромна финансиска штета и за грчките извозници, странските клиенти и за грчката железница. Истото сценарио се повторува изминатиов месец поради штрајковите на вработените во железницата, кои реагираат против приватизацијата на компанијата и бараат потпишување колективни договори.

За проблемите со штрајковите, директно на грчкиот премиер Алексис Ципрас му се пожали првиот човек на КОСКО, Ху Лиронг, при посетата на грчкиот премиер на Кина. Лиронг при таа средба порача дека би сакале Грција да овозможи поповолна клима за работа и да гарантира дека ќе има помалку штрајкови. Против штрајковите веќе има реакции и до грчкото министерство за транспорт од голем број странски компании, кои ги користат грчките пристаништа и имаат големи проблеми поради блокадата на товарниот сообраќај.


Одложен тридневниот штрајк на грчката железница


Атина, 18 јули, 2016 - 15:24 (META) 

Грчките железничари одлучија да го одложат најавениот тридневен штрајк, кој почна денеска. Штрајкот кој требаше да трае до среда на полноќ, ќе се одвива само денеска, а од утре ќе се нормализираат патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државата.

Одлуката за одложување на штрајкот ја донесоа двата синдикати на вработените во грчката железница по денешната средба со претставници на Фондот за приватизација. За четврток е најавена нова средба со претставниците на Фондот, а синдикатите в петок ќе одлучат кои ќе бидат нивните следни чекори.

На денешниот состанок вработените биле известени дека грчката железница ќе премине во рацете на италијанската државна железница кон крајот на годинава.

Вработените реагираат против продажбата на грчката државна компанија за 45 милиони евра на италијанската железница и бараат да потпишат колективни договори со кои ќе имаат загарантирани подобри работнички права и ќе бидат заштитени од отпуштање.

Грчката железница штрајкува речиси еден месец. Штрајкот почна со тридневни прекини на работата секоја недела, а ескалираше со 12-дневен штрајк минатата недела.