!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Манчевски: За законот за ААВМУ не ни се брза, а за законот за медиуми – апсолутно не се брза


Скопје, 22 ноември, 2017 - 13:14 (META) 

Ако за законот за ААВМУ не ни се брза, за законот за медиуми – апсолутно не ни се брза да го донесеме, изјави денеска министерот за информатичко општество и за администрација, Дамјан Манчевски, во паузата на 13. Kонференција „Е-општество“, организирана од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

– Законот за ААВМУ веќе три години се дебатира и нема да се брза, а во однос на закон за медиуми, пак, апсолутно не брзаме и ќе се договориме заедно со медиумите кога да ја почнеме дебатата – рече Манчевски.

Тој додаде дека интернет-медиумите се предмет на законот за медиуми, но дека Министерството само ќе отвори дебата во тој поглед.

– Нема да излеземе со конкретни предози. Веднаш по законот за ААВМУ, ќе отвориме дебата за законот за медиуми. Личен став ми е дека минимум што интернет-портал треба да декларира е кој му е главен уредник – истакна Манчевски.

Според него, Владата не смее да биде моторот на реформите во медиумската сфера.

– Иронично е да се каже Владата да биде мотор на реформи во медиумите. Тоа треба да бидат медиумските работници и самите медиуми. Нам, како Влада, единствена амбиција ни е да им обезбедиме простор, дебата и механизам. Ние сме алатка за спроведување на тоа што тие сметаат дека треба да се спроведе – изјави Манчевски.

Министерот рече дека Владата е тука за да чуе какви измени се потребни, но оти дебата треба да биде полезна и да не трае до недоглед бидејќи треба да се носат одлуки и решенија.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Манчевски: Владата нема да иницира регулирање на работата на порталите


Скопје, 14 ноември, 2017 - 15:52 (META) 

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска соопшти дека Владата нема да иницира промени во Законот за медиуми за да се регулира работата на порталите. Сепак, тој додаде дека остануваат отворени за сугестии за законот ако професионалните здруженија сметаат дека има потреба од тоа.

– Промените во Законот за медиуми, ако има потреба, треба да дојдат по барање од медиумските работници. Мислам дека ни треба консензус како општество ако треба да го отвориме ова прашање, истакна Манчевски, одговарајќи на новинарско прашање по средбата со претставникот за медиуми во ОБСЕ, Харлем Дизер.

Манчевски рече дека Македонија не само што има сериозен проблем со лажните вести, туку е и извор за глобални лажни вести.

– Работиме заедно и веќе разговарав со претставникот за медиуми на ОБСЕ, Харлем Дезир, но и со други наши помагачи како може ова прашање на глобално ниво да го адресираме. Ние како Македонија, како мала земја сме прилично голем играч во областа на лажните вести и во рамки на Глобалниот самит за Западен Балкан што ќе се одржи на пролет ќе има посебен панел само за ова – рече Манчевски, додавајќи дека на самитот ќе бидат поканети сите големи медиуми и меѓународни организации.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Трајчевски: Независноста на АВМУ ќе се наруши ако се стави под капата на Владата


Скопје, 5 септември, 2017 - 14:18 (META) 

Укинувањето на радиодифузната такса и финансирањето на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги од буџетот ќе ја наруши независноста на институцијата и ќе ја стави под капата на Владата, оцени денеска директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски, на отворањето на Конференцијата со регулаторните тела за медиумите од Бугарија, Косово, Србија, Црна Гора, Хрватска и од Словенија, организирана по повод 20 години од основањето на Агенцијата.

Тој истакна дека ако постоела таква практика, ќе била применета и во другите европски земји.

– Ова е популистички чин со кој сакаат да се исполнат предизборни ветувања, за жал, и на опозицијата и на позицијата, не водејќи притоа сметка дека се уништува функционирањето на Агенцијата, која претходните 20 години, поради финансиската независност, можеше да ја врши улогата во општеството – изјави Трајчевски.

Во врска со подготовката на нов закон за медиуми, Трајчевски истакна дека негов личен став е дека се работи за текст кој е спротивен на европските директиви. Тој истакна дека АВМУ не е вклучена во изготвувањето на законот и оти веројатно станува збор за работна верзија.

