!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Кривичен суд: Јанева и Фетаи се однесуваа дрско и непрофесионално


Скопје, 22 февруари, 2017 - 14:46 (META) 

Во 72-годишното постоење на Основниот суд Скопје 1, не се памети вакво однесување и непочитување на судот, судската власт и на судија која ја води постапката, какво што покажале специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, на денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, реагираат од  Кривичниот суд.

– Како суд, заради транспaрентно информирање на граѓаните, но и заради јавниот интерес, должни сме да кажеме дека со денешниот однос, јавните обвинителки од посоченото обвинителство, Катица Јанева и Фатиме Фетаи, во присуство на јавност во судницата, покажаа каков е нивниот однос кон судската власт во државата, однесувајќи се дрско, крајно непрофесионално, злупотребувајќи го правото на збор и погазувајќи го секој принцип од кодексот на јавнообвинителската етика – стои во соопштението од судот.

Судијката Татјана Михајлова, се додава во соопштението, „мирно и достоинствено, како што доликува на вршител на судската власт“, на записник го нотирала секој збор и навреда упатена до неа лично и до судот, „при што за ваквото однесување повеќепати ги опомена јавните обвинителки да се воздржат од навреди и да постапуваат во рамките на професионалната етика“.

– Но, тоа не беше доволно да се спречи очигледната намера на обвинителките, кои и покрај тоа што немаше услови да се одржи рочиштето поради неприсуство на неколку обвинети, да ја исполнат нивната цел денес, како што и самите изјавија, да одглумат некаква улога, а истото дрско го препорачаа и на судијата да учи од нив како се глуми и да одглуми непристрасен судија – велат од судот.

Поради ова, судијката Михајлова донесе одлука предметот целосно да го достави до Советот на јавни обвинители „како единствено тело надлежо да се произнесе околу однесувањето на јавните обвинители од ова обвинителство“.

– Како суд, должни сме да го задржиме нивото на професионално и законито постапување како што е предвидено во Уставот и во законите на Република Македонија и ја повикуваме јавноста будно да гo следи ваквото однесување на СЈО и константните напади и испади кон судската власт – стои во соопштението.

Оттаму ги повикуваат и Судскиот совет, Советот на јавни обвинители, Здружението на судии и меѓународните претставници во земјава, да се уверат во упатените „навреди и закани за кривично гонење на судии“, од страна на СЈО, што претставува атак врз судскиот систем на Македонија.

Судијката Татјана Михајлова денеска го прекина судското рочиште за случајот со насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, во кој се обвинетите поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и уште 13 лица, и ги казни по 2.000 евра обвинителките на СЈО за „елементарно непочитување на судот“, откако ја обвинија судијката дека направила фалсификат со записникот од претходното рочиште, одржано на 16 декември минатата година.


ЗНМ ги осуди заканите на Есад Рахиќ кон новинарите


Скопје, 20 февруари, 2017 - 18:31 (META) 

Здружението на новинарите на Македонија ги осуди заканите на поранешниот пратеник Есад Рахиќ, кој во неделата во интервју за „Телевизија 24“ ги предупреди новинарите да внимаваат што пишуваат за приведувањето на неговиот брат затоа што семејството Рахиќ има многу пријатели и не може да гарантира како ќе реагираат кога ќе ги сретнат новинарите на улица.

„Ваквите непримерни изјави преставуваат директен напад врз слободата на медиумите и имаат цел да ги замолчуваат новинарите. Ги повикуваме новинарите да ги почитуваат професионалните стандарди и да ги проверуваат фактите пред да ги објават информациите. Тоа особено се однесува кога известуваат за сензитивни теми поврзани со човековите права“, се вели во соопштението од ЗНМ.

Од Здружението потсетуваат дека во случај на непрофесионално известување на медиумите, граѓаните можат да поднесат претставка во Советот на честа на ЗНМ и до Советот за етика во медиумите.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наредува напади и се заканува на новинари што не ги контролира


Скопје, 20 февруари, 2017 - 11:31 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение го обвини СДСМ дека „криминалци“ од редовите на оваа партија наредуваат напади врз медиуми и им се закануваат на сите новинари што не се под контрола на СДСМ и на Сорос.

„Нападната беше новинарката на телевизија „Сител“, Ивона Талевска, нападнат беше новинарот Јанко Илковски, нападнат беше Дејан Николовски, Антонио Димитриевски, Бобан Нонковиќ, нападната беше новинарската екипа на „Република“, а беа демолирани и просториите на „Радио Слободна Македонија“. На редакцијата на „Курир“, активисти на СДСМ се закануваа со смрт со влечкање по улици. Зоран Заев, неколку медиуми кои не ги спроведуваат неговите наредби ги нарече свој најголем политички непријател и ги изложи на јавен линч“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека ниту Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ниту „Соросовите невладини“ не реагирале кога беа напаѓани физички и кога имало закани кон новинари кои „не ги исполнуваат нарачките на Бихаќка“.

