!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Заканите на Дачиќ се пукање во празно, оценува српски „Блиц“


Белград, 4 јануари, 2017 - 12:17 (META) 

„Пукање во празно“ би можеле да се наречат „заканите“ на шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, на сметка на соседните држави, Црна Гора и Македонија, коментира денеска српскиот весник „Блиц“.

Дачиќ во новогодишното интервју за „Бета“ наведува дека Србија игра конструктивна улога во решавањето на проблемите во регионот и дека не станува збор за некаква одмазда, но истакнува дека одвај чека „во меѓународните организации да се појави некој став кој е важен за Македонија и за Црна Гора, па да види како Србија ќе се постави“.

„Главна причина за ваквите ставови на Дачиќ, кои отскокнуваат од политиката на владата на Србија за Косово, е тоа што двете соседски земји го признале Косово, што не се случи така неодамна, но и поради неодамнешната поддршка на Косово во УНЕСКО, која и не е некоја посебна новина“, оценува „Блиц“.

За заканувачките сигнали за реципроцитет кои Дачиќ ги испрати до Скопје и до Подгорица, српските експерти кои ги контактирал „Блиц“ велат дека е мала е веројатноста тие да бидат реализирани.

– Србија е членка на Генералното собрание на Обединетите нации, но не и на Советот за безбедност на ОН, така што не знам како би можела тоа сериозно да го направи. Можеби во Советот за безбедност можеме да лобираме кај големите сили, но секое вето чини многу. Ние не сме членки на ЕУ ниту, пак, имаме големи влијание и сила, така што не е баш најјасно на што министерот мислел. Точно е дека имаме добри односи со Германија, но не верувам дека тие ќе застанат на наша страна кога станува збор за вакви работи – вели директорот на српскиот Центар за регионализам, Александар Попов, додавајќи дека е погрешна е политиката и ставот „да им вратиме мило за драго“ и да се покажуваат мускули кон најслабите.

Тој вели дека ниту Црна Гора, ниту Македонија не биле воодушевени што го признале Косово, но за тоа имале внатрешни и надворешни притисоци.

Со сличен став е и научниот соработник при српскиот Институт за современа историја, Милан Гулиќ, кој смета дека признавањето на Косово, како и поддршката за членство во УНЕСКО не била самостојна одлука на двете земји, туку „со совети однадвор“.

Гулиќ вели дека не може да оцени дали изјавата на Дачиќ претставува личен став или, пак, е плански осмислена. На прашањето дали шефот на српската дипломатија говорел со дипломатски јазик за односите со соседите, Гулиќ вели дека многу работи на балканските простори не звучат како дипломатски речник.


Малтретирањето на дипломатите е редовна разузнавачка забава од Москва до Македонија


Вашингтон/Скопје, 1 јануари, 2017 - 12:01 (META) 

Дипломатите на САД, пресоналот во амбасадите и нивните семејства во Москва и во уште неколку други европски држави изминатиов период биле цел на малтретирања и на заплашувања, како дел од организирана кампања, оркестрирана и систематски спроведувана од руските разузнавачки и безбедносни служби, пишуваше во јуни угледниот американски весник „Вашингтон пост“.

Неодамна и кај нас се појавија и „некролози“ на актуелни и на поранешни амбасадори. Тие се само дел во шаренилото од малтретирања и од заплашувањата на кои систематски биле изложени нивните колеги дипломати во Русија и во Европа, кои се пожалиле на серија чудни, но многу сериозни малтретирања од претставници на руските тајни служби.

Според дописите што амбасадорите на САД ги испраќале во Вашингтон, дел од малтретирањата биле „рутински“:

  • Следење на дипломатите или членови на нивните семејства;
  • Непоканети лица се појавувале на настани организирани од нивна страна;
  • Новинари биле плаќани да пишуваат негативни написи за нив;
  • Лица од руските безбедносни служби провалувале во нивните домови ноќе, го разместувале мебелот или ги оставале вклучени сите светилки и телевизорите;
  • Еден дипломат пријавил дека натрапник извршил голема нужда на тепихот во дневната соба од неговиот стан;
  • Дипломатите пријавувале издупчени гуми на автомобилите;
  • Редовни малтретирања од страна на сообраќајната полиција.

