!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Земјоделците ќе ги блокираат границите ако до петок не ги добијат субвенциите


Струмица, 25 април, 2017 - 15:26 (META) 

Револтирани поради неисплатата на субвенциите, земјоделците денеска од 12 до 13 часот блокираа повеќе патни правци низ државата. Тие бараат до петок да се сретнат со министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Михаил Цветков, министерот за економија, Кирил Миноски, и со директорот на Платежната агенција, Игор Златков.

– Бараме средби во трите надлежни институции за да видиме кој лаже и кој си игра со маката на земјоделците. До петок нема да има протести и блокади –  изјави за „Мета“ претседателот на Сојузот на синдикатот на земјоделците во Струмичкиот Регион, Ристо Велков.

Ако барањата за исплата на парите не се исполнат, земјоделците од Пелагонискиот Регион ќе преземат порадикални чекори, односно се закануваат со блокади на граничните премини.

– До петок поставивме ултиматум да се состанат Министерството за финансии, Министерство за земјоделество, шумарство и водостопанство и Платежната агенција. Ако не се исплатат парите, ќе се обноват протестите, но не само тоа – ќе бидат порадикални. Главна цел ќе ни биде блокадата на граничните премини, а со тоа и граничниот премин Меџитлија – изјави Кире Неделковски, земјоделец од селото Вашареица, основач на синдикатот на земјоделци „Спас“.

Пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски, денеска на прес-конференција рече дека земјоделските субвенции не се партиска мерка, туку се државна мерка.

– Проблемот на земјоделците може да им се случи и на вработените во училиштата, градинките, општините, кои по 15 мај остануваат без градоначалници и без совети, а со тоа и без плати. Затоа веднаш мора да прекинат неразумните блокади на ВМРО-ДПМНЕ – истакна Николовски.

Денеска блокади на патиштата имаше кај Струмица, Прилеп, Кочани, како и пред Министерството за земјоделство и шумарство во Скопје.

Субвенции на земјоделците не им се исплатени за цела 2016 година и дел за 2014 и за 2015 година и станува збор за сума од 100 милиони евра.


ВМРО-ДПМНЕ: Грижата на СДСМ за земјоделците е лицемерна


Скопје, 13 април, 2017 - 16:35 (META) 

„Тиранската платформа за криминогеното раководство на СДС е поважна отколку судбината на земјоделците и иднината на Република Македонија“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Од партијата велат дека грижата на СДСМ кон земјоделците е лицемерна и дека земјоделците знаат дека „единствено ВМРО-ДПМНЕ се грижи за нив и за подобрување на нивниот стандард“.

„За разлика од СДС, кој за време на неговото владеење имаше издвоено нула евра за субвенции, за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ како субвенции на земјоделците им се доделени преку една милијарда евра. Земјоделците знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе стори сè за да ја надмине деструктивноста на СДС, со што нивниот труд ќе биде соодветно валоризиран, односно ќе ги добијат заслужените субвенции. Пари во буџетот за субвенции има. Истите се програмирани и треба да бидат исплатени“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Николовски: Земјоделците и нивните семејства ќе го дочекаат Велигден без пари


Скопје, 13 април, 2017 - 13:12 (META) 

„Освен што се блокирани сите процеси во државата, и граѓаните се економски загрозени. Меѓу нив се земјоделците кои сè уште не ги имаат добиено субвенциите за минатата година, а многумина од нив и за претходните неколку години“, изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Тој додаде дека поради несериозноста и неодговорноста на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните пратеници, илјадници земјоделци и нивните семејства ќе го дочекаат Велигден без пари.

„Луѓето се оставени без субвенции токму во време кога најмногу им се потребни за нови вложувања. Дел од нив се задолжуваат за да продолжат да работат. Дел од нив немаат кој да им помогне, и тие, ако не посадат род, следната година нема да има ни од што да се прехранат. Со недели досегашната власт ги лаже земјоделците дека исплатата на субвенциите само што не почнала. Тоа се случува додека секојдневно смислуваат нови изговори да не им ги исплатат парите на луѓето, префрлувајќи ја одговорноста од една на друга институција“, изјави Николовски.

Тој нагласи дека и по смена на тројца директори на Платежната агенција, субвенциите не се исплаќаат, а Министерството за финансии не одговара зошто земјоделците не ги добија субвенциите што им следуваат по закон.


