Османи: Тие што се против законот за јазиците се против за ЕУ и НАТО и против земјата


Скопје, 22 февруари, 2018 - 14:03 (META) 

Тоа што може да го кажам како новина е вчерашната посета на Германија, и на средбите со претседателот Франк Валтер Штајнмајер и со канцеларката Ангела Меркел, јасно се поздрави донесувањето на законот за употреба на јазиците и на некој начин се осуди однесувањето на оние што имаат осуди за законот во дневнополитички цели. Тоа е опасен пристап за земјата, посебно за оние што сакаат со многубројни амандмани да го спречат донесувањето на законот, рече вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи од собраниската говорница.

Тој одговараше на прашањето на пратеникот Реџаиљ Исмаили, негов сопартиец од ДУИ, на денешната седница за пратенички прашања на која прашања до владата поставуваат само пратеници од власта. Исмаили се интересираше каков е ставот на претставници на земјите кои ги посетува Османи или се среќава со нив во земјава.

– Нема да кажам ништо ново ако го повторам фактот дека меѓуетничките односи се столбот на прогресот на оваа земја, и тоа беше консензус на сите земји од Западниот свет дека патот до Брисел поминува низ Охрид. Со тоа на метафорички начин, тој се вреднува како придонес кон идно членство во ЕУ и НАТО.  Законот за јазиците е последен легислативен дел од Охридскиот договор, но е и најчуствителното прашање – за употреба на мајчиниот јазик. Ставот на генералниот секретар на НАТО на оваа говорница пред неколку недели го слушнавте, го поздрави донесување на законот кога тој рече дека тој закон е услов за членство во НАТО – рече Османи.

Тој го спомена министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, за кого рече дека го поздравил законот како дел од Охридскиот договор.

– Ова и даде друга димензија на дебатата за употребата на јазиците. Кои се за или против законот за јазиците, всушност се во дебата за политичките определби на земјата. Определбата е за мултиетничко, демократско општество, каде ќе се ценат етничките диверзитети, вклучувајќи го и ставот од Берлин, кој вели дека законот мора да се донесе и да почнеме со имплементација. Така, сега има дебата на тие што се за донесување на законот и за заокружување на Охридскиот договор и имаат евроатлантска определба и на тие што се против и се против земјата – рече Османи.

Сепак, од изјавата на Лавров во Белград не се гледа дека тој „го поздравил“ законот, туку, сосема обратно, вели дека тоа е „вознемирувачки“.

– Примерите за тоа се доста вознемирувачки. Неодамна, кога беа одржани парламентарните избори во Македонија, претседателот на Парламентот, откако беше избран на функцијата, влезе во својот кабинет и на работната маса постави албанско знаме. Ова е во Македонија. Деновиве албанскиот премиер, Еди Рама, гордо кажа дека тој од Албанија го иницирал законот во Македонија со кој на албанскиот јазик му за дава статус на државен јазик во земјата – изјави Лавров одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата со Вучиќ, за време на неговата официјална посета на Србија.

На тој начин, рече шефот на руската дипломатија, се прекршува Охридскиот рамковен договор „кој сите ние го примивме како олеснување, бидејќи создаде основи за надминување на кризата во Македонија пред повеќе години“.


Лавров: ЕУ е пасивна околу тиранската платформа и кршењето на Охридскиот договор


Белград, 22 февруари, 2018 - 13:13 (META) 

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров на заедничка прес-конференција со српскиот претседател, Александар Вучиќ во Белград вчера повторно ја спомена Македонија, истакнувајќи дека Москва не може „а да не биде загрижена за пасивноста на Европската Унија во врска со иницијативата што се појави од Тирана за т.н. тиранска платформа“, која, како што кажа, е „нескриен повик за создавање на ‘Голема Албанија’“.

– Примерите за тоа се доста вознемирувачки. Неодамна, кога беа одржани парламентарните избори во Македонија, претседателот на Парламентот, откако беше избран на функцијата, влезе во својот кабинет и на работната маса постави албанско знаме. Ова е во Македонија. Деновиве албанскиот премиер, Еди Рама, гордо кажа дека тој од Албанија го иницирал законот во Македонија со кој на албанскиот јазик му се дава статус на државен јазик во земјата – изјави Лавров одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата со Вучиќ, за време на неговата официјална посета на Србија.

На тој начин, рече шефот на руската дипломатија, се прекршува Охридскиот рамковен договор „кој сите ние го примивме како олеснување, бидејќи создаде основи за надминување на кризата во Македонија пред повеќе години“.

– Доколу овие постигнувања и договори сега се уништат, се што било сработено и договорено со големи напори, било да е тоа во Македонија, Босна и Херцеговина и на друго место во Западен Балкан, ќе биде изгубено. Ми се чини дека има доволно причини да побараме од Европската Унија да каже како ги исполнува своите сопствени одлуки и колку тоа кореспондира со довербата што и беше дадена од меѓународната заедница – изјави Лавров.


