!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Ураганот Ирма на Флорида донесе паника и однесе една жртва


Мајами, 10 септември, 2017 - 17:16 (META) 

Ураганот Ирма стигна до Флорида, носејќи силни ветришта и обилни врнежи дожд. Центарот на ураганот ги погоди островите јужно од Флорида, а метеоролозите предупредуваат дека „најстрашното допрва следи“. Седум милиони луѓе беа посоветувани да се евакуираат.

Ирма повторно е ураган од категорија 4, а први се погодени островите на крајниот југ на Флорида, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Во соопштението се истакнува дека на меѓународниот аеродром „Ки Вест“ се измерени ветришта од 80 километри на час.

Метеоролошката служба извести и дека над неколку населби се формираат торнада, што дополнително влеваат страв кај жителите.

Центарот на ураганот Ирма е над заливот Тампа и се движи кон север, а се очекува да продолжи и кон јужните држави Алабама и Џорџија. Синоптичарите велат дека вакво невреме е од историски размери и не е забележано во САД.

Локалните власти потврдија дека Ирма ја однела првата жртва на Флорида. На Ки Вест загинал маж во камионет, потврди полицијата. Тој најверојатно поради силниот ветер ја загубил контролата врз возилото и удрил во дрво.


Едно лице загина во сообраќајна несреќа кај село Злеово


Радовиш, 26 август, 2017 - 13:27 (META) 

Едно лице загина, а едно е тешко повреденo во сообраќајна несреќа што се случила ноќеска, 45 минути по полноќ на локалниот пат од село Злеово кон магистралниот пат Радовиш-Струмица, соопшти МВР.

Несреќата се случила откако патничко возило „рено-еспејс“, со струмички регистерски ознаки управувано од 29-годишниот П.П. излетало од патот при што на самото место починал 23-годишниот сопатник Т.В., а со тешки телесни повреди се здобил 19-годишниот Д.С. и двајцата од струмичкото село Владевци. Д.С. по укажаната лекарска помош во Медицинскиот центар-Струмица е пренесен во Ургентниот Центар-Скопје.

Возачот П.П. исто така од село Владевци, по сообраќајката го напуштил местото на настанот. Увид извршиле јавен обвинител и увидна екипа од полициска станица Радовиш, а телото на починатиот е дадено на обдукција.

Полицијата трага по возачот на возилото и работи на целосно расчистување на случајот.


Најмалку еден загинат и 32 повредени во терористичкиот напад во Барселона


Барселона, 17 август, 2017 - 20:13 (META) 

Најмалку едно лице загинало, а 32 се повредени, од кои 10 сериозно откако комби удри во група пешаци на улица во близина на плоштадот „Каталуња“ во центарот на Барселона, јавуваат светските медиуми.

Шпанската полиција потврдила дека инцидентот го третира како терористички напад.

Властите апелирале граѓаните да го избегнуваат тој дел од градот и да не ги напуштаат своите домови, а побарано е и затворање на трамвајските и на метро-страниците.

По нападот луѓето на плоштадот „Каталуња“, почнале да се засолнуваат во околните продавници и кафулиња.

Полицијата сè уште трага по возачот на комбито, кој побегнал откако удрил во групата луѓе на улицата Ла Рамбла.

Инаку, улицата Ла Рамбла и плоштадот „Каталуња“ се меѓу најпопуларните места во Барселона, кои дневно ги посетуваат илјадници турсти.

Шпанскиот премиер Мариано Рахој изјавил дека е во контакт со властите во Барселона и дека во моментов најважно е згрижувањето на повредените.

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјавил дека САД се подготвени да и помогнат на Шпанија.

„Заедно со сојузниците, САД се одлучи да ги пронајдат терористите и да ги изведат пред лицето на правдата“, изјавил Тилерсон.


Едно лице загина, а три се повредени во сообраќајка на патот Прилеп – Крушево


Прилеп, 2 јули, 2017 - 22:26 (META) 

Едно лице загина, а три се повредени во сообраќајна несреќа што денеска се случи на патот Прилеп – Крушево, во близина на селото Големо Коњари.

Несреќата се случила околу 19.15 часот, кога возилo, марка „венто“, од засега непознати причини, излетало од патот. Во несреќата на самото место починало 24-годишно момче од селото Славеј, Прилепско, а три лица со тешки повреди биле пренесени во прилепската болница.

Сообраќајот е во прекин, а полицијата врши увид на местото на несреќата.


Еден загинат и десет повредени при удар на комби во пешаци пред џамија во Лондон


Лондон, 19 јуни, 2017 - 10:18 (META) 

Едно лице загинало, додека десет се повредени утрово кога комби ударило во пешаци во близина на џамија во северниот дел на Лондон. Случајот, како што јавуваат светските агенции, го истражуваат припадници на британската антитерористичка единица.

Комбито ударило во муслимански верници, во моментот додека тие излегувале од утринската рамазанска молитва од џамијата во Финсбури парк.