Работата, како што пишува американскиот весник, отишла дотаму што државниот секретар на САД, Џон Кери, морал да интервенира до рускиот претседател Владимир Путин со барање малтретирањата и заплашувањата веднаш да запрат.

Малтретирањето на американските дипломати не е нова појава, а вакви случаи биле пријавувани и за време на првиот претседателски мандат на Барак Обама, кога припадници на руското разузнавање провалиле во куќата на аташето за одбрана на САД во Москва и му го убиле кучето. Вознемирувањето, заплашувањето и следењето на американските дипломати во Москва од страна на руските безбедносни служби и сообраќајната полиција особено зачестиле по интервенцијата на Москва во Украина во 2014 година и анексијата на полуостровот Крим, пишува „Вашингтон пост“.

Изминативе два дена меѓу САД и Русија владее дипломатска престметка, која во многу потсетува на периодот на Студената војна. Администрацијата на претседателот на САД во заминување, Барак Обама, реши да протера 35 руски дипломати од САД поради наводното хакирање на интернет-страници и елекстронска пошта на Демократската партија на САД, но и како одговор на кампањата на вознемирување на американски дипломати во Русија. Руското министерство за надворешни работи веднаш побара идентична контрамерка, која претседателот Владимир Путин не ја прифати и одлучи да не протерува американски дипломати од Русија.

Изминатава година и во Македонија зачестија заканите кон амбасадорите во земјава, особено кон оние кои поактивно беа вклучени и посредуваа во преговорите меѓу политичките партии во земјава за наоѓање на решение за излез од политичката криза.

Негативните написи во провладините медиумите против дел од дипломатскиот кор во земјава се честа појава, но имаше и настани кои буквално ги активираа алармите во амбасадите.

На 15 септември, само неколку часа откако Специјалното јавно обвинителство објави дека ги поднесува првите две обвиненија, полициската единица за прв одговор и интервенции „Алфа“, по наредба на началникот на единицата Ивица Анчевски – Пуки, пред Амбасадата на САД изведе вежба – симулирана реакција во случај на терористички напад, без за тоа да ја извести амбасадата како што е редовната процедура во таков случај. Присуството на дваесетина припадници на полициската единица „Алфи“ во близина на амбасадата, довело до активирање на американските безбедносни протоколи и до инструкции за вработените да се тргнат од прозорците и да се засолнат, а на разгласот повеќепати се повторувало „Ова не е вежба“.

По изборите на 11 декември, и само неколку дена по говорот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кој го објави прогласот на извршниот комитет на партијата, во кој меѓудругото се вели дека некои амбасадори почнале премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата и дека тоа мора да запре, на интернет-страницата „Имгур“ се појавија посмртни фотографии на дел од актуелните и поранешни амбасадори во Македонија. Партии, меѓу кои и ВМРО-ДПМНЕ, го осудија поставувањето на фотографиите, но досега ниту една надлежна институција, односно Јавното обвинителство, не излезе со информација дали нешто е преземно во врска со случајот.

Претходно, на постојани вербални напади беше изложен поранешниот евроамбасадор во Македонијав Ерван Фуере, кој и ден-денеска се јавува со критички ставови за актуелната политичка состојба во Македонија.

Неговиот наследник, Аиво Орав, на седница на собраниската Комисија за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции изјави дека морал да го зголеми обезбедувањето бидејќи „многу медиуми поведоа засилена кампања против европските претставници“.

Посредникот во преговорите помеѓу партиите за Договорот од Пржино, Белгиецот Питер Ванхауте, од партијата на власт беше прогласен за „персона нон грата“ и му беше порачано дека во земјава може да дојде само како „турист“.


Дали странците треба да се загрижени кога ВМРО им се заканува


Скопје, 23 декември, 2016 - 16:40 (META) 

Последната епизода со некролозите, односно врамените траорни фотографии на сегашни и на поранешни амбасадори во Македонија, не е исклучок, туку повеќе е нов прилог во децениските закани што дипломатските претставници во земјава ги имале кога на власт била истата партија (ВМРО-ДПМНЕ), како и дел од истите фунционери.

