!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Истражување: Во Македонија германската плата вреди двојно повеќе


Диселдорф, 4 јануари, 2017 - 12:41 (META) 

Македонија и другите земји долж балканската магистрала (Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора) се најевтини за живот и во нив германски државјанин за истите пари што во својата земја ги троши за основни работи, може да добие двојно повеќе. Ова го покажува обемното истражување на Институтот за економски и општествени науки од Диселдорф, кој ги анализирал статиските на Европскиот завод за статистика (Евростат), националните заводи за статистика за да ги спореди трошоците за живот во 37 европски земји, САД и во Јапонија, пренесува „Дојче веле“.

Целта на истражувањето била да одговори на прашањата на германските граѓани како што се: Колку моите пари вредат во странство?; Каде се најевтини подароците за празници?; Во која земја можам да одам на одмор за најмалку пари?

Кога станува збор за трошоците за живот – станарина, сметки, храна, облека, трошоци за автомобил, образование, забава, според истражувањето, германската плата најмалку вреди во Швајцарија, а нејзината вредност е двојно поголема во Македонија, Србија…

Според методологијата, ако на германското евро му се даде индекс 100, тогаш Швајцарија има индекс 158,5, што значи дека оваа земја е за 58,5 отсто поскапа во однос на Германија. Покрај Швајцарија, меѓу најскапите се Исланд (со индекс 147,8), Норвешка (141,8), Данска (136,7), Ирска (121,4), Финска (119,7), Луксембург (119,2) итн.

Македонија спаѓа меѓу најевтините земји, каде германската заработувачка има вредност повеќе од половина од својата вредност. Македонското „евро“, според диселдорфскиот институт, има индекс 45,3, односно Македонија е за 54,7 отсто поевтина земја од Германија. Србија има индекс 48,5, Словенија – 79,9, Хрватска – 65,6, Црна Гора – 55,4, Босна и Херцеговина – 50, Албанија – 48,2 и Бугарија 46,1.

Во истражувањето нема податоци за можеби најсиромашните земји во Европа – Косово и Молдавија.

Нордиските земји и Швајцарија се најскапи и кога станува збор за цените во хотелите и во рестораните, додека од балканските земји, овие услуги се најевтини во Македонија и во Албанија, кои имаат идентичен индекс – 41,8.

Според достапните податоци, што ги пренесува „Дојче веле“, просечната заработувачка на вработен во Германија, кој работи со полно работно време е околу 2.200 евра, со одбиени даноци, здравствено и социјално осигурување.

Во Македонија просечната месечна нето-плата, според последните пресметки на Дражавниот завод за статистика за октомври е 22.460 денари, односно 365 евра.


Јилдирим – Медведев: Турција и Русија имаат важна улога во борбата против тероризмот


Москва, 6 декември, 2016 - 15:16 (META) 

Русија и Турција имаат важна улога во борбата против тероризмот, оценија денеска турскиот и рускиот премиер, Бинали Јилдирим и Дмитриј Медведев, на средбата во Москва.

– Турција и Русија имаат големо значење не само во смисла на односите помеѓу двете земји, туку и во борбата против тероризмот и во гарантирањето на мирот – изјави Јилдирим при посетата на Русија.

Медведев истакна дека овие две земји имале голема трговска размена, но дека тие врски ослабеле.

– Постои можност да ги зголемиме и да ги реализираме заедничките проекти и да се поттикнат економските и инвестициските врски – изјави рускиот премиер.


Ештон: Ставот на ЕУ кон земјите од Западен Балкан останува непроменет и по Брексит


Вашингтон, 27 октомври, 2016 - 20:13 (META) 

Пристапот и ставот на Европската Унија околу интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Унијата и понатаму е непроменет, изјавила поранешната висока претставничка за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, за време на нејзината посета на САД, пренесува „Гласот на Америка“.

Ештон рекла дека земјите од Балканот имаат причина да бидат преокупирани со нивните аспирации за членство во Европската Унија по резултатите од британскиот референдум.

Сепак, и покрај случувањата околу Брексит, земјите од Западен Балкан треба да останат фокусирани на бројните предизвици што се поставени пред нив на патот кон ЕУ, изјавила Ештон, додавајќи оти верува дека тие еден ден ќе бидат дел од Унијата.


Мекалистер: Сите шест држави од Западен Балкан имаат европска перспектива


Белград, 19 октомври, 2016 - 15:27 (META) 

Земјите-членки на Европската Унија имаат единствен став дека сите шест држави од Западен Балкан (Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија) имаат европска перспектива, вели известувачот на Европскиот парламент за Србија, Дејвид Мекалистер.

„На сите им е во интерес сите шест држави од регионот, пред сè, Србија, да имаат проевропски курс. Сакаме трајна политичка и економска стабилност и продолжување на добрососедските односи. Сите можеме да дадеме придонес со поддршката на проевропските сили“, вели Мекалистер во интервју што денеска го пренесуваат белградските медиуми.

