!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Жбогар: Ако се совпаднат визиите на Владата и на Јункер, ќе има добри резултати за Македонија


Скопје, 17 ноември, 2017 - 15:49 (META) 

Доколку реформската визија на Владата и визијата на Европската Унија за Западен Балкан, што во февруари следната година треба да ја претстави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, се совпаднат, тогаш можеме да се надеваме да видиме добри резултати околу евроинтрегациите на Македонија, изјави денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар.

– Тоа што генерално го споделуваме е оптимизам дека работите се одвиваат во правилна насока, дека реформите што ги очекуваме во земјата почнуваат да се спроведуваат и ја охрабруваме Владата да продолжи по овој пат. Во следните месеци од наша страна ќе ја претставиме визијата за регионот во следните години и децении преку стратегискиот документ за Западен Балкан што претседателот на ЕК, Јункер, го најави за февруари. Очекуваме од Владата и од институциите да покажат посветеност и резултати поврзани со реформите. Доколку овие две визии и активности се совпаѓаат, се надеваме дека ќе видиме добри резултати следната година – рече Жбогар, по посетата на СВР Скопје, каде заедно со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, присуствуваше на презентацијата на ТЕТРА-системот за комуникација на полицијата.

Прашан за можноста меѓународната заедница да изврпи притисок врз Грција да дозволи Македонија да влезе во НАТО под привремената референца, Жбогар рече дека секогаш е подобро кога прашањата се решаваат со дијалог.

– Нема решение кога едната страна е задоволна, а другата не е и сите компромиси се засновани на тоа двете страни да го прифатат решението. Ова е единствениот начин да се дојде до долгорочно решение. Гледаме дека тоа е пристапот на Владата, преку чести средби меѓу министрите за надворешни работи, кои ја подобруваат атмосферата и добрососедските односи и веруваме дека ова ќе доведе до добри резултати – изјави Жбогар.


Борисов: Сега е моментот за европската перспектива на земјите од Западен Балкан


Брисел, 8 ноември, 2017 - 19:19 (META) 

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Брисел изјави дека сега е вистински момент да се направат конкретни чекори и да се донесат конкретни одлуки кога е во прашање европската перспектива на Западен Балкан.

– Можноста е тука, бидејќи по Бугарија (на чело на ЕУ) доаѓаат Австрија и Романија кои се запознаени со регионот, знаат што може да понуди и како да се направи прогрес во регионот – оцени Борисов на заедничката прес-конференција со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, со кого разговараше за приоритетите на бугарското шестмесечно претседателство со ЕУ кое почнува на први јануари 2018 година.

Борисов потврди дека неговата влада во мај, следната година во Софија ќе организира самит ЕУ – Западен Балкан.

Бугарија веќе најави дека Западен Балкан ќе биде меѓу главните приоритети за време на нејзиното претседавање со ЕУ.

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна дека е од суштинска важност да се задржи европската перспектива на Западен Балкан.

Одговарајќи на новинарско прашање, тој изјави оти очекува Србија и Црна Гора да станат полноправни членки на Европската Унија пред најавениот рок.

– Мислам дека овие две земји ќе бидат членки на ЕУ и пред 2025 година – рече Јункер.

Претседателот на Европската комисија во својот говор од септември годинава за прв пат во текот на својот мандат на чело на ЕУ потврди дека Унијата ќе се прошири кон Западен Балкан.


Шпанија не е Југославија, им порача Јункер на Каталонците


Брисел, 27 октомври, 2017 - 10:51 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и дека ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со таа во поранешна Југославија.

– Во Каталонија не постои проблем со кршење на човековите права, затоа што Католонците, кои ми се мили и чија култура ја почитувам, не се под репресија на Шпанија. Не може да се влече паралела со Словенија и со другите земји од поранешна Југославија со тоа што се случува во Каталонија – изјави вчера Јункер за португалската телевизија РТП.

Тој додаде дека не сака „утре или задутре ЕУ да има 95 различни земји“.

– Би ја изгубиле контролата. Националното единство и европското единство се работи што одат заедно – рече Јункер, повторно отфрлајќо ја можноста за посредување во судирите меѓу Барселона и Мадрид.

Шпанскиот Сенат денеска ќе гласа за мерките што минатата недела ги предложи шпанскиот премиер Маријано Рахој за распуштање на каталонската влада и за распишување вонредни избори во рок од шест месеци.

Овие мерки би значеле дека шпанските министерства, во текот на шесте месеци до организирањето на предвремените каталонски избори, ќе управуваат со каталонската полиција, финансиите, јавните медиуми, телекомуникациите и со информатичките служби.