– Логично е да има јавна расправа и да бидат вклучени сите субјекти кои се засегнати од законот – рече Трајчевски.

 

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на Фондацијата „Отворено општество – Македонија“.


Грчкиот суд го прогласи за неуставен новиот закон за медиуми


Атина, 27 октомври, 2016 - 11:06 (META) 

Новиот закон за медиуми на грчката влада не помина на Уставен суд. Со 14 гласа „за“ и со 11 „против“, судот одлучи дека законот е неуставен бидејќи владата го заобиколила Националниот совет за радиодифузија во аукцијата во која се доделија само четири национални телевизиски концесии.

Аукцијата за национални концесии ја спроведе Генералниот секретаријат за медиуми, а не Советот за радиодифузија, кој според Уставниот суд е единствениот надлежен орган за регулација на работата на медиумите. Со одлуката на судот, целата аукција се смета за неважечка, а новата потенцијална процедура за доделување концесии за работа ќе мора да ја спроведе Советот за радиодифузија. Грчката влада, пак, ќе треба да ги врати парите што телевизиите ги платија за концесиите.

По судската одлука, работите ќе си останат по старо. Сите постојни телевизии, независно од тоа дали обезбедиле концесија, продолжуваат најнормално со работа. Бизнисмените Иван Савидис и Вангелис Маринакис, кои обезбедија концесија за работа, но немаат постоечки телевизии, со судската одлука губат секаква дозвола за емитување телевизиска програма.

Грчката влада остро го нападна Уставниот суд за одлуката, ставајќи го под знак прашалник неговиот кредибилитет со обвинување дека во минатото ги одобрил меморандумите за штедење и одлуката да се затвори грчката државна телевизија. Владиниот потпарол Олга Геровасили истакна дека со оваа одлука судот лишува 15.000 деца од ранливи групи од одење во градинки, спречува вработување на 4.000 нови медицински лица во државните болници и ја осиромашува државната каса за 250 милиони евра што ѝ се потребни на државата, за да им ги врати парите на богати бизнисмени.

Сепак, судската одлука не става крај на владините планови за регулација на медиумскиот простор. Геровасили најави дека од понделник пред парламентот ќе донесат нов закон за концесии, со кој секоја телевизија ќе мора да плати за концесија за користење на фреквенциите за работа.

„Одлуката на Уставниот суд ја враќа државата во претходниот неуставен систем. Ние нема да дозволиме тоа да се случи. Ништо нема да ја спречи волјата на владата да воведе ред, според принципи и правила на праведност, во нерегулираниот медиумски простор“, истакна Геровасили.

Опозициските партии ја коментираат судската одлука како пораз за грчката влада. ПАСОК и партијата Река бараат оставка од министерот Никос Папас, кој е одговорен за овој закон за медиуми, а Нова демократија бара владата да си даде оставка и да распише предвремени избори.


Грчкиот уставен суд ќе му пресуди на новиот закон за медиуми


Атина, 19 октомври, 2016 - 11:11 (META) 

По долга тензична расправа, со 16 гласа „за“ и со 9 „против“, Уставниот суд ги одобри жалбите на грчките телевизии. Во следниот период ќе има дискусија и одлука дали е уставен новиот закон за медиуми на владата на СИРИЗА, со кој дозвола за работа добија четири телевизии, а исто толку постоечки телевизии останаа без концесија и ќе треба да го згаснат сигналот до крајот на годината.

Доколку судот одлучи дека законот е неуставен, тогаш ќе треба да се откаже целата процедура за доделување телевизиски концесии. Засега е неизвесно колку долго ќе трае процесот. Проценките се дека може да биде од неколку недели до неколку години ако има некакви компликации во составот на судиите.

Одлуката на Уставниот суд предизвика изненадување во грчката влада. Извори од кабинетот на премиерот Алексис Ципрас коментираат дека не треба работите да се расудуваат предвреме бидејќи не е донесена никаква конечна и суштинска одлука. Оттаму обвинуваат дека опозициската Нова демократија и бизнисмените зад телевизиите кои останаа без концесии, се обидуваат да извршат притисоци врз Уставниот суд и да се мешаат во правниот систем.