Мекалистер, кој неделава учествуваше на Економскиот самит во Белград, изјави дека Србија остварила голем напредок со почнувањето на преговорите за членство во ЕУ.

На прашањето за евентуална блокада од страна на Хрватска во процесот на интреграција, Мекалистер рече дека српско-хрватските прашања треба да се решаваат билатерално, додека само тие прашања што се од европско значење можат да бидат решевани во Брисел или Стразбур.

Мекалистер рече дека очекува Европската комисија во новиот извештај за напредокот на Србија во процесот на евроинтеграции да има конструктивно-критички пристап и нагласува дека е важно да се напредува во клучните прашања – владеењето на правото, економските реформи, но и понатамошно нормализирање на односите со Приштина, од кои, истакнува, зависи понатамошниот напредок на патот кон ЕУ и на Белград и на Приштина.

„Тоа значи дека и двете страни мора да се придржуваат на своите права и обврски и дека не смеат меѓусебно да се блокираат на патот кон ЕУ“, рече Мекалистер, додавајќи дека ако тоа сепак се случи, детално ќе се анализира која страна е одговорна.


Хан не нè спомна, побара Западен Балкан прво економски да се обедини, па да влезе во ЕУ


Париз, 4 јули, 2016 - 13:53 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во своето обраќање на бизнис-форумот во рамките на Самитот за Западен Балкан во Париз, со ниту еден збор не ја спомна Македонија, за разлика од Црна Гора, Албанија, Србија и од Косово.

Еврокомесарот смета дека иако во моментов ЕУ е во тешка фаза, потенцијалот за членство во ЕУ продолжува да биде фактор на промени и сидро на стабилност за земјите од Југоисточна Европа.

Хан притоа нагласи дека мерките што ЕУ ги предлага треба да водат кон создавање на единствен пазар на Западен Балкан, пред земјите и официјално да станат членки на Унијата.

„Еден од најголемите предизвици за подготовка на земјите од Западен Балкан за членство во ЕУ е реконструкција на економијата. Владеењето на правото и економскиот развој се две страни на една иста паричка. Владеењето на правото, особено правната сигурност и функционирањето на судскиот систем, ги поттикнува инвестициите и економскиот пораст. Западен Балкан во моментов се соочува со значителни проблеми. Нашиот пристап е да го зајакнеме економското владеење. Тоа е единстевниот начин за регионот да доживее долгорочен економски пораст и подоборување на продуктивноста и на компетитивноста“, вели Хан.

Според еврокомесарот, повеќето земји покажале силна посветеност на економскиот реформски процес и го поставиле како централен елемент во своето стратешко планирање во економијата. Неговата имплементација, додава Хан, се одвивала со различна динамика во секоја земја, особено во однос на клучните препораки за структирни реформи.

„Секоја влада за следната година треба да преземе конкретни чекори за спроведување на секоја од реформите“, рече Хан, додавајќи дека ЕУ била многу јасна кога посочила дека станува збор за реформи кои се неопходни за да им се даде вредност на инвестииците.

Тој вели дека поврзувањето не значи само градење на нова инфраструктура, туку се огледува и во начинот како таа најдобро да се искористи.

„Инвестициите без реформи немаат многу смисла. Зошто некој би инвестирал во нови патишта ако постојната мрежа не се одржува правилно? Ние решивме да дадеме 96 милиони евра за три железнички инфраструктурни проекти во Србија, Албанија и во Касово. Исто така, ќе дадеме 50 милиони евра за „зелени проекти“, како што се енергетската ефикасност на стабени згради и мали хидроцентрали. Ова покажува дека ние сме сериозни во нашата решеност до 2020 година висината на грантовите за кофинансирање на поврзувачки проекти да изнесува 1 милијарда евра. Сите овие мерки треба да водат кон создавање на единствен пазар на Западен Балкан, пред приклучувањето на земјите во ЕУ“, рече Хан.


Кучи на конференција за економска соработка меѓу земјите што немаат излез на море


Женева, 23 јуни, 2016 - 13:57 (META) 

Министерот за економија, Дритон Кучи, денеска и утре престојува во Женева, каде учествува на Петтата седница на министрите за трговија на земјите во развој без излез на море.

Настанот се организира по повод новата Спогодба за олеснување на трговијата на Светска трговска организација (СТО), а меѓународните организации ќе понудат концепт на соработка со овие земји.

– Како континентална земја со отворена пазарна економија, Македонија е многу ранлива на ефикасноста на движење на стоките преку граници, поради што земјата се фокусира на развој на концепт за олеснување на трговијата, олеснување на царинските формалности и документи, кои претставуваат пречка во трговијата, едношалтерски систем, издавање лиценци и дозволи, системот за електронско плаќање и влијанието на трговијата следено од бизнис-секторот – истакнал Кучи на конференцијата.

