!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Либерална партија бара одговорност за грешките во изградбата на автопатиштата


Скопје, 22 јуни, 2017 - 13:07 (META) 

Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, односно несовпаѓањето на проектираната и на изведената траса.

„ЛП бара надлежните органи да направат темелна истрага врз геодетските и геолошки компании поради нестручноста и катастрофалните грешки во проектната документација, надзорниот орган кој ја дозволил изградбата врз погрешена проектна документација, градежната компанија и нејзините македонски подизведувачи поради употребата на лошите градежни материјали“, се вели во соопштението на ЛП.

ЛП бара да се санкционираат одговорните поединци, органи и фирми за грешките во овој проект, кој државата ја чини 579 милиони евра, а поради неприфатливите грешки – уште дополнителни 100 милиони евра.

Од ЛДП бараат затворски казни, казна со имот и средства во висина на штетата која е направена, како и трајно одземање на лиценците за работа во ваков тип дејност.


Во пожар во Шевенинген, загина еден затвореник


Хаг, 15 јуни, 2017 - 14:24 (META) 

Еден затвореник загина во пожарот кој изби во притворска единица во Шевенинген, соопшти холандското министерство за правда.

Како што јавуваат холандските медиуми, пожарот избил во психијатрискиот оддел на притворската единица во рамки на комплексот.

Еден маж почина во својата ќелија како последица на пожарот, соопшти министерството за правда, наведувајќи дека станува збор за психијатриски оддел на казнената установа.

Идентитетот на настраданиот не е објавен, пренесува холандскиот портал „Телеграф“.

Од тој дел се евакуирани 12 лица кои привремено се сместени во други делови на центарот. Полицијата ја истражува причината за пожарот.

Притворскиот објект во Шевенинген, покрај споменатиот дел за притвор на затвореници со психички проблеми, се состои од високо обезбедуван комплекс и оддел за осомничени на кои им се суди пред меѓународните трибунали.


Кежаровски: Четири години откако ме уапсија и малтретираа Врховниот суд се уште молчи


Скопје, 28 мај, 2017 - 11:49 (META) 

Пред четири години на денешен ден полицијата упадна во домот на новинарот Томислав Кежаровски и го уапси за оддавање на идентитет на заштитен сведок во текст напишан во 2008 година.

„Цел вод припадници на специјалната полиција вооружени со автоматски пушки, со пиштоли и бомби, како најозлогласен криминалец со лисици на рацете ме извадија од дома. Никому не му беше гајле дека сето тоа се прави пред сопругата и малолетната ќерка. Со полна уста во затворот ми велеа дека ќе ме скршат и ќе ме уништат. Многу се трудеа, ама за жал не успеаја. Не јас немам право да заборавам што ми се случи. Немам право заради себе, заради сопругата и ќерката и заради оние луѓе кои ги изгубивме како последица од вандализмот на Фамилијата“, вели Кежаровски на својот „Фејсбук“ профил.

Кежаровски за „Мета“ вели дека откако процедурата за неговиот случај ќе заврши во државата, тој можно е да се обрати до Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Но, вели дека неговиот случај веќе четири години е заглавен во Врховен суд.

– Врховен суд не го става мојот случај на дневен ред веќе четврта година. Откако сето тоа ќе заврши кај нас, тогаш може да подигнам преиспитување на правото во судот за човекови права во Стразбур. Јас следната недела ќе побарам да направам увид во предметот и да видам зошто тој не се става на дневен ред – вели Кежаровски.

Новинарот вели дека за целата негова голгота потсетник ќе му биде болеста на тироидната жлезда со која се здобил поради прекумерен стрес.

– Откако се вратив дома ми открија дека тироидната жлезда воопшто не ми лачи, и сега до крајот на животот ќе мора да пијам апчиња како потсетник на стресот кој го доживеав изминатите години – додава Кежаровски.

Кежаровски беше осуден на четири ипол години затворска казна поради откривање на идентитетот на заштитен сведок во случајот „Ореше“, судски процес за убиство на велешанецот Лазо Милошевски, а апелациониот суд Скопје му ја намали казната на две години затвор.

Кежаровски помина во притвор една година и девет месеци, а за негово ослободување, но и на преиспитување на пресудата повикаа повеќе домашни и странски невладини организации, како и ОБСЕ.


Седумдесетина криминалци побегнале од затвор во Папуа Нова Гвинеја


Порт Морезби, 15 мај, 2017 - 12:37 (META) 

Затворските власти во Папуа Нова Гвинеја усмртиле 17 затвореници при масовно бегство од затвор, јавија денеска локалните медиуми.

Како што се наведува, поради бегството, отворена е истрага за пренатрупаните затвори, во кои се сместуваат и баратели на азил од Австралија.

Околу 50 затвореници побегнале од затворот во папуанскиот град Лае, наведе полицијата и ја предупреди јавноста дека сè почести се кражбите на автомобили и вооружените грабежи.