Анкета: За 51 отсто од граѓаните Законот за јазиците нема да го подобри соживотот


Скопје, 31 јануари, 2018 - 20:24 (META) 

Законот за употреба на јазиците нема да го подобри соживотот во Македонија сметаат 51 отсто од граѓаните, додека 44 отсто одговориле позитивно, покажуваат резултатите од анкетата на Институтот за демократија „Социетас цивилис“.

Според анкетата постои голема разлика во одговорите на ова прашање во зависност од тоа за која партија гласале анкетираните граѓани. Така 77 од анкетираните кои гласале за ВМРО-ДПМНЕ одговориле дека со Законот за употреба на јазиците нема да се подобри соживотот, наспроти 39 отсто од анкетираните гласачи за СДСМ, 25 отсто од гласачите на Беса и 11 отсто од гласачите на ДУИ.

Најголеми оптимисти дека законот ќе го подобри соживотот се гласачите на ДУИ со 85 отсто, Беса со 75 отсто, додека 55 отсто од гласачите на СДСМ и само 18 отсто од гласачите на ВМРО-ДПМНЕ веруваат дека со законот ќе се подобри соживотот во Македонија.

Од испитаниците 34 отсто сметаа дека со воведувањето на овој закон секоја етничка заедница ќе го користи само својот јазик, додека за 57 проценти од анкетираните со воведувањето на овој закон македонскиот јазик ќе се користи како заеднички јазик.

И за ова прашање граѓаните имаат различна перцепција во зависност од тоа за која партија гласале на последните избори. Така 44 отсто од оние што гласале за ВМРО-ДПМНЕ и 20 отсто од гласачите на СДСМ веруваат дека секоја етничка заедница ќе го користи само својот јазик, додека 47 отсто од анкетираните кои гласале за ДУИ и 57 отсто проценти од оние кои гласале за Беса сметаат дека македонскиот јазик сè уште ќе се користи како заеднички јазик.

Телефонската анкета е спроведена од „М Проспект“ за потребите на Институтот за демократија „Социетас цивилис“ на национален примерок од 1.000 испитаници во периодот од 19 до 26 јануари, оваа година, со маргина на статистичка грешка од три проценти.


ВМРО-ДПМНЕ се врати, координаторите почнаа да одолговлекуваат со паузи и процедури


Скопје, 29 јануари, 2018 - 15:39 (META) 

Уште на дополнувањето на дневниот ред и на уфрлање на законот за учебници и законот за минерални суровини како закони по скратена постапка, ВМРО-ДПМНЕ, чии пратеници денеска се вратија во Собранието, почна со барања за паузи и инсистирање на процедурите да ја блокира седницата на која на дневен ред е и предлог-законот за употреба на јазиците.

Во вториот дел од седницата продолжи во истиот дух, со барање точката за законот за јазиците да се направи последна, да се исфрли, или да остане како единствена на дневниот ред на денешната 32 седница, или да се премести на 44-то, 43-то, 40-то местно, но тоа со огромно мнозинство гласови „против“ беше отфрлено.

По забелешката на Илија Димовски дека законот за потпретседатели на Собранието им е доставен пред кратко време, тој побара пауза од половина час за да го проучат.

По паузата, кога требаше да се гласа за дневниот ред, координаторите на пратеничките групи почнаа да бараат процедурално да реагираат од собраниската говорница, па се обрабија Илија Димовски и Антонио Милошоски, кој побара нова пауза од еден час додека не го проучат сменетиот дневен ред, кој побараа да им биде доставен во хартиена форма.

Тоа не се случи, Џафери рече дека материјалите ќе ги добијат во текот на седницата, па другите координатори почнаа да бараат збор.

Така, Зоран Илиоски побара да се повлече предлог-законот за јазиците, по што се гласаше за тоа и со големо мнозинство гласови, односно 58 наспроти 28 не беше усвоено. Потоа се јави Антонио Милоски, кој побара да се повлече законот за јазиците од дневниот ред, но и тоа не беше усвоено, со 29 гласа за и 57 против. Ане Лашкоска побара сите други 44 точки да се исфрлат, а да остане само законот за јазиците на дневен ред. Гласањето и за овој предлог помина речиси идентично.

Потоа се јави Трајчо Димков, кој побара законот за минерални суровини, односно кој пропишува построги еколоши норми за рудниците, да се исфрли од дневниот ред, оти би значел дека 10.000 до 12.000 луѓе во Источна Македонија ќе останат без работа. И за тој предлог се гласаше, но само три пратеници гласаа за, еден беше воздржан, а 53 беа против.

