Обвинителството отвори предистражна постапка за Иванов за кршење на Уставот


Скопје, 30 октомври, 2018 - 12:23 (META) 

Скопското јавно обвинителство отвори предмет за претседателот Ѓорге Иванов во кој ќе постапува по две кривични пријави во врска со непотпишување на Законот за јазици и Договорот од Преспа.

Предметот е во предистражна постапка и во моментов се преземаат дејствија за проверка на наводите од пријавата. Побарани биле податоци и информации од Собранието на Македонија и од Кабинетот на претседателот за тоа кога се донесени одлуките во законодавниот дом, односно дали и од кои причини не се потпишани од страна на претседателот.

Иванов не го потпиша Законот за ратификација на договорот од Преспа, иако тој беше во два наврати изгласан во парламентот, наспроти претседателското право на „суспензивно“, а не на „апсолутно“ вето. Претходно, тој исто постапи и за Законот за употреба на јазиците. Поради тоа, овие две регулативи не се објавени сѐ уште во „Службен весник“ и не можат да стапат во сила.


Џафери: Несериозно би било да се размислува за предвремени избори


Скопје, 29 мај, 2018 - 12:07 (META) 

Би било несериозно било кој да размислува за предвремени парламентарни избори оваа година, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на редовниот брифинг со новинари.

– Избори може да има секогаш кога пратениците ќе одлучат да се самораспуштат. Но, во сериозна држава во која сериозни работи треба да се случат, несериозно би било било кој да размислува за предвремени парламентарни избори оваа година. Ако некој го направи тоа значи дека сака да профитира политички, а не да мисли на интересите на државата – рече Џафери.

За стапување во сила на законот за употреба на јазиците, Џафери вели дека тоа не е негова индивидуална одговорност и задача туку на владејачката коалиција.

– Јас го потпишав законот во истиот момент кога беше донесен. Тоа што требаше да се направи од моја страна е направено. Ќе го испратам во Службен весник кога ќе дојде време за да не се направи од еден проблем  – три. Владејачката коалиција треба да најде формален начин законот да стапи на сила – смета Џафери.

Според него, фактичката состојба е дека претседателот го крши Уставот, но дека доколку се прати во „Службен весник“ без негов потпис нема да биде прекршување на Уставот.

– Никакво кршење на Уставот нема да се случи ако се донесе во „Службен весник“ само со мој потпис. Моја уставна должност е да се донесат законите, а претседателот со непотпишување на законот неовластено презема законодавна функција. Тој сега се повикува на имунитетот, но еден ден имунитетот ќе заврши, а кривичното дело злоупотреба на службената должност не завршува – потенцира Џафери.

Како идни активности на Собранието, Џафери најави задутре седница за пратенички прашања, гласање за реконструкцијата на владата в петок како и пленарна седница на 11 јуни на која треба да се гласа етичкиот кодекс договорен при процесот „Жан Моне“ во Охрид и да се објави конкурс за членови на ДИК кој ќе трае осум дена.

Седницата за гласањето на новите министри може да трае до полноќ в петок, а за заменици министри може да се гласа и во сабота.

– Се зависи од самите пратеници. Договорени сме во петок, поради рамазанските пости да имаме пауза од 19 до 21 часот за оние кои постат да можат да одат на ифтар. Ако не завршиме со гласањето и на замениците министри ќе работиме и во сабота – вели Џафери.

По реконструкцијата на Владата, Џафери вели дека пратениците од движењето Беса ќе треба да изнајдат решение затоа што не може дел од пратениците од иста пратеничка група да се во владејачкото мнозинство, а дел во опозицијата.


Џафери: Упадот на 27 април е најлошото нешто што му се случило на Собранието


Скопје, 27 април, 2018 - 14:12 (META) 

Не сум оптоварен временски кога ќе го пуштам законот за јазиците во Службен весник без потписот на претседателот на државата Ѓорге Иванов. Кога ќе оценам дека треба да се пушти, ќе го пуштам, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите.

– Доколку законот стапи во сила без потписот на Иванов, тоа нема да значи дека тој е истуркан на сила. Тоа е уставна процедура и нема да го прекршам Уставот ако тој стапи на сила без претседателскиот потпис. Тој има суспензивно право првиот пат да го врати законот, но по второто гласање во Собранието, тој има обврска, должност, да го потпише законот, а со непотпишувањето тој го крши Уставот и ја блокира работата на Собранието затоа што ја доведува во дилема оваа институција дали да носи други закони или не – вели Џафери.

