!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Лидерите на Западен Балкан се обврзале да соработуваат и меѓусебно да се почитуваат


Брисел, 24 мај, 2017 - 23:31 (META) 

Федерика Могерини, Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност на неформалната средба со премиерите од земјите од Западен Балкан разговарала за европската перспектива на регионот во ЕУ, соопштуваат од кабинетот на Могерини.

Од таму велат дека за време на средбата, сите присутни ја потврдиле нивната целосна посветеност да продолжат да работат на процесот на нивна интеграција во Европската Унија.

„Тие ја потврдија својата решеност и силните заеднички интереси за зајакнување на соработката и донесување на конкретни резултати за животот на граѓаните од регионот. Тие ја истакнаа својата посветеност на добрососедските односи и продлабочување на регионалното разбирање, преку меѓусебно почитување и соработка. Високата претставничка Могерини ги охрабри премиерите на шесте земји да ја забрзаат потребната работа, со цел да се задоволат очекувањата на нивните граѓани и да се доближат до својата иднина во Европската Унија“, се вели во соопштението.


Заев: Посакувам во 2018 година да се отвори датум за отпочнување на преговори со ЕУ


Брисел, 24 мај, 2017 - 23:16 (META) 

Среќен сум што денеска успеавме сите меѓу себе да поразговараме и да заклучиме дека сите стоиме на линијата на потребата на сите наши граѓани за унапредување на соработката. Констатиравме овде во присуство на Могерини дека и ЕУ ќе не почитува повеќе ако ние во регионот соработуваме, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев по завршувањето на неформалната вечера на лидерите на шесте земји од Западен Балкан заедно со Високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини.

-Зборувавме за сите детали, зборувавме за регионалните проекти, за поддршката за инфраструктурните проекти што се во фаза на изградба и во фаза на аплицирање. Зборувавме за отворени билатерални прашања во регионот кои се пречка за идното напредување на земјите кон Европската Унија. Ваквите пракси таа ги најави како една редовна потреба, на состаноци на премиерите од Западен Балкан со високите претставници на ЕУ. Отворањето на поглавјата 23 и 24 ќе бидат од огромна помош во реформите во правосудство и безбедноста во Македонија. Јас посакувам во 2018 година да се отвори датум за отпочнување на преговори за пристапување – изјави Заев.

На прашањето до каде се преговорите за формирање на новата влада и дали Беса ќе биде дел од власта, Заев рече дека со другите партии е многу поблиску и до распределбата на ресорите и до одлучувањето за кадрите.

– Со партијата Беса се уште не сме стигнале да разговараме за кадрите, се уште разговараме за ресорите, вкупниот број, пропорциите и одговорноста. Верувам дека многу брзо ќе дојдеме да разговараме и за имиња. Сите лидери заклучивме дека ќе се обидеме до крајот на неделата да го доставиме предлогот за влада во Собранието. Луѓето очекуваат резултати, очекуваат подобрувања, започнување на реформите. Согласно Деловникот, дебатата во Собранието трае 48 часа тоа значи дека на почетокот на следната седница би требало да има нова влада – додаде Заев.


Заев се сретна со Могерини, шефицата на европската дипломатија


Брисел, 24 мај, 2017 - 20:11 (META) 

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево имаше билатерална средба со Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

„Пред вечерата со претставниците на Западен Балкан, Федерика Могерини се сретна со Зоран Заев, определениот за премиер на Поранешна Југословенска Република Македонија“, напиша на „Твитер“, Маја Коцијанчич, портпаролка на Европската комисија.

По билатералните средби со Могерини, претставниците на шесте земји од Западен Балкан вечерва од 20.30 часот ќе имаат неформалната вечера.

Могерини претпладнево на прес-конференција во Брисел соопшти дека на неформалната вечера ќе се разговара за иднината на соработката помеѓу земјите од Западен Балкан и ЕУ.

-Целта е да се развијат инклузивни општества, добро управување и широки економии. Мојата заложба и заложбата на комесарот Хан но и на тројцата претседатели – Доналд Туск, Жан-Клод Јункер и Антонио Тајани е тесна соработка со сите шест земји. Ова не значи да работиме за нив, туку со нив и тоа е целта на вечерашниот состанок. Неодамна, имаше некои потешкотии, но и некои охрабрувачки чекори, па секогаш е добро да се сретнат и сите заедно да разговараме за чекорите што ќе ги преземеме за во иднина – рече Могерини.


Могерини: Заложбата на ЕУ е тесна соработка помеѓу Унијата и земјите од Западен Балкан


Брисел, 24 мај, 2017 - 14:58 (META) 

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, денеска на прес-конференција во Брисел ја најави вечерашната неформална средба со, како што рече „премиерите и определениот за премиер од шест балкански држави“, посочувајќи дека средбата е со цел овие претставници со ЕУ да се договорат како да работат подобро заедно во иднина.

– Видовме дека Западниот Балкан е регион кој е клучен за ЕУ, кога станува збор за безбедноста и за превенција од радикализација. Имаме силна соработка со нив во однос на менаџментот на миграцискиот наплив и менаџирање на нашите граници. Често велам дека не говориме за европска перспектива на Западниот Балкан, бидејќи тие се веќе Европа, но поентата е за перспективата за членството во Европската Унија на овие земји – изјави Могерини.