„Поради ваквото агресивно однесување против фактите и вистината, резултатот на СДСМ во изминатите 10 изборни циклуси е пораз со 10 – 0 од граѓаните на Република Македонија. Народот не сака криминалци и медиуми кои штитат криминалци“, се вели во соопштението.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос сакаат да ги уништат медиумите врз кои немаат контрола


Скопје, 12 февруари, 2017 - 10:18 (META) 

СДСМ и Сорос сакаат да ги заплашат и уништат медиумите врз кои немаат контрола и активно се борат против секоја мисла различна од нивната, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Затоа аболицираниот криминалец Зоран Заев за свои политички непријатели нарече неколку национални телевизии и весници. Соросовиот новинарски синдикат призна дека Зоран Заев се шетал и ги злоупотребувал приватните разговори кои му биле дадени, а згора на тоа најавувал и заплашувал со нарачаните папки што ги имал за Катица Јанева. СДСМ/Сорос ги ценат само своите медиумски миленичиња кои мафтаат со опашката на команда на нивниот стопан. Сите други медиуми според СДСМ и Сорос треба да се казнуваат драконски и да им се одземаат лиценци“, стои во соопштението на партијата.

Оттаму велат дека ниту Министерството за внатрешни работи (МВР) под контрола на СДСМ, ниту Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) не реагирале со осуда на „макар еден случај“ кога активисти на СДСМ/Сорос се заканувале и напаѓале новинари кои се „неподобни според Заев“.

„Ваков третман имаа ‘Радио слободна Македонија’, МТВ, ‘Курир’, ‘Сител’ и низа други. Овој однос е срамен и под секое ниво. Токму затоа процесот на десоросоизација на македонските медиуми е и повеќе од неопходен“, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ


ВМРО-ДПМНЕ: СЈО да работи законски, а не да се заканува на чесни граѓани


Скопје, 9 февруари, 2017 - 16:35 (META) 

Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, a заканите од страна на Специјалното јавно обвинителство упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се коси со највисокиот правен акт, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СЈО по повод предистражната постапка што ја води и денешниот протест на членови и на симпатизери на партијата во Охрид.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат  дека го разбираат и го поддржуваат револтот на „охриѓани против политичката хајка што по нарачка ја спроведува селективното јавно обвинителство“ и дека СЈО е „срам за правосудниот систем“.

„Повикувањето на околу 200 лица само поради тоа што се членови на една политичка партија не е ништо друго туку дискриминација по политичка и по идеолошка основа. СЈО аболира криминалци како Заев и Верушевски, а им се заканува на чесни луѓе чиј единствен грев е нивната политичко-идеолошка определба и тоа што одлучиле да донираат за сопствената партија“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека СЈО мора да почне да работи законски, наместо да продолжува со заканите кон граѓаните.

„СЈО мора да истражи кој ја нарушува тајноста на истражната и на предистражната постапка, постојано лиферувајќи информации по порталите под контрола на СДСМ и на Сорос во врска со лицата кои се покануваат на распит. Ваквото непрофесионално и незаконско дејствување на СЈО не е ново. За нелегалните методи по кои работат, изнудите и за заканите веќе се поднесени десетици кривични пријави против одговорните во СЈО“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Амбасада на САД: Заканите ги пријавуваме во МВР, но не бараме кривично гонење


Скопје, 7 февруари, 2017 - 12:25 (META) 

Амбасадата на САД во Скопје ги информира македонските власти за заканите што доаѓаат до нив од разни извори, но не побарала сторителите да бидат правно гонети, туку тоа го остава на надлежните институции во земјава, велат од американската амбасада на прашање на „Мета“ во врска со кривичната пријава поднесена од МВР против скопјанец кој му се заканувал на амбасадорот Џес Бејли преку „Фејсбук“.

„Ги споделуваме информациите за закани со македонските власти, било да доаѓаат преку телефонски повици, писма или од други извори. Ние не баравме да бидат преземени правни дејства, тоа зависи од надлежните власти. Сакаме да напоменеме дека лицето подоцна се извини и ние го прифаќаме неговото извинување“, велат од Амбасадата на САД во Скопје.

Инаку, МВР вчера информираше дека секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднел кривична пријава против 34-годишниот скопјанец Т.Т., кој се товари дека преку недолични коментари објавени на официјалната фејсбук-страница на амбасадата, во април минатата година, индиректно им се заканувал на амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, и на неговото семејство.

Скопјанецот, според МВР, е осомничен за кривичното дело повреда на углед на странска држава.


МВР поднесе пријава против скопјанец што му се заканувал на Бејли на „Фејсбук“


Скопје, 6 февруари, 2017 - 15:07 (META) 

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднел кривична пријава против 34-годишниот скопјанец Т.Т., кој се товари дека преку коментари на „Фејсбук“ индиректно им се заканувал на амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, и на неговото семејство.