Медиумите претходно јавија дека околу 70 затвореници се обиделе да побегнат од затворот, кој се наоѓа на 320 километри од главниот град, Порт Морезби.

Официјално, 17 затвореници се убиени, тројца се уапсени, а 57 сè уште се во бегство.


Челси Менинг ќе биде ослободена на 17 мај


Вашингтон, 10 мај, 2017 - 10:46 (META) 

Челси Менинг, трансродната личност што беше осудена на затворска казна од 35 години поради објавување доверливи информации, ќе биде ослободена на 17 мај.

Менинг одлежа речиси седум години во воениот затвор „Форт Левенворт“ откако беше осудена дека објавила повеќе од 700.000 доверливи информации, видеоснимки, дипломатски преписи, што е најголема објава на такви податоци во историјата на САД.

Белата куќа соопшти дека нејзината казна ќе биде укината на 17 мај, откако Обама ја помилува во јануари оваа година, велејќи дека таа презела одговорност за делото што го направила и дека казната е преголема во споредба со другите кои се осудени за слични дела.
Републиканците го опишаа помилувањето како опасен преседан.

Менинг е родена како маж и била дел од американската војска како Бредли Менинг, а по судењето за шпионажа, Менинг првпат се изјасни како жена.

Менинг досега двапати се обиде да се самоубие поради тоа што како трансродова лично била затворена во затвор за мажи.


Санадер осуден на четири и пол години затвор за земање мито


Загреб, 7 април, 2017 - 13:14 (META) 

Поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер, по четири години судење, денеска е осуден на четири и пол години затвор поради обвинението дека примил „провизија“ од 17 милиони куни, односно 2,3 милиони евра.

Како што наведуваат хрватските медиуми, Санадер добил мито откако Министерството за регионален развој, со кое раководел Петар Чобанковиќ, во 2009 година купило зграда од поранешен пратеник на ХДЗ и сопственик на месарница, Стјепан Фиолиќ.

Бидејќи е осуден на казна помала од пет години, Санадер нема да оди в затвор сè додека пресудата не стане правосилна.


Соработник на Ел Чапо осуден на доживотен затвор


Вашингтон, 6 април, 2017 - 14:07 (META) 

Алфредо Белтран Лејва, некогашен соработник на мексиканскиот картел и соработник на нарко-шефот Хоакин Гусман, познат како Ел Чапо, во САД е осуден на доживотна затворска казна.

Лејва е осуден откако во февруари пред судот ја призна вината дека во САД прокриумчарил повеќе тони кокаин и метамфетамин, чија вредност е проценува на повеќе милијарди долари.

Властите наведуваат дека неговата организација испраќала дрога од Јужна Америка.

Поранешниот картел на Лејвин почнал како разгранок на групата Синалоа на Ел Чапо, но ја завршиле соработката по апсењето на Белтран Лејва во 2008 година.


Што негира Вајгл: Дека Груевски спомнал „затвор“ или дека нему му се испуштило?


Скопје/Брисел, 27 март, 2017 - 11:17 (META) 

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и дека пренесувал нешто што Груевски му го кажал нему при нивната последна средба во Скопје.

Сепак, во демантот никаде не се споменува зборот „затвор“. Односно никој, ниту Вајгл, ниту пак ВМРО-ДПМНЕ во својата реакција, не демантираат и не негираат дека бил споменат овој збор, што го наметнува прашањата: Кој рекол затвор, а кој не смеел да каже?. Што демантира и негира Вајгл: Дека тој споменал „затвор“ или дека Груевски така му кажал? Или дека Груевски го спомнал зборот, а на Вајгл му се испуштило да каже?

– Јас како човек никогаш не персонифицирам одговорност и не се плеткам во македонската политика со прозивки на некои имиња и луѓе. Јас не знам да ја редуцирам вината на некое одредено име. Јас зборував за тоа што и претходно го кажав за „НоваТВ“, а се разбира тоа е дека Македонија мора да ја доживее својата катарза на сопствената политика и патот за понатаму е и преку тоа што го прави Специјалното јавно обвинителство. Доколку се утврди низ правосудството дека постои некаква индивидуална одговорност на кој било, тогаш тој, се разбира, ќе мора во правната држава за тоа да сноси консеквенци – вели Вајгл.

На прашањето дали тој лично во некоја изјава или интервју го споменал поранешниот премиер Груевски и нешто што наводно претседателот на ВМРО-ДПМНЕ му го кажал лично, словенечниот европратеник демантира дека зборувал нешто такво.

Медиумите пренесоа изјава од европратеникот Иво Вајгел за турската новинска агенција „Анадолија“, во која европратеникот вели дека Груевски рекол дека ќе инсистира (ќе оди) до крај затоа што не му се оди во затвор.