Могерини рече дека со лидерите сака да ја сподели состојбата во регионот, начинот како да се движи напред, како и да разговара со нив како ЕУ може да ги засили можностите и перспективите за добрососедски односи во регионот и за зголемена соработката меѓу нив и Унијата.

-Целта е да се развијат инклузивни општества, добро управување и широки економии. Мојата заложба и заложбата на комесарот Хан но и на тројцата претседатели – Доналд Туск, Жан-Клод Јункер и Антонио Тајани е тесна соработка со сите шест земји. Ова не значи да работиме за нив, туку со нив и тоа е целта на вечерашниот состанок. Неодамна, имаше некои потешкотии, но и некои охрабрувачки чекори, па секогаш е добро да се сретнат и сите заедно да разговараме за чекорите што ќе ги преземеме за во иднина – додаде Могерини.


Заев: Посетата на Брисел е можност да ѝ дадеме причина на ЕУ да се фокусира на Македонија


Скопје, 23 мај, 2017 - 23:10 (META) 

Лидерот на СДСМ Зоран Заев изјави дека утрешната вечера со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, и со премиерите од Западен Балкан е одлична можност да се видат сите, но и за да се поразговара за европската перспектива на Македонија.

– Можност да објасниме колку многу ќе работиме на реформите за да им дадеме причина да се фокусираат кон целиот регион, па и кон нашата Македонија. Македонија ја чека Европската Унија, сакаме и полнoправно членство во НАТО и веруваме дека овие примарни цели на нашите граѓани ќе бидат истовремено сериозно поддржани од нашите европски партнери – изјави Заев за „ТВ24“, кој во Брисел е повикан како „определен премиер“, бидејќи има мандат да формира влада.

Во однос на преговорите за формирање влада, тој изрази надеж дека деновиве ќе завршат и дека до крајот на неделава ќе има и нова влада.

– За мене и за мојата земја е голема чест што сум мандатар. Реално и извесно е дека ќе ја формираме владата. Ние се надеваме дека зад таа влада ќе стојат најмалку 67 пратеници заради сигурноста на мандатите кои ни требаат, пред сè поради реформскиот процес. Правиме напори тоа да биде ден поскоро. Се надеваме до крајот на оваа недела да ги финишираме преговорите, четврток, петок, сабота бидејќи деновите ни се броени. Реков дека ќе ни требат десетина дена и отприлика сите што преговараме, си презедовме обврска тие да не траат повеќе од десетина дена – рече Заев.


Заев утре на вечера со Могерини и со премиерите од Западен Балкан


Скопје, 23 мај, 2017 - 14:26 (META) 

Лидерот на СДСМ Зоран Заев утре во Брисел ќе присуствува неформалната вечера на премиерите од Западен Балкан со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, потврдија од СДСМ.

Како што соопшти портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов Заев пред неформалната вечера ќе има и билатерална средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

Могерини минатата недела испрати покана до шесте премиери од Западен Балкан за вечера во Брисел, но до денеска официјално не се знаеше кој од Македонија ќе вечера со високата претставничка на ЕУ, техничкиот премиер Емил Димитриев или лидерот на СДСМ.

Заев во моментов е мандатар за состав на нова влада и се уште не е премиер, но како што соопштија од кабинетот на Могерини, тој е поканет во својство на „определен за премиер“.

На утрешната неформална вечера, покрај Заев, поканети се и премиерите на Србија, Александар Вучиќ, на Црна Гора Душко Марковиќ, на Албанија, Еди Рама, на Косово Иса Мустафа и на Босна и Херцеговина Дениз Звиздиќ.

Главна тема на средбата ќе биде состојбата во регионот по последните случувања и „како сите заедно може да се движат напред“.

По средбата не се предвидени прес-конфереција и изјави, но од канцеларијата на Могерини најавија дека ќе испратат соопштение со детали од разговорите.


Питела: Во Македонија, Албанија, БиХ и Србија има силни дестабилизирачки притисоци


Брисел, 22 мај, 2017 - 11:20 (META) 

Шефот на пратеничката група на социјалистите и демократите во Европскиот парламент, Дани Питела, изјави дека на државите од Западен Балкан кои сакат во ЕУ треба да им се даде јасна перспектива за членство за да не влезат во „руската орбита“.

Тој вели дека ЕУ мора да биде многу активна во тој регион, наведувајќи дека проширувањето на ЕУ ќе биде возможно по 2019 година.

Питела предупредувањето го изнесе во разговор за денешното издание на словенечкиот весник „Дневник“.

– Балканот минува низ многу проблематичен период. Во Македонија, Албанија, БиХ и Србија има силни дестабилизирачки притисоци – тврди Питела.

Тој вели дека Балканот е составен дел на Европа и сосед на ЕУ.

– Но, сега сме многу далеку едни од други, иако би требало да бидеме поблиски и обединети. Потребна е активна политика кон тој регион и политичка мобилизација на европските сили, во спротивно ризикуваме цело тоа подрачје да прејде во руската орбита. Тоj ризик е многу реален, а руската привлечност е голема – вели Питела.