Грчкиот министер одговорен за медиуми, Никос Папас, во интервју за државната телевизија ЕРТ истакна дека ако законот биде прогласен за неуставен, тогаш државата ќе треба да се врати на стариот неуставен систем и да фукционира со телевизии кои немаат платено национална концесија.

„Ако се случи тоа, се враќаме во неуставен режим. Нова демократија ги повикува судиите да извадат пари од државната каса и да ги вратат назад на сопствениците на медиумите“, истакна Папас.

Папас ја обвини и Нова демократија за обид по секоја цена да се урне законот и да се оди на предвремени избори, а ги обвини и бизнисмените зад телевизиите за притисоци врз судиите, коментирајќи дека медиумите во вестите не се занимаваат со информирање на граѓаните, туку со заштита на бизнис-интересите на нивните газди.


ЗНМ: Со новиот закон за рекламирање, медиумите ќе станат огласна табла на Владата


Скопје, 4 јули, 2016 - 17:28 (META) 

Министерката за информатичко општество и администрација (МИОА), Марта Арсовска-Томовска, и нејзиниот заменик, Тимчо Муцунски, денеска до Собранието поднеле предлог-закон за владино рекламирање.

Предлог-законот предвидува Владата да може да се рекламира во медиумите, но, како што е наведено, само за работи од јавен интерес. Во предлог-законот, исто така, е наведено дека во рекламирањето не смее да се промовираат партиски интереси ниту, пак, да се напаѓаат одредени мислења и ставови на политичките партии.

Од Здружението на новинари на Македонија велат дека денеска биле на брифинг во МИОА, но го напуштиле состанокот поради лошата организација. Од ЗНМ побрале објаснување зошто на средбата не се поканети новинарите од новинарскиот синдикат, Советот на етика, Македонскиот институт за медиуми, Институтот за комуникациски студии и други, но не добиле никаков одговор.

„Министерката немаше одговор на прашањата дали овој предлог-закон е резултат на преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино или е само на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, како и на тоа дали гаранторите на договорот, САД и ЕУ, се запознаени и се во тек со процесот на подготвување на концептот на законот. Арсовска-Томовска се обиде да ги злоупотреби извештаите на меѓународниот фактор селективно интерпретирајќи делови со кои се согласува, а занемарувајќи ги другите делови. Генерален став на ЗНМ што беше истакнат на средбата, е дека со ваквиот закон ќе се легализира корупцијата на медиумите. На тој начин владините реклами ќе ги претворат медиумите во заложник на политичките и на економските интереси на Владата и на сопствениците на медиумите. Обврска на јавните институции е да ги направат достапни сите информации поврзани со нивната работа, а не јавните пари да ги користат за дневна промоција на владините политики. Со тоа медиумите стануваат огласна табла на Владата, платени со јавни пари“, сметаат од ЗНМ.

Од здружението додаваат и дека владините реклами ќе имаат силно влијание врз медиумскиот пазар, во кој Владата и досега беше најголем огласувач. Ваквата позиција ѝ дава можност на Владата да ја контролира уредувачката политика на медиумите и со тоа да ја задуши критиката.

ЗНМ предупредува дека со вакви погрешни концепти уште повеќе ќе се влоши состојбата со слободата на медиумите во земјава и стравува дека Македонија ќе остане во групата на неслободни земји, како што се Белорусија, Русија и Турција.

„Наместо рекламирање, ЗНМ предлага истите пари што Владата ги троши за медиумска промоција, да ги намени за субвенционирање на медиумите, за подобрување на квалитетот на медиумската содржина, збогатување на политички плурализам, поддршка за малцинските медиуми и за обука на новинари“, велат од ЗНМ.

Пратеникот од СДСМ, Томислав Тунтев, денеска во прес-центарот на Собранието, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека овој предлог-закон е уште еден срамен обид на партијата на власт да ги држи во заложништво медиумите.