Во Свети Николе земјоделци со стотина трактори си ги бараа субвенциите за 2015 и за 2016 година


Свети Николе, 7 април, 2017 - 16:32 (META) 

Наместо кон нивите, земјоделците од Овче Поле, денеска со стотина трактори се упатија пред подрачната единица на Министерството за земјоделство во Свети Николе, каде протестираа и побараа исплата на субвенциите. Земјоделците тврдат дека не им се исплатени субвенциите за 2015 и за 2016 година. Велат дека без субвенции не можат да ја почнат новата реколта ниту, пак, можат да ги издржуваат своите семејства.

Според нивна груба проценка, на земјоделците од овој регион, државата за субвенции им должи околу четири милиони евра. Доколку не им се исплатат парите за седум дена, тие се заканија дека ќе го блокираат патот Штип – Велес.

Проценка е дека во општините Лозово и Свети Николе има повеќе од 4.000 земјоделци кои ги очекуваат своите субвенции. Тие се соменеваат дека наскоро ќе ги добијат парите што им следуваат, бидејќи со месеци доцнат решенијата со кои им се одобруваат.

– Бараме веднаш да ни бидат исплатени заостанатите субвенции за 2015 и за 2016 година. Секојдневно слушаме дека има субвенции, но на сметките на земјоделците нема ни денар. Со паушални изјави се даваат лажни надежи на земјоделците, кои немаат пари да ги продолжат пролетните работи. Прашувам дали има посебни бензински пумпи и продавници за храна за зејмоделците – изјави Љубе Анастасов од здружението „Овчеполски фармер“ од Свети Николе.

Земјоделството е единствената дејност на овие луѓе, кои се пожалија дека одвај преживуваат поради ниските откупни цени на пченицата и на јагнешкото и на свинското месо.


Николовски: Блокадата на Собранието е на директна штета на граѓаните


Скопје, 5 април, 2017 - 15:49 (META) 

„Блокадата на Собранието е неодржлива ситуација и мора веднаш да прекине затоа што се одразува директно на штета на граѓаните на Македонија“, изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Тој додаде дека раководните кадри на ВМРО-ДПМНЕ во Платежната агенција и во Министерството за финансии „буквално си играат со егзистенцијата на илјадници семејства на земјоделци со мали деца“.

„Ако од Платежната агенција има налози до Министерството за финансии, зошто Министерството за финансии не ги исплаќа субвенциите на луѓето? Ако Министерството за финансии нема пари, Кирил Миноски мора веднаш да одговори каде отидоа повеќе од 300 милиони евра од задолжувањата направени од почетокот на годината до денес? И што е поважно од интересите на граѓаните?“, изјави Николовски.

Тој нагласи дека станува збор за задоцнета исплата на субвенции за 2016 година, 2015 г., па сè до 2012 година“.

„Несериозните кадри на ВМРО-ДПМНЕ прво менуваа директори, дадоа откази, па потоа се правдаа со процедури, но тука е крајот. Досегашната криминална власт на ВМРО-ДПМНЕ до последен ден е подготвена да работи за криминалот со кој трупа богатства на своја сметка. И во февруари и во март, приоритет им биле нафтени платформи, тендерите и бизнисите на Мијалков и на Груевски“, додаде Николовски.

Според него, затоа „Трајко Вељаноски, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, мора веднаш да се ослободат од  директивите со криминална заднина од криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и да дозволат да се изберат новиот собраниски претседател и новата демократска и реформска влада“.

„Тоа ќе значи исплата на субвенциите за земјоделците, но и решавање на сите други важни прашања од интерес за сите граѓани на Македонија“, изјави Николовски.


Николовски: ВМРО-ДПМНЕ да не ја кочи исплатата на субвенциите на земјоделците


Скопје, 4 април, 2017 - 15:56 (META) 

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата немаат ама баш никакво право со блокадата на парламентот и понатаму да ја загрозуваат егзистенцијата на земјоделците, коишто ги немаат добиено субвенциите за ланската, но и за неколку претходни години,“ изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Тој додаде дека „итно мора да се овозможи формирање на новата демократска и реформска Влада којашто ќе го реши проблемот со исплатата на субвенциите на земјоделците.“

„Егзистенцијата на илјадници земјоделци е сериозно загрозена затоа што несериозни кадри на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ги узурпираат институциите и си ја префрлуваат одговорноста. Тие ги користат процедурите како изговор, за да не им ги дадат субвенциите на луѓето кои што ги заслужуваат и им следуваат по закон,“ изјави Николовски.

Тој појасни дека „досега се сменија тројца директори на Платежна агенција, а исплатата на субвенциите никако да почне.“

„В.д. директорот на Платежната агенција, Игор Златков изјави дека има потпишано налози за исплата и дека субвенциите ќе бидат исплатени. Министерството за финансии, пак, известува дека немаат добиено комплетна документација со налози за да се изврши исплата, којашто ќе зависела од состојбата на трезорот и од тоа дали има или не пари во буџетот,“ изјави Николовски.