Во 1999 година, по интервенцијата на НАТО во соседна Југославија, имаше насилни протести и обид за насилен упад и за палење на американската амбасада на булеварот Илинден.

Драмата од тој ден ја пренесе во мемоарите тогашниот американски амбасадор во Скопје, Кристофер Хил.

До раното попладне, малата група распеани студенти се повлече, а ја замени доста поголема група која не беше заинтересирана да пее, туку да фрла јајца преку оградата. Заедно со јајцата ќе долеташе и по некој камен. Главен проблем беше што македонската влада не обезбеди поголемо полициско присуство. Автобусите со демонстранти се истоваруваа кај хотелот „Александар палас“, но кога ќе го видеа застрашувачкиот полициски кордон таму, се вртеа назад и одеа надолу по Илинденска кон Aмбасадата.
Околу 17.15 часот, прозорците почнаа да попуштаат под налетот на камењата и падна наредба дека е време да се искористат специјално подготвените простории во подрумот на Aмбасадата. Им наредив на сите вработени да се симнат долу, лично проверувајќи ги собите да не заборавиме некого. Имаше вкупно 42 лица, повеќето Македонци, вработени во Aмбасадата. Дотогаш веќе влезната порта беше урната, а толпата беше во дворот на Aмбасадата. Сцената беше ужасна, демонстрантите ги палеа нашите возила. Видов еден демонстрант, не многу млад, со долга волнена наметка, како зема голем камен и удира по задниот прозорец на автомобил додека не го скрши, а потоа запали молотов коктел и го фрли на задното седиште.

Бункерот, составен од неколку простории заштитени со дебела челична врата, имал директна врска со Стејт департментот, од каде го следеле секој момент на драмата, а функционирала и мобилната телефонска врска со вработен од обезбедувањето на Aмбасадата, кој бил вмешан меѓу групата демонстранти и го информирал амбасадорот Хил за тоа што му се случува во дворот. Преку трета линија, службеници на Aмбасадата барале интервенција на македонската полиција, а од четврта страна во тек биле разговори со генералот Вестли Кларк, кој на барање на државниот секретар Медлин Олбрајт, подготвил единица од 75 американски маринци од базата кај Петровец, која би интервенирала во случај на крајна нужда.
Амбасадорот додава дека главна причина за загриженост во бункерот било снабдувањето со воздух и што би се случило со системот доколку целиот објект над нив биде запален. Во случај да останат без воздух, вработените во Aмбасадата имале опција да искористат и тунел кој ќе ги одвел до паркиралиштето, точно каде што во тој момент демонстрантите ги палеле нивните автомобили.
Околу 18 часот, демонстрантите го скршиле јарболот и почнале да го користат како орудие за уривање на влезната врата. Петнаесет минути подоцна, преку нивниот службеник во групата демонстранти, во бункерот дознале дека полицијата интервенира и ги брка демонстрантите од дворот на Aмбасадата.

По ова искуство, САД ја преместија амбасадата на скопското Кале.

Ова многу потсетува на трагичната епизода со американската амбасада во Бенгази на 11 септември 2012 година, кога 125 – 150 вооружени исламски милитанти извршија серија напади во кои загинаа американскиот амбасадор Кристофер Стивенс и уште три други лица, а десетина беа повредени.
milenko BejliВодителот Миленко Неделковски, кој е поддржувач на партијата на власт и близок пријател на Никола Груевски, во јуни годинава ја направи токму таа спојка и му се закани на американскиот амбасадор Џес Бејли, постирајќи ја пораката „Џеси, Џеси, пази Бенгази да не ти се деси… “

Истата година Борис Трајковски, несреќно загинатиот претседател на Македонија, тогаш во својство на министер за надворешни работи, се прослави со изјавата за бегалците од Косово пред странските новинари:

„Слушам на „Си-ен-ен“ дека постојано кружи една, да не кажам за мене и навредлива констатација дека ова е срам за Македонија. Ова е срам за меѓународната заедница. Никој од вас не прашува кои се проблемите на оваа влада и на оваа држава. Многу убаво вие, од далеку, во Шведска ги следите настаните. Јас ќе ви предложам нешто конкретно. Испратете 100 авиони на скопскиот аеродром и пренесете ги во Стокхолм.“

Во 2001 година, во текот и по конфликтот од кој произлезе Рамковниот договор, власта постојано ги обвинуваше странците дека се на страната на ОНА и на Албанците.