„ВМРО-ДПМНЕ на најбрутален начин и со ваков еден сличен, ако не и идентичен закон, се обиде да ја продолжи корупцијата, односно да ја легализира корупцијата во медиумите. Ова не е производ на никаков договор, не е производ на никакви преговори, туку е едностран чин на партијата на власт која се обидува и понатаму да ги држи во заложништво медиумите. Имено, со пари од граѓаните идејата е да се финансираат информативни и рекламни кампањи“, рече Тунтев.


Груевски: СЈО го изгуби кредибилитетот


Скопје, 19 јуни, 2016 - 21:17 (META) 

Специјалното јавно обвинителство има задача да го оцрни ВМРО-ДПМНЕ и да му помогне на СДСМ, оцени лидерот на владејачката партија, Никола Груевски, додавајќи дека СЈО на тој начин го урнало својот кредибилитет.

– Прес-конференциите на Специјалното јавно обвинителство, нивните празни пријави кои ги доставуваа за истраги и слично до судовите, укажуваат дека ова обвинителство практично е узурпирано од една група луѓе, кои се длабоко партиски мотивирани и кои имаат единствена задача да ги оцрнат луѓето кои се во ВМРО-ДПМНЕ и на тој начин да му помогнат на СДСМ да дојде на власт. Тоа не беше идејата кога се договаравме за создавање на вакво обвинителство и тоа го урна кредибилитетот на ова обвинителство – оцени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во вечерашното интервју за телевизија „Сител“, дадено пред почетокот на прославата на 26. роденден на партијата.

Груевски изјави дека го регулирале работењето на медиумите за време на изборниот процес.

– Тоа веќе не е прашање, тоа се усвои во Собранието, гласаа сите партии и нема никакво прашање во однос на работењето и на регулирањето на медиумите за време на изборите. Она што сега тие го отвораат е за по изборите, односно како би сакале тие да биде регулирањето и ние тука имаме еден кристално јасен став. Ако сакаме сите земјата да стане членка на ЕУ, ние треба да одбереме која од 28-те земји членки има најдобра регулатива за медиумите. Јас не велам ние да избереме, нека изберат тие, нека изберат во консултации со кого сакаат – рече Груевски.

Во воведното обраќање на роденденот на партијата, Груевски нагласи дека во овие 26 години ВМРО-ДПМНЕ го оправда носењето на префиксот ВМРО во своето име, но и префиксот ДПМНЕ.

– Ако ги анализираме овие 26 години, ВМРО-ДПМНЕ никогаш не била победена на избори или без правење класичен фалсификат на изборите, како во 1994 и во 2004 година, или со помош на надворешен фактор, како во 2002 година, иако во овие ситуации СДСМ не беше без шанса за победа и без помошта од надвор или фалсификатот. Не сакам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ е непобедлива. Тој што во услови на демократија ќе го помисли тоа или за која било партија ќе го каже тоа, ќе погреши – рече Груевски.

Тој се осврна и на невладините организации и го отвори прашањето зошто 80 отсто од финансирањето на тие организации доаѓа од еден центар и зошто тој постојано е против ВМРО-ДПМНЕ.

– Се поставува прашањето зошто соросовите невладини организации, кои веројатно се 80 отсто од сите такви, секогаш, ама баш секогаш, се против ВМРО-ДПМНЕ и секогаш, ама баш секогаш, на страна на СДСМ, независно кој е на власт, а кој во опозиција. Дали во овие 26 години ВМРО-ДПМНЕ не направи барем еден чекор или предлог кој на спонзорот на овие невладини органзации му се допадна или, пак, СДСМ не направи една грешка заради која ќе излезеше на протест против неа или е нешто друго во прашање. Барем еден чекор. Дали некому му пречи што ВМРО-ДПМНЕ сака самостојна држава со сите атрибути и се бори за нејзино зајакнување во секоја смисла и држава што ќе ја управува нејзиниот народ преку демократски избори, а не некој друг. Зошто ВМРО-ДПМНЕ секогаш се потпира на народот и на неговата волја, а СДСМ секогаш се потпира на надворешни сили и интереси? – рече Груевски.


