„Ало“ од мува прави слон и шири омраза кон Македонците и Албанците


Скопје, 3 јануари, 2019 - 16:05 (META) 

Во напис „Шиптарите, Македонците и крвникот Ориќ ја сакаат главата на Вучиќ“ објавен на 29 декември минатата година, таблоидот „Ало“, познат како еден од најгласните поддржувачи на српскиот претседател Александар Вучиќ, ги обвини и Албанците на Балканот и Македонците дека по секоја цена сакаат да го урнат угледот на Вучиќ, претставувајќи го како нарачател на убиство.

Пишувајќи за тврдењата на Насер Ориќ, поранешен командант на единиците на армијата на БиХ во Сребреница во текот на војната во оваа држава дека Вучиќ сакал да го убие, „Ало“ тврди дека со деталите за наводниот заговор што Ориќ ги изнел „стави до знаење дека Македонците, Албанците и тајните служби нa тие простори, како и структури што дејствуваат на просторот на БиХ, а кои Ориќ и понатаму го доживуваат како херој, имаат само една цел, а тоа е Србија да ја втераат во ќош и да ја срушат власта“.

Но, според она што се цитира на друго место во овој текст, станува збор за еден македонски разузнавач кој на Ориќ му пренел информација дека Вучиќ и шефот на српската безбедносна служба БИА, во една канцеларија наводно разговарале за негова ликвидација. Истото, пренесува „Ало“, на Ориќ му го кажал и „еден многу влијателен Албанец“ кој бил во Хаг поради злосторства кон Србите.

Но, од еден македонски разузнавач и еден Албанец, ако и навистина тие биле вклучени во случајот, до тврдењето дека Македонците и Албанците и други структури сакаат да го урнат Вучиќ и работат против Србија има огромен непремостлив јаз. Посебно што во овој случај и станува збор можеби за вистински заговор за убиство на Ориќ.

Затоа и ваквите тврдења на „Ало“ наликуваат само на обид да се шири омраза, што е надополнето и од неоснованото тврдење во текстот дека „од разни адреси од регионот непрестано стигнуваат некои обвинувања на сметка на Србија и нејзините власти“.


Амбасада на САД: Тврдењата на Лавров се апсурдни


Скопје, 22 мај, 2015 - 17:14 (META) 

Апсурдни се обвинувањата дека Соединетите Американски Држави се вмешани во заговор за дестабилизација на Македонија, изјавиле од Амбасадата на САД во Скопје за „Нова ТВ“.

Реакцијата на Амбасадата на САД е во врска со неодамнешната изјава на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, кој го обвини Западот дека стои зад актуелната политичка криза во земјата и врши притисок врз премиерот Никола Груевски.

– Неодамнешните обвинувања дека САД или некои американски организации се инволвирани во заговор за дестабилизација на Македонија се апсурдни. Соединетите Американски Држави сакаат мир и стабилност во Македонија, како дел од нашата постојната цел – „Европа цела, слободна и мирна“. Македонските граѓани и нивните лидери сакаат да се вклучат во ЕУ и во НАТО, знаејќи дека тоа е најдобриот пат за безбедна и просперитетна Македонија. Ние целосно се согласуваме со тоа – стои во реакцијата на Амбасадата на САД.

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, пред три дена, за време на неговото обраќање во Советот на Руската Федерација, рече дека зад притисокот што Западот го врши врз македонскиот премиер стои одбивањето на Груевски да воведе санкции кон Русија и поддршката на гасоводните проекти „Јужен тек“ и, сега, „Турски тек“.

– Се прават напори Владата на Груевски да биде обвинета дека не ги исполнува обврските кон народот, но зад тоа, всушност, се крие желбата да се изврши притисок во врска со неговото одбивање да се приклучи кон санкциите против Русија и во врска со поддршката за „Јужен тек“ и подготвеноста за соработка при реализацијатa на други алтернативи за транспорт на гориво, вклучувајќи го и таканаречениот „Турски тек“. Многу е тажно и опасно дека за таа цел се прават напори да се искористи албанскиот фактор. Пред многу години имаше сериозни спротиставувања и тогаш (во 2001 година) беше потпишан Охридскиот договор, а сега се зборува дека Македонија треба да се федерализира уште подлабоко, па дури се предлагаат идеи и да биде разделена, така што дел да биде даден на Албанија, а друг на Бугарија. Очигледно е дека македонските случувања се контролирани однадвор – рече Лавров.