Скопјанецот, според МВР, е осомничен за кривичното дело повреда на углед на странска држава.

„Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против Т.Т.(34) од Скопје, поради основан сомнеж дека го повредил угледот на странска држава. Пријавниот во периодот од 14 до 16 април 2016 година од својот фејсбук-профил, повеќепати на официјалната страница на „Фејсбук“ на Амбасадата на САД во Р. Македонија, објавил коментари со недолична содржина и испратил индиректни закани кон дипломатскиот претставник на САД во Р.Македонија и кон неговото семејство, со што јавно го изложил на подбив“, информираат од МВР.

Кон крајот на декември минатата година, Амбасадата на Турција во Македонија соопшти дека поднела кривична пријава против лицето Е.А., инаку турски државјанин, бидејќи го навредувал турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на „Фејсбук“, со што им наштетил на угледот на Република Турција и на нејзиниот претседател.

Според членот 181 од Кривичниот законик на Македонија, предвидена е парична казна за „тој што со намера за исмејување јавно ќе изложи на подбив странска држава, нејзино знаме, грб или химна или шеф на држава или дипломатски претставник“.


Се заканувала зашто внукот ѝ го преместиле во друго одделение


Штип, 27 јануари, 2017 - 15:31 (META) 

Откако дознала дека наставничкиот совет во училиштето решил нејзиниот внук да го премести од едно во друго одделение, 51-годишна штипјанка се јавувала во училиштето и се заканувала на раководството, соопшти СВР Штип.

За заканите упатени во вторникот, беровската полиција поднела кривична пријава против Д.Б., која ја товари за загрозување на сигурноста.


Заканите на Дачиќ се пукање во празно, оценува српски „Блиц“


Белград, 4 јануари, 2017 - 12:17 (META) 

„Пукање во празно“ би можеле да се наречат „заканите“ на шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, на сметка на соседните држави, Црна Гора и Македонија, коментира денеска српскиот весник „Блиц“.

Дачиќ во новогодишното интервју за „Бета“ наведува дека Србија игра конструктивна улога во решавањето на проблемите во регионот и дека не станува збор за некаква одмазда, но истакнува дека одвај чека „во меѓународните организации да се појави некој став кој е важен за Македонија и за Црна Гора, па да види како Србија ќе се постави“.

„Главна причина за ваквите ставови на Дачиќ, кои отскокнуваат од политиката на владата на Србија за Косово, е тоа што двете соседски земји го признале Косово, што не се случи така неодамна, но и поради неодамнешната поддршка на Косово во УНЕСКО, која и не е некоја посебна новина“, оценува „Блиц“.

За заканувачките сигнали за реципроцитет кои Дачиќ ги испрати до Скопје и до Подгорица, српските експерти кои ги контактирал „Блиц“ велат дека е мала е веројатноста тие да бидат реализирани.

– Србија е членка на Генералното собрание на Обединетите нации, но не и на Советот за безбедност на ОН, така што не знам како би можела тоа сериозно да го направи. Можеби во Советот за безбедност можеме да лобираме кај големите сили, но секое вето чини многу. Ние не сме членки на ЕУ ниту, пак, имаме големи влијание и сила, така што не е баш најјасно на што министерот мислел. Точно е дека имаме добри односи со Германија, но не верувам дека тие ќе застанат на наша страна кога станува збор за вакви работи – вели директорот на српскиот Центар за регионализам, Александар Попов, додавајќи дека е погрешна е политиката и ставот „да им вратиме мило за драго“ и да се покажуваат мускули кон најслабите.

Тој вели дека ниту Црна Гора, ниту Македонија не биле воодушевени што го признале Косово, но за тоа имале внатрешни и надворешни притисоци.

Со сличен став е и научниот соработник при српскиот Институт за современа историја, Милан Гулиќ, кој смета дека признавањето на Косово, како и поддршката за членство во УНЕСКО не била самостојна одлука на двете земји, туку „со совети однадвор“.

Гулиќ вели дека не може да оцени дали изјавата на Дачиќ претставува личен став или, пак, е плански осмислена. На прашањето дали шефот на српската дипломатија говорел со дипломатски јазик за односите со соседите, Гулиќ вели дека многу работи на балканските простори не звучат како дипломатски речник.


Малтретирањето на дипломатите е редовна разузнавачка забава од Москва до Македонија


Вашингтон/Скопје, 1 јануари, 2017 - 12:01 (META) 

Дипломатите на САД, персоналот во амбасадите и нивните семејства во Москва и во уште неколку други европски држави изминатиов период биле цел на малтретирања и на заплашувања, како дел од организирана кампања, оркестрирана и систематски спроведувана од руските разузнавачки и безбедносни служби, пишуваше во јуни угледниот американски весник „Вашингтон пост“.