Тој напомена дека за прекршување на Уставот, Деловникот предвидува можност за импичмент на претседателот, но и дека Иванов може да одговара за злоупотреба на службената должност според Кривичниот законик, дело кое што не застарува.

Прашан дали тој, доколку го пушти законот без потпис на Иванов, исто така ќе биде подлежен на кривична одговорност, Џафери рече дека тоа би било случај само доколку тој стави потпис на местото на Иванов.

– Јас би направил кривично дело само доколку ставам потпис на местото каде што пишува Ѓорге Иванов, а јас тоа нема да го направам – додаде Џафери.

За упадот во Собранието на 27 април минатата година кога беа повредени повеќе пратеници и новинари, рече дека е најлошото нешто што и се случило на оваа институција.

– Да се запамети, да не се повтори и да одиме напред. Не беше мој избор да бидам избран за претседател на законодавниот дом на таков начин – кратко рече Џафери.

Тој не сакаше да го коментира судскиот процес за настаните од 27 април затоа што рече дека не сака да се меша во судската власт како што нема да допушти никој да му се меша во законодавната власт.

Џафери информираше дека владејачкото мнозинство и опозицијата постигнале согласност за преостанатите три реформски закони, меѓу кои и законот за судови и дека тие ќе се најдат на дневен ред на пленарна седница на Собранието на 3 мај.


ВМРО-ДПМНЕ: Без потпишан указ од Иванов нема закон за двојазичност


Скопје, 22 март, 2018 - 12:57 (META) 

Неуставниот, неприменлив и штетен закон за двојазичност, СДСМ и ДУИ на сила и шверцерски го истуркаа во Собранието, со флагрантно кршење на законот и деловникот за работа, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

– Насилието и кршењето на постапките е одраз на заробена и киднапирана држава од страна на Социјалдемократскиот сојуз, кои што охрабрени од власта која ја имаат се ставаат над законите. За ваквото самоволие и газење на демократијата, Социјалдемократскиот сојуз и ДУИ ќе сносат и политичка но и правна одговорност. За Талат Џафери ќе биде покрената и кривична одговорност за непочитување на Уставот и на законите на Република Македонија – вели Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој потенцира дека единствено претседателот на државата Ѓорге Иванов не подлегнал на притисоците на Социјалдемократскиот сојуз и ДУИ и застанал во одбрана на Уставот и државните интереси.

– Секој обид да биде погазена и институцијата Претседател, ќе повлече дополнителна одговорност за сторителите. Директорот на Службен весник, доколку се обиде да го објави законот за двојазичност без потпис на претседателот Иванов свесно ќе стори кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување”. Ова дело не застарува за година, две или три за да може да биде амнестиран од судството на Зоран Заев. Со оглед на тежината на делото и огромните штети по буџетот кои би ги предизвикало незаконското објавување во Службен весник, ставот 5 од членот 353 предвидува затворска казна од најмалку 5 години – вели Ѓорѓиевски.

Потсетува дека Уставниот суд во минатото има утврдено дека е неуставен двојниот потпис на Указот од страна на еден од поранешните претседатели на Собранието кога не е исполнет ниту еден од основите предвидени во член 82 од Уставот.

– Уставот и законите се јасни, Талат Џафери не смее да си дозволи да го потпише законот за двојазичност на местото наменето за потпис на претседателот Иванов. Талат Џафери и да го потпише законот на местото наменето за претседателот тоа нема да биде валидно бидејќи тој не може да го заменува претседателот Иванов кога тој во целост си ја врши својата претседателска функција – вели Ѓорѓиевски.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека без потпишан указ од страна на претседателот на Македонија нема закон и дека доколку некој се обиде и се дрзне да го прекрши Уставот ќе сноси и соодветна кривична одговорност.


Жбогар: Очекуваме Законот за јазиците да стапи на сила и реформите да продолжат


Гостивар, 19 март, 2018 - 13:38 (META) 

Донесувањето на Законот за употреба на јазиците ќе ги подобри односите помеѓу зедниците и ќе ја врати земјата на реформската агенда, одговори евроамбасадорот Самуел Жбогар на новинарско прашање за овој закон.

На новинарско прашање како го коментира тоа што Иванов не го потпишал Указот за Законот, Жбогар вели „ние очекувме Законот да стапи на сила и земјата да се фокусира на рефорската агенда“.

Тој додаде дека меѓуетничките односи во мултиетничките општества треба константно да бидат негувани и да растат, со што се подобрува климата на соживотот во едно општество. Објасни дека во ЕУ се оптимисти во спроведувањето на законот.

