Филип: Граѓаните гласаа за Макрон и за промените во законот за работа


Париз, 13 септември, 2017 - 11:00 (META) 

Францускиот премиер Едуар Филип соопшти дека без разлика на вчерашните протести, измените во законот за работа ќе се спроведат затоа што граѓаните на изборите гласале за тоа.

– Слушам и обрнувам внимание. Но, морам да кажам дека Французите, кога гласаат, исто така имаат право да бидат третирани со почит. А, реформите кои ги спроведуваме, ги најави претседателот Емануел Макрон за време на предизборната кампања – изјави Филип во интервју за телевизијата „Франс 2“.

Француската влада минатиот месец, по повеќенеделни преговори со синдикатите, воведе мерки што опфаќаат ограничување на исплатата на отпремнина во случај на отказ. Синдикатите оценија дека новите мерки се на штета на работниците и оти со нив се охрабруваат компаниите да отпуштаат и да вработуваат луѓе.


Десетина илјади демонстранти протестираа во Брисел за поголеми работнички права


Брисел, 29 септември, 2016 - 18:12 (META) 

Десетина илјади луѓе се собраа денеска во Брисел на протест на работничките синдикати поради владините реформи за законот за работа. Поради протестите, сообраќајот и јавниот превоз биле блокирани неколку часа.

Портпаролката на бриселската полиција, Илса Ван де Кер, изјавила дека околу 45.000 луѓе присуствувале на протестот кој завршил без инциденти.

Ова е четврти протест откако премиерот на Белгија, Шарл Мишел, стапи на должност во 2014 година.

Тензиите меѓу работниците настанаа откако американската компанија за производство на тешка механизација „Катерпилар“ најави затворање на белгискиот производствен погон што би значело и затворање на повеќе од 2.000 работни места.