Неодамна и кај нас се појавија и „некролози“ на актуелни и на поранешни амбасадори. Тие се само дел во шаренилото од малтретирања и од заплашувањата на кои систематски биле изложени нивните колеги дипломати во Русија и во Европа, кои се пожалиле на серија чудни, но многу сериозни малтретирања од претставници на руските тајни служби.

Според дописите што амбасадорите на САД ги испраќале во Вашингтон, дел од малтретирањата биле „рутински“:

  • Следење на дипломатите или членови на нивните семејства;
  • Непоканети лица се појавувале на настани организирани од нивна страна;
  • Новинари биле плаќани да пишуваат негативни написи за нив;
  • Лица од руските безбедносни служби провалувале во нивните домови ноќе, го разместувале мебелот или ги оставале вклучени сите светилки и телевизорите;
  • Еден дипломат пријавил дека натрапник извршил голема нужда на тепихот во дневната соба од неговиот стан;
  • Дипломатите пријавувале издупчени гуми на автомобилите;
  • Редовни малтретирања од страна на сообраќајната полиција.

Работата, како што пишува американскиот весник, отишла дотаму што државниот секретар на САД, Џон Кери, морал да интервенира до рускиот претседател Владимир Путин со барање малтретирањата и заплашувањата веднаш да запрат.

Малтретирањето на американските дипломати не е нова појава, а вакви случаи биле пријавувани и за време на првиот претседателски мандат на Барак Обама, кога припадници на руското разузнавање провалиле во куќата на аташето за одбрана на САД во Москва и му го убиле кучето. Вознемирувањето, заплашувањето и следењето на американските дипломати во Москва од страна на руските безбедносни служби и сообраќајната полиција особено зачестиле по интервенцијата на Москва во Украина во 2014 година и анексијата на полуостровот Крим, пишува „Вашингтон пост“.

Изминативе два дена меѓу САД и Русија владее дипломатска престметка, која во многу потсетува на периодот на Студената војна. Администрацијата на претседателот на САД во заминување, Барак Обама, реши да протера 35 руски дипломати од САД поради наводното хакирање на интернет-страници и елекстронска пошта на Демократската партија на САД, но и како одговор на кампањата на вознемирување на американски дипломати во Русија. Руското министерство за надворешни работи веднаш побара идентична контрамерка, која претседателот Владимир Путин не ја прифати и одлучи да не протерува американски дипломати од Русија.

Изминатава година и во Македонија зачестија заканите кон амбасадорите во земјава, особено кон оние кои поактивно беа вклучени и посредуваа во преговорите меѓу политичките партии во земјава за наоѓање на решение за излез од политичката криза.

Негативните написи во провладините медиумите против дел од дипломатскиот кор во земјава се честа појава, но имаше и настани кои буквално ги активираа алармите во амбасадите.

На 15 септември, само неколку часа откако Специјалното јавно обвинителство објави дека ги поднесува првите две обвиненија, полициската единица за прв одговор и интервенции „Алфа“, по наредба на началникот на единицата Ивица Анчевски – Пуки, пред Амбасадата на САД изведе вежба – симулирана реакција во случај на терористички напад, без за тоа да ја извести амбасадата како што е редовната процедура во таков случај. Присуството на дваесетина припадници на полициската единица „Алфи“ во близина на амбасадата, довело до активирање на американските безбедносни протоколи и до инструкции за вработените да се тргнат од прозорците и да се засолнат, а на разгласот повеќепати се повторувало „Ова не е вежба“.

По изборите на 11 декември, и само неколку дена по говорот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кој го објави прогласот на извршниот комитет на партијата, во кој меѓудругото се вели дека некои амбасадори почнале премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата и дека тоа мора да запре, на интернет-страницата „Имгур“ се појавија посмртни фотографии на дел од актуелните и поранешни амбасадори во Македонија. Партии, меѓу кои и ВМРО-ДПМНЕ, го осудија поставувањето на фотографиите, но досега ниту една надлежна институција, односно Јавното обвинителство, не излезе со информација дали нешто е преземно во врска со случајот.

Претходно, на постојани вербални напади беше изложен поранешниот евроамбасадор во Македонијав Ерван Фуере, кој и ден-денеска се јавува со критички ставови за актуелната политичка состојба во Македонија.

Неговиот наследник, Аиво Орав, на седница на собраниската Комисија за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции изјави дека морал да го зголеми обезбедувањето бидејќи „многу медиуми поведоа засилена кампања против европските претставници“.

Посредникот во преговорите помеѓу партиите за Договорот од Пржино, Белгиецот Питер Ванхауте, од партијата на власт беше прогласен за „персона нон грата“ и му беше порачано дека во земјава може да дојде само како „турист“.