Учеството на земјите без излез на море во регионалниот и во глобалниот синџир на набавки, кој треба да биде двигател за намалување на трошоците во трговијата, и влијанието на новата Спогодба за олеснување на трговијата беа дел од темите на кои се задржа министерот во своето обраќање.


Излегувањето на Велика Британија од ЕУ би било закана по глобалниот економски раст


Токио, 27 мај, 2016 - 10:04 (META) 

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија би претставувало ризик по глобалниот економски раст, се наведува во декларацијата усвоена на Самитот на лидерите на земјите од Групата 7 (Г7) во Токиот, иако германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека не се дискутирало на оваа тема.

-Излегувањето на Велика Британија од ЕУ би направило пресвртница во трендовите за јакнење на глобалната трговија и инвестиции, како и работните места кои тие ги креираат што би претставувало сериозен ризик по економскиот раст – се наведува во декларацијата.

Британската влада порано предупреди на сериозни трошоци во случај на евентуално излегување од ЕУ.

Меркел изјавила дека лидерите не дискутирале за „брексит“, но дека постои консензус дека сите сакаат Лондон да остане во ЕУ.


Македонија на 95. место според нивото на среќа, Данска – прва


Рим, 8 април, 2016 - 16:20 (META) 

Македонија е на 95. место според нивото на среќа од вкупно 156 држави од светот, покажува новиот Меѓународен извештај за среќа, објавен во Рим.

Минатата година, според овој извештај кој го мери нивото на среќа, Македонија беше рангирана на 93. место.

Според новиот извештај, на првото место како најсреќна држава е Данска, на второ место е Швајцарија, на трето е Исланд, на четврто – Норвешка, а на петто место е Финска.

Од балканските земји, Хрватска е на 74. место, Србија е на 86. место, Босна и Херцеговина е веднаш зад неа, Грција е на 99. позиција, а Бугарија е на 129. место.

На последно место, односно најнесреќна земја, е Бурунди, на претпоследна позиција на листата е Сирија, а пред неа се Того, Авганистан, Бенин и Руанда.

Овој извештај Обединетите нации првпат го објавија пред четири години, во 2012 година.

Студијата опфаќа податоци од домашниот бруто-производ по жител, очекуваниот животен век, перцепцијата за корупција, слободата да се донесат самостојни одлуки, великодушноста, довербата во владата, како и квалитетот на демократијата.


Субвенциите за странски туристи се зголемуваат од 25 на 65 евра


Скопје, 2 декември, 2015 - 14:55 (META) 

Субвенциите за привлекување странски туристи од Израел, Австрија, Малезија, Јужна Кореја, Италија, Франција, Шпанија се зголемуваат од 25 на 65 евра.

Зголемените субвенции за определени земји што ги дава Владата за привлекување странски туристи, ќе почнат да важат од 1 јануари 2016 година.

– Од 1 јануари 2016 година, ќе се зголемат субвенциите за привлекување странски туристи за поголем број земји, меѓу кои и земји од каде што постои сериозен потенцијал за привлекување туристи, не само во летниот, туку и за зимскиот период. Затоа ова е добра можност и за домашните туристички агенции да ги проучат сите овие можности и да ги проучат пазарите во земјите каде што доаѓа до зголемување на субвенциите и да стапат во контакти со партнери од истите овие земји за уште во текот на зимските одмори да се обезбедат туристи, кои ќе дојдат од странство во Македонија – истакна владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев.

Државата дава различна сума субвенции за привлекување странски туристи и од Белгија, Холандија, Луксембург, Финска, Норвешка, Данска, Шведска, Русија, Украина, Јапонија, Обединетите Арапски Емирати, Кина, Индија, САД, Англија, Германија, Катар, Казахстан, Азербејџан и од други земји.


Русија, Кина и Саудиска Арабија ги зголемиле трошоците за вооружување


Хелсинки, 13 април, 2015 - 15:30 (META) 

Трошоците за вооружување минатата година биле намалени во САД и во Западна Европа, но биле зголемени во другите делови на светот поради конфликтите на Блиски Исток, во Источна Европа и во Африка, соопшти денеска Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот.

На оружје минатата година потрошени се 1.800 милијарди долари, што е за 0,4 отсто помалку во однос на годината претходно. Поради намалување на буџетскиот дефицит, САД потрошиле 6,5 отсто помалку пари, но Кина, Русија и Саудиска Арабија потрошиле значително повеќе.

Трошоците на Саудиска Арабија пораснале за 17 отсто, а на Кина за речиси 10 отсто, достигнувајќи 216 милијарди долари.

Војната во Украина поттикна многу земји во Средна Европа, балтичките земји и Скандинавија повеќе да купуваат оружје, додека Франција, Велика Британија, Германија, Италија и Шпанија ги намалиле буџетите.

Украина ги зголемила трошоците за оружје за 20 отсто, најавувајќи дека оваа година ќе ги зголеми двојно.