Тој додава дека политиката која ги држи балканските држави понастрана од Русија е отворената перспектива за членство во ЕУ.

– Таа перспектива поттикнува и економски, социјален и демократски напредок на тамошните општества. На тие држави кои се кандидати за членство и би можеле да се приклучат кон ЕУ по 2019 година, треба да им се даде одговор кој ќе делува стабилизирачки – рече Питела.

Сепак, тој нагласи дека овие држави мораат да ги исполнат критериумите и да се обврзат дека ќе го почитуваат владеењето на правото и демократските начела на ЕУ, бидејќи во спротивно вратата ќе им биде затворена.


Извештај на ЕП: Македонија на дното по медиумски слободи на Балканот


Скопје, 12 мај, 2017 - 11:27 (META) 

Македонија се наоѓа на последното место на Западен Балкан за почитување на медиумските слободи, оценува „Истражувачкиот центар на Eвропскиот парламент“, кој во мај годинава објави извештај за состојбата со слободата на говорот во земјите од Балканот, соопшти денеска Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ).

„Трендот на ерозија на слободата на медиумите е особено забележлив во Македонија, која бележи најголем пад на ранг-листите за слободата на медиумите“, се наведува во извештајот.

Во него, како главни причини за лошата медиумска клима во Македонија се наведени повеќе фактори, односно неспроведувањето на постоечките закони, медиумите во сопственост на лица блиски до власта, зголемено насилство врз новинарите, клиентелизмот, политизацијата и корупцијата, како и недостигот од политичка волја за промовирање на плурализмот во медиумите.

„Европскиот парламент повикува на проактивна улога на професионалните организации и саморегулаторни тела, подобрување на ефикасноста на судскиот систем, политичка посветеност и поголема улога на граѓанското општество, кои на долг рок сите заедно треба да придонесат за подобрување на медиумската клима“, стои во соопштението на ЗНМ.


Шест земји од Западен Балкан во Сараево разговараат за економско поврзување


Сараево, 11 мај, 2017 - 14:06 (META) 

Агендата за регионалната економска интеграција е тема на состанок на претставници на шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, како една од последните подоготовки пред самитот планиран за јули годинава во Трст, соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС).

Средбата на која учествуваат претставници од повеќе министерства и претставници на премиерите на земјите од Западен Балкан е организарана од РСС, од Европската комисија (ЕК) и од ЦЕФТА.

Се разгледува консолидиран преглед на клучните регионални економски иницијативи кои се, пред сè, насочени кон зголемување на економскиот пораст и на конкурентноста на регионот.

„Успешното намалување на цената на роамингот, напредокот во олеснувањето на трговијата и на транспортот, вмрежувањето во приватниот сектор, работата на изградбата на регионалната туристичка понуда, се некои од бројните области што докажуваат дека заедничките регионални напори носат дополнителна вредност – изјави Горан Свилановиќ, генерален секретар на РСС.

Бернард Брунет од Дирекцијата за соседство и за проширување на Европската комисија, изјави дека Брисел исклучително ги поддржува напорите на шесте земји од Западен Балкан за продлабочување на регионалната соработка.

„ЕК се надева дека на претстајниот самит во Трст ќе се усвои амбициозен акциски план“, изјави Брунет.

На работилницата присуствуваат високи претставници од министерства задолжени за трговија, инвестиции, труд, образование и за ИТ-секторите, исто како и претставници од министерствата за надворешни работи и од кабинетите на премиерите на Албанија, БИХ, Косово, Македонија Србија и на Црна Гора.

Регионалниот совет за соработка е меѓувладино тело на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, каде што полноправна членка е и Република Македонија.


Белград инсистира кај ЕУ за мирно решение на кризата во Македонија


Белград, 5 мај, 2017 - 11:23 (META) 

Јавниот дискурс кој повикува на насилство, во отсуство на суштински дијалог меѓу Белград и Приштина, и нестабилноста во Македонија претставуваат сериозна и отворена закана за мирот во Југоисточна Европа, е главната порака на неофицијалниот документ што српската министерка за европски интеграции, Јадранка Јоксимовиќ, и директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ, им го предале на амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Белград.

Во документот кој бил врачен на состанокот на владата на Србија, Белград инсистира на барање избалансирано и мирно политичко решение за кризата во Македонија, како и на безусловно почитување на меѓународните норми во поглед на почитувањето на територијалниот интегритет и суверенитетот на меѓународно признатите држави и „отфрлање на насилството како средство за остварување на политичките цели“.

Србија, исто така, апелира сите релевантни меѓународни актери „да ја осудат агресивната реторика која несомнено го турка регионот на Западен Балкан во нови судири и поделби“ и повикува „на итно продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина за нормализација на односите“ под покровителство на ЕУ.

Во документот се наведуваат новите примери на „неодговорни и провокативни изјави и агресивната реторика“ на албанските политички лидери во Албанија, Косово, на југот на Србија, со оценка дека станува збор за координирани потези за промовирање на идејата за „голема Албанија“.