Оваа тактика на ВМРО-ДПМНЕ продолжи, па Димитар Стевананџија побара тој од 8-ма да стане трета, но Џафери не го даде предлогот на гласање оти пратеникот не го кажал правилно името на законот.

Лилјана Затуроска побара законот за јазиците од 8-точка да стане 45, односно последна. Благица Ласовска побара од 8 точка да стане 25, Емилија Александрова законот да стане последна точка, Слаѓана Митовска го побара 43-тот место за овој закон, Весна Пемова побара да се премести како 40-та точка. Драган Данев ја побара 39-тата позиција. За сите поединечно се гласаше, со слични резултати како претходните гласања, и не беа усвоени.

Потоа продолжија идентични барања од уште две пратенички, но тие бараа преместување на точките од претходниот предложен дневен ред.

Откако по 15.30 часот се исцрпи листата на пријавени за расправа, претседателот на Собранието го стави на гласање дополнетиот дневен ред, кој беше изгласан со 62 гласа за, без воздржани или против. По ова гласање, Џафери прогласи пауза до 16.45 часот.


Законот за јазиците денеска повторно пред пратениците


Скопје, 29 јануари, 2018 - 10:58 (META) 

На денешната 32. седница на Собранието на Република Македонија, прва точка на дневен ред е Законот за употреба на јазиците. Тој се враќа пред пратениците откако првпат претседателот на државата Ѓорге Иванов стави вето на неговото донесување и даде низа забелешки. Ова е трето читање на Законот.

Законот е со европско знаменце, како приоритетен, и за неговото изгласување ќе биде потребно само просто мнозинство.

Доколку Собранието овојпат го усвои со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, претседателот на Републиката е должен да го потпише указот.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе рекордни 32.000 амандмани. Претходно рекордот го држеше ДУИ, со околу 15.500 амандмани поднесени за Законот за бранители во 2012 година.

Дел од македонската академска јавноста изрази несогласување со содржината и одредбите од законот, а граѓански здруженија протестираа во саботата пред Собранието и најавија дека и следните денови ќе го искажуваат незадоволството од овој, како што го нарекуваат, „неуставен закон“.


ВМРО-ДПМНЕ манипулира, сите амандмани се архивирани од службите, велат од Собранието


Скопје, 28 јануари, 2018 - 16:38 (META) 

Собранието денеска ги демантираше тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ и пишувањата на дел од електронските медиуми за наводно фрлени амандмани на Законот за употреба на јазиците, поднесени од пратениците на опозициската партија.

„Според утврдената фактичка состојба, наводите изнесени на денешната и синоќешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ се обид за груба манипулација со јавноста и дискредитација на Службата на Собранието. Како законодавен дом апелираме до политичките субјекти да се воздржат од шпекулации и да не ја дезинформираат јавноста, затоа што тоа штети на угледот на Собранието и на тековните реформски процеси“, стои во соопштението на Собранието.

Од законодавниот дом велат дека сите поднесени амандмани за Законот за употреба на јазиците се уредно примени во собраниската архива, поголем дел од нив се архивирани, обработени и ставени во е-парламент.

„Со оглед на големиот број на поднесени амандмани Службата на Собранието уредно постапува во рамките на своите задолженија и во текот на денешниот ден, сè до целосно завршување на процесот. По спроведена интерна проверка утврдено е дека сите оригинали од амандманите уредно се архивирани и се наоѓаат во собраниската архива. Амандманите прикажани во јавноста се копии од амандмани кои се уредно внесени во процедура и се веќе објавени на е-парламент, со што се достапни на сите 120 пратеници и на јавноста“, стои во соопштението и се додава дека во врска со ова прашање Собранието е отворено за увид.

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција во партиското седиште обвини дека „некој од собраниските служби“ вчера фрлил амандмани на ВМРО-ДПМНЕ поднесени во врска со Законот за употрена на јазиците и побара истрага од надлежните институции за откривање и санкционирање на одговорните.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сака со нова политичка блокада да ги закочи реформите


Скопје, 27 јануари, 2018 - 17:50 (META) 

Најавата дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати во Собранието само за да го блокира Законот за употреба на јазиците е уште еден доказ дека опозициската партија продолжува да работи спротивно на интересите на граѓаните и на државата и дека нејзина единствена цел е да создаде нова политичка блокада со која ќе го закочи реформскиот процес, реагираат од СДСМ.

Од владејачката партија велат оти е очигледно дека ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги напушти политиките на деструкција и блокади, коишто предизвикуваат политички тензии, поделби и раздор во општеството.