На постојани вербални напади беше изложен поранешниот европратеник во Македонијав Ерван Фуере, кој и ден-денеска се јавува со критички ставови за актуелната политичка состојба во Македонија.

Неговиот наследник, Аиво Орав, иако не беше толку вокален, сепак на седница на собраниската Комисија за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции изјави дека морал да го зголеми обезбедувањето бидејќи „многу медиуми поведоа засилена кампања против европските претставници“.

Посредникот во преговорите помеѓу партиите за Договорот од Пржино, Белгиецот Питер Ванхауте, кој отворено ја критикуваше партијата на власт, беше од неа прогласен за „персона нон грата“ и му беше порачано дека во земјава може да дојде само како „турист“.

На 15 септември годинава, само неколку часа откако СЈО објави дека ги поднесува првите две обвиненија, се огласи алармот во Амбасадата на САД, а на разгласот повеќепати се повторувало „Ова не е вежба“.
Присуството на дваесетина припадници на полициската единица „Алфи“ во близина на амбасадата, довело до активирање на американските безбедносни протоколи и до инструкции за вработените да се тргнат од прозорците и да се засолнат.
Целата драма траела дваесетина минути, поради, како што се покажало, ненајавена вежба на полициската единица „Алфи“, чии припадници симулирале реакција во случај на терористички напад на Амбасадата на САД, без за тоа да ја известат амбасадата.
Вежбата на полициската единица за прв одговор и интервенции „Алфи“ била изведена по наредба на началникот Ивица Анчевски-Пуки. Тој побарал сите тимови во Скопје, со комплетна опрема, да се упатат пред амбасадата за да се процени колку време им е потребно во случај на терористички напад.
Меѓутоа, Амбасадата на САД за таква вежба не била однапред информирана, што е редовна процедура во таков случај.

Не е познато дали поради ова имало прекршочни или други последици за извршителите.


ВМРО-ДПМНЕ: ЕК да појасни кој и како им се заканувал на амбасадорите


Скопје, 22 декември, 2016 - 19:27 (META) 

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска од Европската комисија побара да прецизира и да појасни кој и како им се заканувал на меѓународните претставници во Македонија и да посочи конкретен пример за тоа.

„Споделувајќи ја загриженоста на Европската комисија, ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува кој и како им се заканувал на меѓународните преставници во Република Македонија и да се посочи конкретен пример за тоа. ВМРО-ДПМНЕ осудува говор на омраза и повици за насилство, а тоа треба да го направат и сите други политички чинители. Споделувајќи ги демократските вредности, очекуваме прецизирање и појаснување за таквите наводи за надлежните институциите поефикасно да превенираат такви случаи“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, денеска изјави дека Европската комисија очекува сите партии на мирен начин да учествуваат во прегласувањето в недела во Теарце и дека очекува сите политички лидери во Македонија да покажат најголема одговорност. Таа нагласи дека ЕК цврсто ја осудува секоја запалива и опасна реторика, „вклучувајќи и таргетирање на претставниците на меѓународната заедница во Скопје“.

Според Коцијанчич, таквата реторика „ја движи земјата уште подалеку од евроатлантскиот пат, кој нејзините граѓани го сакаат и заслужуваат“.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во саботата минатата недела, на протестот пред Државната изборна комисија, рече дека извршниот комитет на партијата донел проглас дека „некои амбасадори почнале премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата“ и дека „тоа мора да запре“, како и тоа дека „ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на состаноци и на преговори во кои учествуваат амбасадори или други странски претставници, на кои се носат одлуки за кои одлучуваат претставниците избрани од народот“.

Неколку дена по обраќањето на Груевски, на веб-страницата „Имгур“ се појавија некролози на дел од сегашните и од поранешните амбасадори во Македонија.