– Јас разбирам дека законот за јазиците е важен за Албанците и тие го гледаат како последниот чекор, кој произлегува од Охридскиот рамковен договор. Донесувањето на овој закон за Албанците е важен, бидејќи така се чувствуваат повеќе ценети и прифатени во општеството и самата земја –  рече Жбогар.

Според него, во случај кога правата на немнозинската заедница се подобруваат, тоа не би требало да им пречи или да се меша со правата на мнозинската заедница.

– Мислам дека мнозинската заедница не би требало да се почувствува дека на кој било начин нејзините права се загрозени. Чувствувам дека кај мнозинската заедница постои таков страв. Ние како ЕУ одблиску го следевме донесувањето на законот за јазиците и очекуваме тој да биде испратен до Венецијанската комисија, како впрочем и беше наведено во планот 3-6-9. Се надеваме дека овој закон ќе започне со имплементација и целосно почитување на европските стандарди и европските позитивни практики. Секако, очекуваме и дека имплементацијата ќе биде почитувана од сите чинители во општеството и во близок дијалог – додаде Жбогар.

Тој денеска во Гостивар присуствуваше на потпшувањето на меморандумот за соработка – прв во серијата – меѓу Проектот за унапредување на иновативниот туризам (СТЕП) и општината Гостивар.

Проектот партнерски го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ со Заедницата за развој на полошкиот регион и Советот за Елбасан, a e финансиран од Програмата за меѓугранична соработка на Европската Унија (ИПА 2).


Амбасада на САД: Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на реформите


Скопје, 16 март, 2018 - 15:50 (META) 

Американската амбасада во врска со донесувањето на Законот за употреба на јазиците завчера, го повтори ставот на помошникот државен секретар Вес Мичел, кој во вторникот кажа дека важно е Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, кои сите партии рекоа дека ги поддржуваат.

„Како што помошникот државен секретар Мичел кажа во вторникот, за време на неговата посета на Скопје, Македонија прави големи чекори во процесот на градење силна демократија. Земјата има можност да оствари напредок кон членството во ЕУ и во НАТО, што мнозинството од сите граѓани го поддржуваат. За да се оствари оваа ЕУ-НАТО иднина, важно е Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на потребните реформи, реформи кои сите партии рекоа дека ги поддржуваат“, велат од Амбасадата на САД во Скопје.

Од Амбасадата потсетуваат и на синоќешната изјава на премиерот Зоран Заев, кој рече дека „обврска и одговорност на владата и на политичките лидери е да ги унапредуваат интересите на сите граѓани во земјата“.

Што се однесува до Законот за употреба на јазиците, од Амбасадата потсетија и на изјавата на заменикот премиер Османи, кој во Брисел потврдил дека „Владата ќе го испрати Законот пред Венецијанската комисија за мислење и препораки, за да биде сигурна дека тој е во согласност со европските стандарди“.


Груевски: Немав намера да направам инцидент, Џафери да ѝ се извини на јавноста


Скопје, 16 март, 2018 - 14:54 (META) 

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, денеска изјави дека немал намера да предизвика инцидент во Собранието, кога се усвојуваше Законот за употреба на јазиците, туку само сакал да покаже дека не се согласува со начинот на кој бил донесен.

За време на паузата на судското рочиште за случајот на СЈО „ТНТ“, Груевски кажа дека тој само ја оттргнал раката на претседателот на Собранието, Талат Џафери во моментот кога тој го допрел и дека ништо повеќе од тоа не се случило.

Според него, Џафери треба да им се извини и на македонската и на албанската јавноста поради тоа што „на шверцерски начин донел закон кој што ги засега токму албанските граѓани“. Груевски уште додаде дека процедурата при носењето на законот е прекршена, а законот е противуставен.


Заев: Одлуката на Иванов е флагрантно кршење на Уставот


Скопје, 16 март, 2018 - 12:21 (META) 

Законот за употреба на јазиците нема ништо да се промени во Македонија ниту ќе ја наруши нејзината заедничка иднина. Апелирам да се пушти законот да живее, да се почитуваат институциите, а Уставниот суд и Венецијанската комисија да се изјаснат по него, изјави премиерот Зоран Заев.