„Со таквото дејствување, ВМРО-ДПМНЕ е против европските вредности и против концептот на едно општество и уште еднаш докажува дека не се грижи за интересите и потребите на граѓаните, туку дека води ситни, провидни политикантски игри“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму го повторуваат ставот дека Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и Амандманот 5 и дека законот не фаворизира и не дискриминира ниту еден јазик, туку ја унапредува употребата на јазиците на сите немнозински заедници што живеат во Македонија.

„Законот не го доведува во прашање унитарниот карактер на Македонија, а употребата на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и понатаму остануваат единствени официјални службен јазик и писмо на територија на Република Македонија, во меѓународните односи, одбраната, монетарната политика и централната полиција“, велат од владејачката партија.


ВМРО-ДПМНЕ со 35.000 амандмани ќе врши филибастеринг на Законот за јазиците


Скопје, 27 јануари, 2018 - 17:17 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ досега поднела над 19.000 амандмани на Законот за употреба на јазиците, пренесуваат медиумите повикувајќи се на собраниски извори.

Партијата, како што јавува „Телевизија 24“, најавува дека ќе поднесе вкупно 35.000 амандмани. Амандамните постојано пристигаат во архивата на Собранието, каде службите работат со полна пареа. Дел од опозициските пратеници се во архивата каде на самото место ги потпишуваат амандманите.

Ова значи дека пратениците на опозициската партија преку т.н. „филибастеринг“ ќе се обиде да го блокира повторното донесување на Законот за употреба на јазиците.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев вчера изјави дека вкупниот број на амандмани ќе зависи од одговорот на владејачкото мнозинство за нивните барања за повлекување на текстот и за дијалог.

Законот претходно беше донесен на 11 јануари, оваа година, но претседателот на државата, Ѓорге Иванов одби да го потпише указот за негово прогласување, по што тој повторно се враќа во собраниска процедура.

Расправата за законот во трето читање е закажана за понеледник.

Инаку, бројката од 35.000 поднесени амандмани е нов рекорд во законодавниот дом. Претходно, рекордот го држеше ДУИ со околу 15.500 амандмани поднесени за Законот за бранители во 2012 година.


Протест пред Собранието: Ве сакаме сограѓани од малцинствата, но мора да се знае домаќинот


Скопје, 27 јануари, 2018 - 15:36 (META) 

Граѓански здруженија и движења денеска одржаа протест пред Собранието против, како што истакнаа, „антиуставниот и дискриминаторски закон за двојазичност“ и против „антимакедонските политики што ги спроведува власта“.

„Ние ве сакаме наши сограѓани од малцинставата, но треба да знаеме кој е домаќинот“, беше истакнато на протестот, на кој присутните носеа знамиња со сонцето од Вергина и се пуштаа македонски народни песни.

Ана Бубинкова – Мијаковска, претседателка на здружението на граѓани „Преродба“, изјави дека денешниот собир е „предупредувачки протест против забрзаното реализирање на антимакедонски политики во соработка со други големи центри на моќ“, каде македонскиот народ е ставен на страна.

– Од денешниот протест сакаме да испратиме порака дека македонскиот народ никогаш нема да се помири со оваа состојба и во тек е потпишување на петиција со која бараме, пред се, да престанат сите овие преговарања на штета на македонскиот народ и македонската држава и сите досегашни такви нелегитимни одлуки, закони, акти, договори и се што се носи од актуелната нелегитимна власт, не ги признаваме и ги прогласуваме за невалидни – рече Бобинкова – Мијаковска.

Таа најави дека протестите ќе продолжат и во следниот период и на нив, како што рече, ќе биде даден збор на самиот народ, за да си ги искаже своите ставови и мислења во однос на актуеланите случувања.

Како што порача Бобинкова – Мијаковска, сите здруженија на граѓани ќе стапат во коалиционо единство со народот, во „чии раце е судбината“ и дека тој ќе ја извојува својата „праведна битка за зачувување на вековниот идентитет, историја, култура, име и држава“.


СДСМ: Законот ја унапредува употребата на јазиците на сите немнозинските заедници


Скопје, 24 јануари, 2018 - 16:33 (META) 

Доколку ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да се вклучи во демократските и реформските процеси треба да ги надмине политиките на деструкција, поделби и раздор помеѓу граѓаните, коишто се уште ги застапува и промовира, велат од СДСМ како реакција на прес-конференцијата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев.

„Законот за употреба на јазиците не е спротивен на Уставот. Напротив, тој е во согласност со Уставот и Амандманот 5 и со неговото усвојување не губи никој, туку сите добиваат, а со тоа најмногу добива Република Македонија. Не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо како единствен службен јазик и писмо на целата територија, во меѓународните односи, централната полиција, одбраната и монетарната политика“, велат од владејачката партија.

Од СДСМ потенцираат дека законот не фаворизира, туку ја унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници во Македонија која се гради како едно општество за сите граѓани.