На постизборните случувања во Македонија реагираше и американскиот Стејт департмент, од каде изразија загриженост поради „зголемените политички тензии во Македонија по парламентарните избори на 11 декември“ и ја осудија „запаливата реторика од некои политички лидери, која дава дозвола за напади на демократски институции и на амбасадори акредитирани во Македонија“.


Закани за Ермира Мехмети, ѝ го оштетиле и автомобилот


Скопје, 18 декември, 2016 - 15:47 (META) 

Поранешната пратеничка на ДУИ, Ермира Мехмети, преку својот профил на „Фејсбук“ објави дека ноќеска ѝ бил оштетен автомобилот и оти добива закани.

„Закана, уцена или порака за да ме замолчат? Можете да продолжите да кршите стакла или други работи на мојот автомобил, можете да праќате заканувачки пораки, можете да продолжите со анонимни повици по полноќ… Но, тоа не ја менува политичката реалност дека сте ништо повеќе од трагични губитници!“, напиша Мехмети на својот профил.

Инцидентот доаѓа еден ден откако Мехмети во емисијата „360“ на телевизијата „Алсат-М“ изјави дека најголеми губитници на изборите од 11 декември се ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Таа исто така рече дека „на прстите од една рака можат да се избројат луѓето од ДУИ кои се за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ“.


Струмичани уценувале гласач дека ќе му ја укинат социјалната помош


Струмица, 11 декември, 2016 - 12:33 (META) 

На 10 декември, во 16 часот, во СВР Струмица, Г.К. (46) од Ново Село, Струмичко, пријавил повреда на слобода на определување на избирачите од страна на лицата С.М. и П.Г. од истото село.

Имено, на 5 декември, С.М. и П.Г дошле во неговиот дом и му се заканувале дека ќе му ја укинат социјалната помош и дека ќе го убијат доколку не им ја даде личната карта. Истиот се исплашил и им ја дал личната карта.

За настанот се пожалил на познаник од Струмица, кој го донел во СВР-Струмица да го пријави случајот. За настанот е запознаено Основното јавно обвинителство, Струмица. СВР Струмица презема мерки за целосно расчистување на случајот.


Тетовци пријавиле уцени на социјалните мрежи


Тетово, 28 ноември, 2016 - 13:18 (META) 

Дваесет и шестгодишен тетовец во тетовската полиција пријавил дека бил уценуван од непознато лице со кое комуницирал преку една од социјалните мрежи, при што разговарале на англиски јазик и користеле камери.

Непознатото, наводно женско лице, откако целосно се соблекло пред камера, побарало и од него да се соблече пред неговата камера, а набргу потоа му рекло дека видеоснимката од него ќе ја објави на „Јутјуб“ доколку не му исплати 500 американски долари. Откако дваесет и шестгодишникот не се согласил со тоа, со образложение дека во моментот нема толку пари, за кусо време видеоснимката веќе била поставена на „Јутјуб“.

Полицијата презема мерки и активности за расветлување на пријавениот случај и за откривање на уценувачот.

Во друг случај, според полициските податоци, во изминативе два дена на мобилниот телефон на дваесет и двегодишна девојка од гостиварското село Добридол, засега непознато лице ѝ испратило четриесетина СМС-пораки со недолична и со навредлива содржина и ѝ побарало да му плати 2.000 евра. Во спротивно, непознатото лице ѝ се заканило дека ќе објави нејзина фотографија со контроверзна содржина која, како што кажала девојката, била монтирана.

Според полициските податоци, социјалните мрежи сè повеќе се злоупотребуваат од многумина во Полошкиот Регион, со поставување најразлични контроверзни, навредливи текстови и пораки или со објавување компромитирачки фотографии. Најчести корисници на овие мрежи се млади, но и повозрасни, кои на овој начин комуницираат со други лица, неретко и со такви кои воопшто не ги познаваат.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно потсетува и укажува дека злоупотребувањето на лични податоци претставува кривично дело, за кое е предвидена парична и затворска казна до една година. Доколку злоупотребувањето го извршило службено лице при вршење служба, ќе се соочи со затворска казна од три месеци до три години.