Каталонскиот парламент во тој период не би можел да ги поништи мерките, ниту да предложи нов претседател на регионалната влада.

– Ситуацијата малку излезе од контрола, затоа што владата и дел од каталонскиот парламент излегле од рамките на законот. Шпанскиот Устав е прилично јасен – не може да се организира референдум за отцепување – рече Јункер.
Тој додаде дека Европа нема никаква улога во конфликтот меѓу Барселона и Мадрид.
– Шпанците се тие кои треба да го решат тој проблем – рече Јункер.


Јункер: Ако ѝ дозволиме на Каталонија, и други ќе сакаат да се отцепат


Луксембург, 13 октомври, 2017 - 14:03 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека не сака Каталонија да стане независна затоа што тоа би охрабрило и други региони во други држави да го направат истото, што дополнително би го комплицирало управувањето на Европската Унија.

– Доколку дозволиме Каталонија да се одвои, а тоа не е наша работа, тогаш и други ќе го направат истото. Јас не го сакам тоа – рече Јункер во говорот на Универзитетот во Луксембург.

Тој додаде дека е многу загрижен поради сепаратистичките тенденции во Европа и го охрабри шпанскиот премиер Маријано Рахој да осигури дека ситуацијата ќе ја доведе под контрола.

Коментирајќи ги повиците од Каталонија за посредување, Јункер рече дека Комисијата не може да посредува доколку тоа го бара само едната страна.

Европската Унија претходно соопшти дека верува во Рахој во поглед на решавањето на внатрешните прашања на Шпанија.


Европската комисија ќе ја почитува одлуката на Каталонија за независност, вели Јункер


Брисел, 15 септември, 2017 - 10:23 (META) 

Европската комисија ќе го почитува потврдниот исход од референдумот за независност на Каталонија, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, додавајќи дека регионот не треба да очекува по гласањето веднаш да стане членка на ЕУ.

– Комисијата не се вклучува во интерните, домашни дебати во земјите членки – истакна Јункер, додавајќи дека дискусијата за референдумот во Каталонија е хипотетичка затоа што Шпанија не го признава референдумот.

Јункер истакна дека Каталонија, доколку прогласи независност, ќе мора да ги следи истите процедури на Унија како и членките кои биле примени во 2004 година. Тој рече дека истите принципи би се применувале и во случај на независност на Шкотска.

Властите на Каталонија ветија одржување референдум на 1 октомври, додека шпанскиот премиер Маријано Рахој порача дека ќе го спречи одржувањето на референдумот по секоја цена.


ЕУ ќе има повеќе од 27 членки, но не пред 2019 година, порача Јункер


Брисел, 13 септември, 2017 - 13:23 (META) 

До крајот на мандатот на сегашната Европска комисија нема да бидат исполнети условите за влез на некоја од земјите од Западен Балкан во Европската Унија, изјави денеска претседателот на Европската комисија, во годишното излагање за состојбата на Унијата во Европскиот парламент.

– Условите за влез на некоја нова членка во ЕУ од Западен Балкан нема да може да се исполнат до крајот на сегашниот мандат на Европската комисија, 2019 година – рече Јункер, додавајќи дека апсолутен приоритет е секоја нова члена целосно да ја има воспоставено правната држава и да ги почитува темелните вредности на ЕУ.

Тој рече дека во годините што следат Европската Унија ќе има повеќе од 27 членки, но дека тука не спаѓа и Турција која, како што рече, веќе извесно време со џиновски чекори се оддалечува од ЕУ.

– Тамошните новинари мораат да ја имаат слободата на говор во редакциите, новинарите не смеат да бодат затворани – предупреди Јункер.

Тој ги повика турските власти да ги ослободат сите затворени новинари и да престанат да ги навредуваат земјите од ЕУ и нивните лидери, нарекувајќи ги фашисти и нацисти.

– Европа е континент на зрела демократија, но тие што свесно навредуваат уриваат мостови, а во Турција тие што го прават тоа сакаат да ги урнат мостовите и притоа да ја обвинат Европската Унија за неуспехот во преговорите – рече Јункер.


Турција со џиновски чекори се оддалечува од Европа, смета Јункер


Брисел, 29 август, 2017 - 14:32 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјави дека кај Турција е целата вина за пропаѓањето на преговорите за влез во ЕУ.

– Турција се повлекува од Европа со џиновски чекори – рече Јункер на конференција на амбасадорите на земјите членки на ЕУ во Брисел.