„Најкарактеристична е, сепак, изјавата што ни ја даде Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, дека ќе инсистира до крај, дека не му се оди во затвор. Доколку тој е мотивот на сето ова, тогаш тоа значи дека уште долго нема да има компромиси“, ја цитираше „Ал Џезеира“ изјавата на Вајгл дадена за „Анадолија“.

ВМРО-ДПМНЕ демантираше дека лидерот на партијата, Никола Груевски рекол такво нешто пред европратеникот и во партиското соопштение наведуваат дека Иво Вајгл „или нешто не разбрал или свесно се става на страна аболираниот криминалец Зоран Заев и на неговите сценаристи со пласирање лаги и измислици, доколку воопшто дал таква изјава каква што е објавена“.

„Најостро демантираме дека претседателот Никола Груевски дал изјава каква што Иво Вајгл пренесува преку медиумите. Со ваквите малициозни дезинформации, доколку воопшто ги дал Иво Вајгл, тој, служејќи на нечии интереси, само долева масло на огнот во актуелната политичка криза, наместо јавно да ја осуди Тиранската платформа и мешањето на соседни држави во внатрешните работи на Република Македонија“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, од каде побараа Вајгл да се огради од невистините и да ги демантира, доколку не ги кажал, или да се извини за „политичките манипулации“, со кои ја доведува јавноста во заблуда.

Според ВМРО-ДПМНЕ, главниот акцент на разговорите со Вајгл и со другите европретставници бил ставен на неопходноста од нови предвремени парламентарни избори како најдобар начин за излез од актуелната криза.

Вајгл, од друга страна, во интервјуто за порталот „НоваТВ“, хипотетички, но мошне експлицитно ги спомена санкциите доколку „политичарот бега од разговори и компромиси, а кризата ескалира“.

– Ако политичарот бега од разговори и од компромиси, тогаш тој не е одговорен политичар. Тогаш мора да смета дека ќе го осудат не само луеѓо во неговата држава, ако кризата ескалира, за тоа ќе добие и свое место во меѓународната заедница и ќе понесе последици за тоа – рече Вајгл, додавајќи дека деструктивното дејствување се санкционира без разлика дали станува збор за политички партии или поединци.


Во Египет осудени 56 лица поради бродска несреќа во која загинаа 200 мигранти


Каиро, 27 март, 2017 - 10:20 (META) 

Египетскиот суд осуди 56 лица на затворска казна поради поврзаност со превртувањето на бродот со мигранти минатата година во септември, кога загинаа 200 лица.

Осудениците добија казна до 14 години затвор, а меѓу делата за кои се осудени се убиство, убиство без предумисла и небрежност, пренесува „Би-би-си“.

Исто така, има осудени и за загрозување животи, земање пари од жртвите, некористење на спасувачка опрема, криење на осомничените.

Бродот со мигранти пловел кон Италија кога се превртел на 12 километри од египетското пристаниште Розета.

Се проценува дека на бродот имало околу 450 мигранти, вклучувајќи и 100 лица заробени во трупот на бродот.

Несреќата ја преживеаја 163 патници, повеќето Египќани. На бродот имало и државјани на Сирија, Судан, Еритреја и Сомалија.


Вајгл демантира дека пренесол нешто што Груевски му го кажал


Брисел, 25 март, 2017 - 14:56 (META) 

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и дека пренесувал нешто што Груевски му го кажал нему при нивната последна средба во Скопје.

– Јас како човек никогаш не персонифицирам одговорност и не се плеткам во македонската политика со прозивки на некои имиња и луѓе. Јас не знам да ја редуцирам вината на некое одредено име. Јас зборував за тоа што и претходно го кажав за „Нова ТВ“, а се разбира тоа е дека Македонија мора да ја доживее својата катарза на сопствената политика и патот за понатаму е и преку тоа што го прави Специјалното јавно обвинителство. Доколку се утврди низ правосудството дека постои некаква индивидуална одговорност на кој било, тогаш тој, се разбира, ќе мора во правната држава за тоа да сноси консеквенци – вели Вајгл.

На прашањето дали тој лично во некоја изјава или интервју го споменал поранешниот премиер Груевски и нешто што наводно претседателот на ВМРО-ДПМНЕ му го кажал лично, словенечниот европратеник демантира дека зборувал нешто такво.

Медиумите вчера пренесоа изјава од европратеникот Иво Вајгел за турската новинска агенција „Анадолија“, во која европратеникот вели дека Груевски рекол дека ќе инсистира до крај затоа што не му се оди во затвор.

„Најкарактеристична е, сепак, изјавата што ни ја даде Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, дека ќе инсистира до крај, дека не му се оди во затвор. Доколку тој е мотивот на сето ова, тогаш тоа значи дека уште долго нема да има компромиси“, ја цитираше „Ал Џезеира“ изјавата на Вајгл дадена за „Анадолија“.