Тој додаде дека „ова e безобразно поигрување со маката на земјоделците коишто трпат за леб, додека Мијаков и Груевски се шират и во нафтениот бизниси, а нив ги штитат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието и Ѓорге Иванов кој противуставно не го доделува мандатот за состав на влада на мнозинството во парламентот“.


Пелагониски земјоделци блокираат патишта поради платформата на Албанците


Битола, 1 март, 2017 - 17:40 (META) 

Пелагониските земјоделци од реонот на Могила бараат партиите на Албанците да се откажат од заедничката платформа како услов за формирање на нова влада.

Четириесетина земјоделци со трактори и со приклучна механизација денеска ја блокираа крстосницата на магистралниот пат Битола – Прилеп, која води кон селата Могила и Црно Буки, за да го искажат својот револт кон заедничката платформа на Албанците.

Според организаторот на протестот, земјоделецот Васко Јосифовски, револтот кај нив бил голем од условите и од барањата кои се вметнати во заедничката платформа на Албанците и затоа сакале јавно да ги повикаат партиите од албанскиот блок да се откажат од неа.

– Платформата задира директно во националните интереси на Македонија и сметаме дека Албанците треба да се откажат од неа, зошто таа не е добра ни за самите нив – вели Јосифовски.

Тој за утре најавува нова блокада, исто така на прометна крстосница на магистралниот пат Битола – Прилеп.

– Ги повикувам сите земјоделци да ни се придружат, следниот протест да биде помасовен, сечија поддршка ни е потребна, па дури и таа од Зоран Заев – вели Јосифовски.


Евозни отворен за сите видови возила


Скопје, 18 февруари, 2017 - 12:10 (META) 

Штрајкот на грчките земјоделци е прекинат. Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила, соопштуваат од Авто-мото сојузот на Македонија.

Од АМСМ информираат дека на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места. Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има на патниот правец Гевгелија – Удово и од 50 до 100 метри на патниот правец Неготино – Градско.

Сообраќајот на патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини сообраќајот се уште се пренасочува преку градот Битола.


Прекината блокадата на Евзони, соопшти АМСМ


Скопје, 17 февруари, 2017 - 12:26 (META) 

Граничниот премин Евзони денеска е прооден за сите видови на возила, а блокадата од трактори е отстранета, соопшти АМСМ и додаде дека на преминот нема подолги задржувања за влез и за излез од Македонија.

Грчките земјоделците претходно соопштија дека на пладне ќе почнат да се повлекуваат од блокадата.

– Одлучивме во петок на пладне да започнеме да се повлекуваме од клучката кај Идомени, блиску до преминот Евзони на границата меѓу Грција и БЈРМ и да се вратиме на нашите ниви – изјави Томас Карипидис, претставник на земјоделците кои го блокираа Евзони за грчката информативна агенција АПЕ.

По средбата со вицепремиерот Драгасакис  фармерите не добија решение на повеќето барања, но Владата се обврза да достави до парламентот на гласање некои олеснувања во даночната и осигурителна програма.

Преминот Евзони беше блокиран од земјоделците од 30 јануари. Целосната блокада создаде огромни проблеми и за туристите и за товарниот превоз, за македонската индустрија и за солунското пристаниште кое беше преполнето со контејнери со производи за македонските компании.


Грчките земјоделци почнуваат да се повлекуваат од Евзони


Атина, 17 февруари, 2017 - 9:34 (META) 

Земјоделците кои го блокираа граничниот премин Евзони денеска ќе почнат да се повлекуваат од блокадата. Како што јавуваат грчките медиуми, земјоделците од пладне ќе започнат да го напуштаат блокот на граничниот премин.

„Одлучивме во петок на пладне да започнеме да се повлекуваме од клучката кај Идомени, блиску до преминот Евзони на границата меѓу Грција и БЈРМ и да се вратиме на нашите ниви“, изјави Томас Карипидис, претставник на земјоделците кои го блокираа Евзони за грчката информативна агенција АПЕ.

По средбата со вицепремиерот Драгасакис  фармерите не добија решение на повеќето барања, но Владата се обврза да достави до парламентот на гласање некои олеснувања во даночната и осигурителна програма.

Преминот Евзони беше блокиран од земјоделците од 30 јануари. Целосната блокада создаде огромни проблеми и за туристите и за товарниот превоз, за македонската индустрија и за солунското пристаниште кое беше преполнето со контејнери со производи за македонските компании.

Македонското МНР вчера по речиси три недели блокада испрати протестна нота до Грција за блокадата.