СДСМ до Собранието денеска ќе поднесе предлог-закон за медиуми


Скопје, 29 март, 2016 - 12:37 (META) 

СДСМ го поддржува предлог законот за реформи во медиумите, поднесен од новинарските здруженија, изјави денеска на прес-конференција, Горан Сугарески, координатор на пратеничката група на опозицијата. Тој рече дека денеска нивната пратеничка група и коалиционите партнери поднесуваат предлог-закон за изменување на Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги, по скратена постапка со барање за одржување на итна седница на Собранието.

– Не само усвојувањето, туку и имплементацијата на овој закон е исто така важна и нужна. За да има услови за фер и демократски избори, мора да бидат избрани и конституирани новите членови на Советот на АВМУ и Советот на МРТВ. Законот треба да биде усвоен веднаш и целосно имплементиран да важи за предвремените парламентарни избори – рече Сугарески.

Тој додаде дека предлогот на новинарските здруженија е во насока на предлозите на меѓународната заедница што СДСМ ги поддржува. Според Сугарески, реформите во медиумите се клучна заложба на СДСМ и еден од условите за фер и демократски избори. Тој вели дека без регулација на медиумите и прочистен избирачки список нема да има фер и демократски избори.

Одговарајќи на новинарско прашање, дали СДСМ ќе учествува на избори без регулација на медиумите тој рече дека се уште има време и можност да се спроведат рефермите во медиумите.


Гарет: Сè уште се можни избори на 5 јуни


Штип, 22 март, 2016 - 19:32 (META) 

Од прочистувањето на избирачкиот список зависи успешноста на спроведувањето на изборите, порача од Штип британскиот амбасадор, Чарлс Гарет.

Амбасадорот очекува партиите заедно да работат и да го осигураат спроведувањето на фер и регуларни избори.

– Верувам дека изборите сè уште се можни на 5 јуни, но за да се завршат сите обврски, потребно е државата и изборната комисија, политичките лидери и сите релевантни институции да работат заедно. Успешноста на овој процес ќе може да ја извлече Македонија од политичката криза – изјави Гарет.

Според британскиот амбасадор, реформите во медиумите се од клучно значење за секоја демократија.

– Прашањето за медиумските реформи е многу популарно со оглед на тоа дека е многу важно за развојот на една земја. Не е важна само дебатата која постои околу ова прашање, важно е за време на изборите, сите медиуми да работат во согласност со законските регулативи, принципите на доброто новинарство, да известуваат објективно, непристрасно и балансирано за време на изборите – рече Гарет.


Новинарските здруженија бараат спроведување на медиумските реформи пред изборите во јуни


Скопје, 15 март, 2016 - 18:17 (META) 

Претставници на пет новинарски и медиумски организации, Здружение на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостоен синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Институтот за комуникациски студии (ИКС) денеска се сретнаа со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и побараа објаснување зошто пропаднаа разговорите за медиумите.

Како што се наведува во соопштението од ЗНМ, претставниците на организациите укажале на потребата за медиумски реформи пред изборите закажани за 5 јуни, како и на тоа дека СДСМ треба да има јасни и транспарентни ставови за тоа прашање.

„Беше оценето дека предлогот на СДСМ, 0,5 отсто од буџетот да се одвои за финансирање на МРТ не го решава проблемот со финансирање на јавниот сервис. Со предлогот се менува начинот на финансирање, но не се зголемува буџетот на МРТ. Потребни се целосни решенија кои на долг рок ќе ги решат проблемите на медиумите“, стои во соопштението на ЗНМ.

Претставниците на организациите инсистирале СДСМ да се залага за забрана на владиното рекламирање, за департизација на советите на МРТ и на Агенцијата за медиуми, интернет-порталите да се изземат од Изборниот законик и да се расветлат сите случаи на насилство против новинари.

„Беше истакнато партиите да не ги користат медиумите за меѓусебна пресметка затоа што тоа не помага за подобрување на состојбата со медиумите во Македонија“, стои во соопштението и се додава дека петте организации побарале средби со сите четири партии на кои треба да ги објаснат своите позиции во врска со медиумските реформи.