Отворена бесплатна линија за пријавување здравствени ризици и проблеми со лекувањето


Скопје, 13 април, 2018 - 10:42 (META) 

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДЗСИ) отвори  бесплатна телефонска линија 0800-25-555, на која во текот на вообичаеното работно време граѓаните ќе може да пријават најразлични неправилности во сферата на надлежности на инспекторатот.

Тоа се однесува на опасност од заразни болести во објекти во објекти кои подлежат на надзор од ДСЗИ, потоа проблеми во објектите за производство и промет на храна. Граѓаните може да пријавуваат и сомневања за безбедноста на детски играчки, средства за одржување на чистота, козметички производи, како и сомневања за санитарно-хигиенски проблеми во институции и јавни објекти, како и во јавниот превоз и во угостителските објекти.

Покрај тоа, на бројот 0800-25-555 може да се пријават проблеми со остварувањето на правата од здравствената заштита, остварувањето на правата од здравственото осигурување, примената на прописите од областа на здравството, како и остварување на правата на пациентите и начинот на постапување со медицинскиот отпад во здравствените установи.


Јапонија додели девет грантови за здравствени установи и училишта


Скопје, 9 март, 2018 - 11:18 (META) 

Амбасадорката на Јапонија во Македонија, Кеико Ханеда со девет јавни институции потпиша договори во вредност од 428.066 евра, информираат од амбасадата на Јапонија.

Грантовите се доделиле на пет јавни здравствени установи и четири општински основни училишта во рамките на програмата „Грант-помош за поддршка на мали проекти за човекова безбедност“ (ГГП).

ГГП е дел од Официјалната развојна помош (ODA) на Владата на Јапонија која обезбедува поддршка на земјите во нивното остварување одржлив социо-економски развој на локално ниво. Поддршката е наменета за јавни установи, како што се училишта и болници, но и други непрофитни организации.

На свеченоста по повод потпишувањето на договорите присуствувале и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче и министерката за образование и наука, Рената Дескоска, добитници на грантовите, градоначалници, официјални претставници на владата и локалните власти, и директорите на планските региони.

„За прв пат, потпишувањето на ГГП грантови се одржа со учество на високи владини претставници со што се потврдува континуираното зајакнување на односите помеѓу Јапонија и Македонија“, се додава во соопштението од амбасадата.

Јапонија ја спроведува програмата за мали грантови во земјата од 1996 година, а доделената помош изнесува повеќе од 6 милиони евра. Со овие грантови, реновирани се повеќе од 60 училишта, набавена е опрема за 40 здравствени установи, а доделени се и повеќе од 20 специјализирани возила за јавните претпријатија. Во Македонија досега се доделени околу 420 милиони евра преку различни програми од Јапонија.


Таравари: Законот за јазиците ќе помине во првите сто дена на Владата


Скопје, 3 август, 2017 - 13:50 (META) 

Усогласени се сите страни и нема коалициски пречки за разгледување на законот за јазиците, предлогот ќе помине на владина седница во стоте дена од работата на новиот владин состав, порача денеска министерот за здравство, Арбен Таравари.

– Законот ќе помине во Влада и ќе се испрати во Венецијанската комисија. Ние, како партија, тоа што сме го кажале пред да влеземе во владата, како Движење за реформи во ДПА, тоа го кажавме првиот ден кога влеговме во влада, тоа го кажуваме и сега. Дали ние ќе ја напуштиме владата ако не се реализира тоа? Нема потреба да ја напуштиме владата, координирани сме и тоа ќе помине – изјави Таравари.

Тој најави и назначување на шест до осум нови директори на неколку клиники и болници деновиве, а рече и дека некои од сегашните директори ќе останат на функција.

– Уште не можам точно да кажам. Меѓутоа веќе размислуваме за одредени директори кои ќе останат. Можеби ќе бидат во периферијата, можеби во Клиничкиот центар. Сè уште правиме консултации – додаде Таравари.


Чакаровски: Денеска 33 здравствени установи ќе добијат нови директори


Скопје, 31 јули, 2017 - 16:52 (META) 

Министерството за здравство денеска ќе назначи нови директори на 33 здравствени институции, промените ќе продолжат утре, а до петок ќе се направат сите измени на директорските места во институциите под контрола на Министерството за здравство, порача денеска заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски.

-Ги работиме документите. Денес ќе назначиме директори на 33 здравствени институции. Утре ќе продолжиме со другите, до петок мислам дека ќе ги направиме сите промени – рече Чакаровски на трибината по повод Светска недела на доење.


ФЗОМ донираше детски играчки на четири здравствени установи


Скопје, 12 август, 2015 - 12:09 (META) 

Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) донираше играчки, камиончиња, автомобили, кадифени мечиња и кученца во четири јавни здравствени установи: Детска клиника – Скопје, Институт за белодробни заболувања „Козле“, Клиничка болница – Тетово и Општа болница – Охрид.

– Со овие играчки ќе си играат децата пациенти на возраст од 2-12 години, кои престојуваат во овие здравствени установи. Се надеваме дека оваа донација на детски играчки барем за миг ќе им го разубави престојот во болница – велат од ФЗОМ.