Најголемата британска мулсиманска организација случајот го оцени како чин на исламофобија.

Како што соопшти лондонската Метрополитен полиција, еден маж починал на местото на несреќата. Од полицијата соопштиле дека осуммина повредени биле однесени во три различни болници, додека на две лица им била укажна медицинска помош на самото место.

Четириесет и осумгодишниот маж, кој го управувал комбито и кој бил задржан од минувачите, подоцна бил однесен во болница.

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, изјавила дека полицијата го третира случајот како „потенцијален терористички напад“.

„Ќе закажам итен состанок ова утро. Сите мои мисли се со жртвите, нивните семејства и со службите за итна помош кои се на местото на несреќата“, изјави Меј.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, изјави дека дополнителни полициски сили се распоредени низ Лондон, особено во муслиманските квартови.

„Сè уште не ги знаеме деталите, но јасно е дека станува збор за намерен напад на недолжни жители на Лондон, од кои многумина завршувале со молитвата за светиот месец Рамазан…Иако се чини дека ова е напад на одредена заедница, како што беа застрашувачките напади во Манчестер, Вестминистер и на Лондонскиот мост, тоа воедно е и навреда на нашите заеднички вредности како толеранцијата, слободата и почитувањето“, рекол Кан.


Во пожар во Шевенинген, загина еден затвореник


Хаг, 15 јуни, 2017 - 14:24 (META) 

Еден затвореник загина во пожарот кој изби во притворска единица во Шевенинген, соопшти холандското министерство за правда.

Како што јавуваат холандските медиуми, пожарот избил во психијатрискиот оддел на притворската единица во рамки на комплексот.

Еден маж почина во својата ќелија како последица на пожарот, соопшти министерството за правда, наведувајќи дека станува збор за психијатриски оддел на казнената установа.

Идентитетот на настраданиот не е објавен, пренесува холандскиот портал „Телеграф“.

Од тој дел се евакуирани 12 лица кои привремено се сместени во други делови на центарот. Полицијата ја истражува причината за пожарот.

Притворскиот објект во Шевенинген, покрај споменатиот дел за притвор на затвореници со психички проблеми, се состои од високо обезбедуван комплекс и оддел за осомничени на кои им се суди пред меѓународните трибунали.


Се урна хеликоптер на војската на САД во Мериленд, еден загинат и двајца повредени


Вашингтон, 18 април, 2017 - 11:09 (META) 

Американски воен хеликоптер од типот „УХ-60 блек хок“ ноќеска се урнал на терен за голф во сојузната држава Мериленд, за време на рутински лет, при што едно лице загинало, а две биле повредени, соопштила армијата на САД, јавуваат светските агенции.

Причините за несреќата засега не се познати, соопштиле од американската војска.

Според информациите во медиумите, тројцата членови на екипажот на хеликоптерот спроведувале воена вежба кога леталото се урнало во близина на Леонардтаун, околу 97 километри југоисточно од Вашингтон.


Гостиварец загина во сообраќајка


Гостивар, 13 април, 2017 - 12:22 (META) 

Педесетгодишен гостиварец загина во сообраќајна несреќа, откако вчера десетина минути по полноќ со своето возило излетал од локалниот пат што ги поврзува гостиварските села Куново и Беловиште и паднал во бездна.

Како што соопшти полицијата, гостиварецот од излетувањето добил тешки телесни повреди, на кои подоцна им подлегнал. Телото на починатиот го пронашле случајни минувачи вчера, околу 13 часот.

Јавен обвинител и екипа од полициската станица од Гостивар извршиле комплетен увид и се утврдува причината за несреќата и околностите во кои се случила. Првично, причина е неприлагодена брзина според условите на патот. По наредба на јавен обвинител, врз безживотното тело е извршена обдукција.


Загина 26-годишен охриѓанец во сообраќајка во Охрид


Охрид, 12 април, 2017 - 10:22 (META) 

Во тешка сообраќајна несреќа на  улицата Питу Гули во Охрид, денеска околу 6 часот животот го загуби 26-годишен охриѓанец.

Од засега непознати причини, загубил контрола над автомобилот „форд“ со кој управувал и удрил во дрво, по што веднаш починал. Во автомобилот бил сам.

Полицијата изврши увид, а точните причини за собораќајката ќе се утврдуваат дополнително.


Противпожарно возило влета во автобуска станица во Москва


Москва, 30 март, 2017 - 11:48 (META) 

Едно лице загина, а четири се потешко повредени во сообраќајна несреќа во Москва.

Несреќата се случила кога противпожарно возило влетало во автобуска станица во близина на аеродромот „Домедово“, соопшти Рускиот истражен комитет.

Во тешка здравствена состојба е возачот, кого брзата помош одвај го спасила, наведува „РИА Новости“.

Веднаш е поведена истрага во која управата на аеродромот соработува со полицијата.

„Домедово“ е еден од трите големи аеродроми во Москва и се наоѓа јужно од центарот на градот.