Тој додаде дека останува турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, и официјално да прогласи крај на настојувањата Турција да стане дел од ЕУ.

Јункер вели дека Ердоган веројатно очекувал Европа да биде таа што ќе ги прекине преговорите за да може да ја префрли вината на Брисел.

– Но, ЕУ мора да избегне да падне во таа замка затоа што одговорноста е исклучиво на турска страна – рече Јункер, додавајќи дека прекинот на преговорите е теоретско прашање, затоа што преговори и нема.


Јункер е против брз прием на Западен Балкан во ЕУ


Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, уште еднаш повтори дека е противник на идејата за брз прием на земјите од Западен Балкан, но предупреди на ризикот од повторни војни на Балканот.

– Не сум приврзаник на брзо присоединување на Западен Балкан кон ЕУ. Но, ако им се одземе европската перспектива, повторно ќе го преживееме тоа што го преживеавме во 90-тите години на минатиот век. Во тој контекст, стабилноста на системот на ЕУ е задолжителен услов за Балканот повторно да не западне во состојба на војна – вели Јункер во интервју за белгискиот весникот „Политико“.

Истовремено, главниот противник на проширувањето на Унијата рече дека е против прекин на преговорите за членство со Турција и притоа изрази надеж дека официјална Анкара ќе соработува во Брисел.

– Не поддржувам прекин на преговорите со Турција, како што бара Европскиот парламент. Турција буквално секоја секунда се оддалечува од исполнувањето на обврските за членство во ЕУ. Не, ЕУ не се присоединува кон Турција, туку Турција кон ЕУ – рече Јункер, коментирајќи ја резолуцијата на Европскиот парламент, со која се бара прекин на преговорите со Анкара поради непочитување на човековите права и кршење на демократските начела.


Постојат двојни аршини за стоката за западот и за истокот на Европа, призна Јункер


Брисел, 27 јули, 2017 - 16:21 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод-Јункер, по средбата со словачкиот премиер Роберт Фицо во Брисел, призна дека навистина постои проблем со двојните аршини за продуктите и стоките наменети за Западот и за посткомунистиките земји кои се членки на ЕУ.

Јункер оцени дека проблемот не е безначаен и дека практиката на различен состав е неприфатлива, но рече дека за тоа веројтано нема да биде потребно воведување нови европски закони.

– ЕК смета дека проблемот со различен производ со исто име не е безначаен. Ќе му посветам внимание на проблемот – рече Јункер на заедничката прес-конференција со Фицо.

За Европската комисија е неприфатлива практиката, на пример, во сувомесните производи за новите Европејци да има помалку месо и повеќе адитиви иако цената е речиси иста, а некогаш е и помала на Запад, или прашокот за перење подобро да пере на западот на Европа, отколку на истокот. Јункер рече дека засега не се потребни нови прописи, но не го исклучи нивното носење доколку не се реши проблемот.

Словачкиот премиер Фицо на состанокот со Јункер, еврокомесарката за правда и за потрошувачки права, Вера Јоуров, и со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, дојде како емисар на Вишеградската четворка, која во последните неколку години е сè погласна во барањата овие земји да престанат да бидат „канта за отпад“ на Европа и оти Чесите, Полјаците, Словаците и Унгарците имаат полно право под исто име да добиваат стока со ист состав и квалитет.

– За мене е најважно дека ЕК го призна проблемот и дека ќе дејствува да се реши. Не е важно како ќе го реши. Сеедно е дали мачката е црна или бела, важно е да лови глувци – рече Фицо и изрази надеж дека постепено ќе исчезне практиката што ги претвора Словаците во Европејци од понизок ред.

Чешката еврокомесарка Јоурова, која исто така активно води борба сите производите во Европа да бидат со ист квалитет, претходно изјавуваше дека сега секоја земја членка има национални контролни механизми кои би можеле да ги искористат за сузбување на практиката на двојни аршини.


Путин денеска ќе се сретне со Макрон, Меркел, Ердоган и со Јункер


Хамбург, 8 јули, 2017 - 12:35 (META) 

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Хамбург ќе има низа билатерални состаноци на маргините на самитот на Групата 20 индустриски развиени земји – Г20.

Путин најпрво ќе разговара со претседателот на Франција, Емануел Макрон, и со германската канцеларка Ангела Меркел, а потоа со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и со претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер.

Русија и САД вчера постигнаа договор за примирје на југозападот на Сирија како еден од резултатите на првиот состанок на претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин.