!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Еколозите и властите со различни толкувања на ставовите на мисијата на УНЕСКО во Охрид


Охрид, 19 април, 2017 - 10:49 (META) 

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, ги обвинува еколошките асоцијации дека намерно шират паника и невистини околу можното симнување на Охрид од листата на светските вредности и реткости на УНЕСКО.

– Се чини дека некои структури се задолжени и од петни жили се борат Охрид да го изгуби статусот на заштитен град на УНЕСКО, многу повеќе отколку што привидно се загрижени за зачувување на природата и на културното наследство – реагираше Бакрачески.

Екологистите, пак, остануваат на своите ставови и ги поткрепуваат со сознанијата од разговорите со експертската група на УНЕСКО.

– Реактивната мисија на УНЕСКО е најригорозниот инструмент што постои во рамки на институцијата. Наспроти наративот што го презентираат македонските институции, мисијата не е овде за да дава забелешки, туку за да собира информации. Извештајот во кој тие ќе ги вклучат своите забелешки, ќе биде готов за осум недели. Врз основа на тој извештај ќе се реши дали регионот ќе биде преместен на листата на загрозено наследство или не, на 41. седница на УНЕСКО што ќе се одржи во јули годинава, во Краков, Полска – изјави Драгана Велковска од Здружението за заштита на животни и животна средина, по состанокот со експертите на УНЕСКО.

Еколошките асоцијации ја образложиле актуелната ситуација и го претставиле истражувањето на Здружението според кое речиси сите опфатени институции, граѓани и граѓански организации се против уништување на природните вредности на регионот во име на краткотрајна или еднократна финансиска добивка.

– Урбанизацијата на Студенчишко Блато ќе предизвика уништување на последниот блатен еко-систем на Охридското Езеро карактеристичен со својата флора и фауна, додека, пак, изградбата на пристаниште и на пешачки патеки во езерото од каналот Студенчишта до реката Грашница трајно ќе одземе и ќе уништи неколку хектари од литоралниот регион во овој дел од езерото со што ќе се уништат ендемски видови – предупредува д-р Трајче Талевски од „Охрид СОС“.

Експертите на УНЕСКО изнеле иницијатива за прогласување на регионот за зелена дестинација, што еколошките асоцијации ја поддржувале.

Надзорната мисијата на експертски тим на УНЕСКО, која треба да подготви извештај за заштитеното природно и културно наследство во Охридскиот Регион, покрај со невладините организации, оствари средби со претставници на Националниот парк Галичица, Завод и музеј Охрид и на локалната самоуправа.


Мехмедовиќ: Новата влада ќе обезбеди здравство посветено на граѓаните


Скопје, 1 април, 2017 - 14:41 (META) 

„Со блокадата на Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го загрозуваат здравјето на пациентите. Новата влада ќе обезбеди здравство посветено на луѓето. Нема да се затвораат одделенија и пациенти да чекаат за операција со месеци, затоа што недостига медицински персонал“, изјави членот на комисијата за здравство на СДСМ, Злате Мехмедовиќ, на прес-конференција.

Тој посочи дека таков е случајот во болницата „8 Септември“.

„Основните плати на здравствените работници ќе бидат двојно зголемени, а платите на специјалистите во следните три години ќе се зголемат на 100.000 денари. Така ќе ги задржиме лекарите и персоналот во јавното здравство, за да обезбедиме соодветна грижа за граѓаните. Деновиве лично од директорот на болницата „8 Септември“ граѓаните слушнаа дека дел од медицинскиот персонал заминал во странство, а дел по приватните клиники“, изјави Мехмедовиќ.

Тој информираше дека освен болницата „8 Септември“, половично прима пациенти и хируршката болница „Св.Наум Охридски“.

„Нема ни нов клинички центар. Од најавата пред пет години, остварен е само спорен тендер од власта во заминување, со технички овластувања. Поради колапсот на здравствениот систем, Македонија е на претпоследно место по здравствени резултати во Европа, според Европскиот здравствен потрошувачки индекс“, додаде Мехмедовиќ.

Според него, новата влада ќе воведе бесплатно болничко лекување за здравствените осигуреници, а „Мој термин“ ќе се замени со систем што ќе гарантира брза, прецизна и пред сè квалитетна здравствена заштита на секое ниво.

„Ќе ги намалиме административните обврски на лекарите, за да може целосно да се посветат на своите пациенти. Болниците ќе бидат реконструирани, ќе изградиме нови, а ќе има и нов клинички центар во Скопје. За сето ова да се реализира, потребно е претседателот Зоран Заев веднаш да го добие мандатот и да ја формира новата влада, која ќе го осигура здравјето на граѓаните и ќе работи исклучиво во граѓански интерес“, изјави Мехмедовиќ.


Скопје и Тетово ќе добијат зелени билборди за прочистување на воздухот


Скопје/Тетово, 20 март, 2017 - 15:06 (META) 

Утре пред Центарот за култура во Тетово и в среда во близина на хотелот „Мериот“ во Скопје, невладината организација „Екосвест“ и Амбасадата на Германија во Македонија ќе го промовираат проектот за клима и за заштита од климатски промени „Сити три“ (City tree).

На градовите Скопје и Тетово и на нивните граѓани, како што соопштија од Амбасадата на Германија, ќе им бидат предадени зелените билборди за прочистување на воздухот.

– „Сити три“ претставува вертикална структура од специфични видови мов, васкуларни растенија кои „јадат“ ситна прашина, азотни оксиди и озон и имаат способност да неутрализираат 240 тони јаглерод диоксид годишно – стои во соопштението од амбасадата.

На свеченото отворање ќе се обратат Ана Чоловиќ-Лешоска од НВО „Екосвест“, амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхаузер, градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.

Овој проект е овозможен со помош на средства од Фондот за заштита од климатиски промени на министерството за надворешни работни на Германија, а во набаваката на билбордите учествувале компаниите „Пакомак“, „Енерџи диливери солушнс“, „Еколог“, „Везе Шари“, „Прокредит банка“, ДХЛ, „Кнауф“ и „Де мед“.


Германија го зголемува степенот на готовност од сајбер-напади во пресрет на изборите


Берлин, 19 март, 2017 - 13:04 (META) 

Германија го зголемува степенот на готовност од сајбер-напади, бидејќи интернет-страниците на владата секојдневно се мета на вакви напади во пресрет на парламентарните избори закажани наесен.

„Забележуваме напади на владините мрежи на дневно ниво“, изјавил за викенд-изданието на весникот „Велт“, претседателот на германската федерална канцеларија за информатичка безбедност (БСИ), Арне Шенбом, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Според него, БСИ е во близок контакт со претставниците на институциите задолжени за изборите, со политичките партии и со сојузните германски држави, со кои се разговара за мерките за заштита од сајбер-напади.

Шенбон, како што пренесуваат светските агенции, нагласува дека канцеларијата е подготвена да реагира на евентуални напади во пресрет на изборите.


МНР на Албанија: Сите да останат смирени и да престане антиалбанската реторика


Тирана, 7 март, 2017 - 16:06 (META) 

„Министерството за надворешни работи на Албанија жали и го осудува нападот на Музејот на албанската азбука во Битола, кој се случува на овој важен ден за албанскиот јазик и за Албанците“, се вели во реакцијата на Министерството за надворешни работи на Албанија, а јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

Оттаму бараат македонските власти да го истражат овој вандалски чин што поскоро и да ги казнат сторителите.

– Нападот врз Музејот е доказ дека е потребна поефикасна заштита од страна на надлежните органи на заедничкото наследство – се вели во реакцијата на МНР на Албанија.

Албанското МНР ги повикува сите страни да останат смирени и да престане антиалбанската реторика.

– Ги повикуваме сите страни да останат смирени и да престане реториката против Албанците, која има цел само да го оттргне вниманието од вистинските проблеми на земјата, им штети на меѓуетничките односи во земјата и на нејзиниот евроатлантски пат – се додава во реакцијата на МНР на Албанија.

Отатму велат дека „веруваат дека овие напади се дела на една мала група луѓе, водени од екстремните националистички чувства, страв, недостиг на информации и штетна реторика во последниве неколку години“.

– Би сакале да нагласиме дека историјата, традицијата, јазикот и културата на Албанците се додадена вредност за нашите соседи во Македонија и дека нивната заштита покажува високи демократски и човекови вредности. Албанија и Албанците биле и ќе продолжат да бидат постојани пријатели на Македонија. Ние веруваме во вредностите на соживот, хармонија и на соработка меѓу нашите земји и граѓани – се додава во реакцијата.


Кампања на ХЕРА за заштита од секаква дискриминација


Скопје, 22 февруари, 2017 - 14:17 (META) 

Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување (ХЕРА) заедно со Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализирани заедници“, а со поддршка на Амбасадата на Кралството Холандија во Македонија, од денеска ја почнува кампањата за заштита од дискриминација врз сите основи, вклучувајќи ја и сексуалната ориентација и родовиот идентитет.

Пораката на кампањата е „Ако е вообичаено, не значи дека е праведно. Три пати мери, еднаш сечи, но никогаш не дискриминирај!“

Главен резултат на проектот е основањето на координативни тела за заштита од дискриминација од страна на советите на општините Штип, Куманово и Струмица. Тие ќе имаат цел заеднички да работат на зголемување на информираноста на граѓаните како да препознаат и каде да пријават дискриминација.

– Што се однесува до заштитата од дискриминација на ЛГБТИ-заедницата, во текот на оваа година, Министерството за труд и социјална политика спроведе консултативен процес за изменување на Законот за спречување и заштита од дискриминација. Се надеваме дека во текот на 2017 година ќе се усвојат измени кои ќе вклучуваат сексуална ориентација и родов идентитет како основи за дискриминација, што воедно ќе ги охрабри ЛГБТИ-луѓето да пријавуваат дискриминација – велат од ХЕРА.

Комисијата за заштита од дискриминација во текот на 2016 година одлучуваше во неколку случаи на дискриминација врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет. Во повеќето случаи комисијата повторно не успеа да ја препознае дискриминацијата и соодветно да ги примени одредбите на Законот за спречување и заштита од дискриминација.


Трајковски: Никој не може да гарантира сто отсто заштита на личните податоци


Скопје, 27 јануари, 2017 - 15:11 (META) 

„Вонредниот инспекциски надзор на Машински факултет е во завршна фаза, а сè што е алатка на законот во поглед на санирање на настанатите штети, веќе е преземено по наши насоки од страна на Машинскиот факултет. Останува да ги известиме сите засегнати студенти со нашите наоди за да може да си бараат одредени права во граѓански постапки пред судовите“, рече директорот на Дирекцијата за заштита на лични податоци, Горан Трајковски, во врска со случајот со неодамнешното споделување лични податоци на студенти од Машинскиот и други факултети.

ДЗЛП денеска организираше настан на кој се одбележа 28 јануари – Денот за заштита на личните податоци, на кој присуствуваше и народниот правобранител, Иџет Мемети.

Трајковски рече дека личните податоци се високоризична целна група во светски рамки и дека би било смело да се каже дека личните податоци се безбедни во Република Македонија.

И Трајковски и Мемети истакнаа дека во однос на заштитата на личните податоци, најважна е превенцијата и оти граѓанинот мора да си ги штити личните податоци.

– Од една страна, неспорно е дека станува збор за основно човеково право – правото на приватност, меѓутоа, секое право повлекува и одговорност. Во делот на превенцијата, апелираме на обврската секој граѓанин да ги штити своите лични податоци, да ја штити својата приватност. Во тоа ние можеме само да помагаме, меѓутоа како апсолутни заштитници ниту македонскиот орган за заштита на лични податоци ниту кој било друг светски орган за заштита на лични податоци не може да гарантира сто отсто заштита на личните податоци – вели директорот на ДЗЛП.

Во текот на минатата година, ДЗЛП извршила вкупно 307 инспекциски надзори во повеќе области, од кои 132 редовни, 157 вонредни и 18 контролни надзори, а Трајковски рече дека се подготвува нов закон за заштита на лични податоци.


Охрид може да се најде на листата на загрозено светско наследство на УНЕСКО


Охрид, 26 декември, 2016 - 15:01 (META) 

УНЕСКО ѝ даде рок на Македонија до 1 февруари 2017 година да достави извештај за статусот на конзервација и за чекорите преземени за спроведување на препораките и во случај на потврдување на утврдената или потенцијална опасност за природните и за културните добра на Охридскиот Регион.

Охридскиот Регион би можел да се најде на листата на светско наследство во опасност на УНЕСКО, поради плановите за изградба ски-центар на Галичица, патот А3, автопатот А2 и на железничкиот коридор 8.

Состојбата дополнително ќе се влоши со изградба на хотел во заштитениот зелен појас во населбата Лагадин, чија градба е почната и покрај сите протести не еколозите и петициите на локалните жители.

Можно е дотогаш УНЕСКО во Македонија да испрати советодавна мисија која треба да ѝ помогне на владата да ги отстрани сериозните забелешки нотирани во заклучоците на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, донесени на седницата одржана во јули во Истанбул, Турција.

Во нив се наведува дека Охридскиот Регион се соочува со опасност да биде впишан во листата на загрозени подрачја, што се толкува како чекор до губење на статусот на заштитено подрачје.

Реагираа и од регионалната канцеларија на УНЕСКО во Венеција.

– Очекуваме наскоро да ја добиеме целокупната документација од државата, по што на почетокот на следната година во Македонија ќе дојде мисија на УНЕСКО, а потоа подетално ќе може да се произнесеме за состојбата на заштитеното културно и природно наследство во Охридскиот Регион. Тоа е мисија од советодавни тела на УНЕСКО која доаѓа на барање на владата – прецизираше Синиша Шешум од регионалната канцеларија.

Охридскиот Регион е впишан во листата на природно и културно светско наследство на УНЕСКО во 1979 година.

Досега повеќепати е предупредувано на опасноста од губење на статусот на Охрид и на езерото, како град и природен басен под патронатот на УНЕСКО.


Борисов: Лидерите како Орбан и се многу потребни на Европа


Будимпешта, 30 ноември, 2016 - 18:00 (META) 

Судбината на Европа денеска е дефинирана на јужната граница со Бугарија. Бугарите ја зајакнаа безбедноста на Унгарија, но исто така ја заштитија цела Европа, рече премиерот на Унгарија, Виктор Орбан за време на церемонијата каде на бугарскиот премиер во заминување, Бојко Борисов му додели орден „Голем крст за граѓански заслуги“.

– За нас Унгарците важно е да знаеме и да чувствуваме дека Балканот има луѓе чија верба и историјата е поврзана со нашата, кои го разбираат нашето размислување и делување. Ова е особено важно сега кога Европа се однесува како ништо да не е научено и како се да е заробено во последниците децении – рече унгарскиот премиер.

Според Орбан, денеска е неопходно да се заштитат надворешните граници на Европа и дека оваа задача мора да се изврши од оние кои имаат долга историја и меморија. Тој рече дека оваа награда е знак на пријателство помеѓу Бугарија и Унгарија.

– Ве уверувам дека заштитата не само на бугарските туку и на европските граници ќе продолжи. Чест ми е што ја добив оваа награда, но безбедноста на Бугарија но и на Европа се должи на заложбите на цела влада, цела бугарска гранична полиција и целиот воен персонал. Лидерите како Орбан и се многу потребни на Европа поради трезвената проценка која ја имаат на опасностите кои доаѓаат – рече Борисов.


Договорена заштита на пространиот Антарктик


Хобарт, 28 октомври, 2016 - 12:35 (META) 

Делегати од 24 земји од Европската Унија се согласија Росово Море на Антарктик да стане прво морско заштитено подрачје на светот.

Околу 1,57 милиони квадратни километри од Јужниот Океан ќе добијат заштита од комерцијален лов на риби во период од 35 години, пренесува „Би-би-си“.

Борците за заштита на природата го поздравуваат овој потег и велат дека е тоа е подрачје со исконски морски екосистем. Тие се надеваат дека тоа ќе биде прва од многу слични зони во меѓународните води.

– На состанокот во австралискиот град Хобарт, Комисијата за зачувување на антарктичките морски ресурси едногласно се согласи Росовото Море да го означи како заштитено подрачје, по повеќегодишни преговори – изјави министерот за надворешни работи на Нов Зеланд, Муреј Мекули.