Закани за напад на Обама за време на посетата на Атина


Атина, 12 ноември, 2016 - 12:44 (META) 

Грчката полиција презема силни мерки поради можен напад врз американскиот претседател Барак Обама, кој во вторник и во среда ќе ја посети Атина. Зголемената претпазливост на грчките власти доаѓа по заканата од терористичка организација Огнени јадра за напад за време на посетата на Обама во грчката престолнина.

Само еден ден по нападот на француската амбасада во Атина, за кој сè уште никој нема преземено одговорност, Огнени јадра излегоа со соопштение во кое повикуваат на напади за време на посетата на Обама за да се саботира посетата и да се „расипе забавата“ на политичарите.

„Забавата на властите ќе ја трансформира Атина во град под воена опсада, со илјадници полицајци на улиците кои ќе ја наметнат моќта на естаблишментот. Ние анархистите, како единствен внатрешен непријател на власта, можеме да станеме катализатор на судирите и да им ја расипеме прославата. Меѓутоа, организацијата на напади и судири за време на посетата на американскиот претседател не сакаме да се ограничи на само привремено ослободување. Саботажата на посетата на американскиот претседател може да биде почеток на формирањето организирано анархистичко движење за напади и за уништување на државата и моќта“, се вели во соопштението на Огнени јадра.

Организацијата пред само неколку недели постави бомба пред зградата на една грчка јавна обвинителка и најави дека сето ова е дел од нејзиниот план „Немесис“ за напади на грчки политичари, полицајци, судии и бизнисмени.

Поради нападот на француската амбасада и заканата од Огнени јадра, грчката полиција планира значително да ги засили безбедносните мерки. За време на посетата на Обама центарот на Атина ќе го штитат повеќе од 5.000 полицајци и специјалци, се очекуваат 500 агенти на ЦИА, ќе се користат дронови за да се внимава да не се забележи сомнителна активност. Целата опрема, возила, технологија на американското обезбедување ќе биде пренесено авионски во Атина во следните денови.

Половина час пред транспортот на Обама од аеродромот кон центарот, улиците ќе бидат целосно затворени. Точната програма кога пристига Обама и во колку часот ќе има средби со грчкиот државен врв, како и хотелот каде ќе престојува, сè уште не се соопштени.

Од безбедносни причини, говорот на Обама кој требаше да се одржи на ридот Филопапу, спроти Акропол, е преместен во новиот културен центар „Ставрос Ниархос“.


Триесетдневен притвор за скопјанец кој со месеци изнудувал пари од поранешен колега


Скопје, 22 октомври, 2016 - 13:22 (META) 

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје до Основното јавно обвинителство поднело кривична пријава против 33-годишниот Н.Б. од Скопје, осомничен дека со месеци малтретирал и изнудувал пари од поранешен колега.

Како што соопшти денеска МВР, на осомничениот, кој се товари за изнуда, судија на претходна постапка му одредил притвор од 30 дена.

Според полицијата, скопјанецот од крајот на август минатата година до средината на октомври годинава, му се заканувал на својот поранешен колега, со кој работеле во супермаркет во Тафталиџе, дека ќе му наштети нему и на неговото семејство доколку секој месец не му дава од 1.000 до 10.000 денари.

Оштетениот, не можејќи да ги трпи повеќе заканите и малтретирањата, случајот го пријавил во полиција, чија екипа кон средината на месецов го уапсила осомничениот.


Во Данска евакуирани аеродроми, плоштад и трговски центар


Копенхаген, 17 октомври, 2016 - 19:31 (META) 

Во Данска денеска на повеќе локации во близина на Копенхаген се евакуирани аеродроми, трговски центар и плоштад поради низа бомбашки закани, соопшти данската полиција.

Данската телевизија 2 јавува дека имало закани и за Копенхаген и за меѓународниот аеродром, но полицијата наведе дека тие закани не се сериозни.

Во градот Роскилд, западно од Копенхаген, полицијата го евакуирала локалниот аеродром и еден плоштад.

Полицијата не изнесува повеќе детали за заканите, но соопшти дека никој не е повреден.

Во меѓувреме, полицијата во местото Слагелс, на околу 60 километри југозападно од Копенхаген, поради слични закани евакуираше еден трговски центар.

Евакуиран е и локалниот аеродром во Јултланд, во Западна Данска.