– Да го оставиме законот за употребата на јазиците да го види денот. Мене ми е жал што претседателот на државата одлучи буквално да не го почитува Уставот и објави по втор пат дека нема да го потпише законот. Тоа не е добро, тоа е флагрантно кршење на Уставот на Македонија и секако институциите немаат право да дозволат тоа да се случи. Но, истовремено тоа за мене значи кукавичлук, да не се дозволи законот да живее заради тоа што ако се пушти законот да заживее конечно ќе ја реализираме последната правна обврска од Охридскиот договор. И сите ќе видат дека нема да има ниту Тиранска агенда во Македонија, дека Македонија нема да биде држава на Албанците или не знам кои од малцинските заедници во државата – рече Заев одговарајќи на новинарски прашања на маргините на Форумот за владеење на правото во ЈИЕ.

Тој истакна дека овој закон не е изгласан скришно и заткулисно како што порано се правело, туку девет месеци била отворена дебатата.

– Ајде сите да се фокусираме и да му дадеме шанса на ова наше мултиетничко општество каде што сите граѓани ќе бидат еднакви согласно Уставот и ќе ги користат своите права. Со овој закон дадено е едно ускратено прво на граѓаните од помалкубројните заедници – вели премиерот.

Според него, законот треба да се потпише, да се достави до Уставниот суд и Венецијанската комисија, но и јасно да се каже дека во Штип, во Гевгелија, во Струмица не мора никој да зборува албански јазик.

– Убаво е граѓаните Албанци да си го користат својот мајчин јазик во општините каде што се повеќе од 20 отсто, Ромите во единствената ромска општина во Европа да го користат својот јазик, Турците во Гостивар, Србите во Куманово итн. Апсолутно незаборавајќи дека официјален службен јазик во Република Македонија е македонскиот јазик и притоа овој закон дополнително го прецизира и начинот и употребата на македонскиот јазик за кое што беше отворена дилема и прашање во државата – додаде Заев.


ВМРО-ДПМНЕ: Законот што насилно го истурка власта е неуставен, неприменлив и штетен


Скопје, 16 март, 2018 - 9:34 (META) 

Зоран Заев и Талат Џафери режираа разочарувачки ден во Собранието, доведувајќи ја во прашање препораката за отпочнување на преговори за ЕУ, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму додаваат дека „ова е реакција на амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние во врска со насилничкото и недемократско носење на штетниот закон за двојазичност.“

„СДСМ го погази Деловникот за работа на Собранието. Владејачкото мнозинство ја спречи амандманската расправа и насилно го прогласи неуставниот закон за двојазичност за изгласан. СДСМ ја обезвредни улогата на Собранието и пратениците и на сила истурка закон без да го испочитува правото на пратениците со амандмани да интервенираат во истиот“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека „законот ваков каков што насилно го истурка власта е неуставен, неприменлив и штетен. За ВМРО-ДПМНЕ ваквиот закон е неприфатлив.“

„Насилното гласање е одлика на недостатокот на демократски капацитет на оваа власт. СДСМ покажа дека не знае да менаџира со државата за доброто на граѓаните. СДСМ во изминатава година демонстрираше насилие, незнаење, расипништво и злоупотреба на законите и институциите“, се додава во соопштението.


Заев: Законот е уставен, да ги отфрлиме политиките на поделби, раздор и конфликт


Скопје, 15 март, 2018 - 14:49 (META) 

Премиерот Зоран Заев во обраќање до јавноста рече дека Законот за употреба на јазиците е сериозен придонес во градењето на концептот „едно општество за сите граѓани“ кој што добил поддршка од мнозинството граѓани на последните парламентарни избори, но и на локалните избори.

Заев истакнува дека Законот е целосно во согласност со Уставот и амандманот 5, кои се донесени пред 17 години и дека никој не e, и не може да биде над Уставот.

– Со унапредувањето на правата за употреба на јазиците не губи никој, туку се овозможуваат услови за подобра комуникација меѓу граѓаните и институциите. Непречената комуникација на граѓаните е цивилизациска придобивка. Истовремено, овој закон целосно ја гарантира соодветната употреба на македонскиот јазик. Сега е време да ги отфрлиме политиките на поделби, раздор и конфликт, кои се во спротивност со нашите и европските вредности – вели Заев.

Наша должност и одговорност, додава премиерот, треба да бидат интересите на сите граѓани без исклучок. Според него, нема разумно оправдување во блокадата на политичките процеси и на политичките институции како што е Собранието.

– Наместо тоа, време е сите ние, политичарите, да ја преземеме одговорноста што им ја ветивме на граѓаните и да ги заокружиме реформските процеси во Република Македонија. Време е за реформи и за економија, време е за развој на Македонија, во интерес на сите граѓани – смета Заев.