!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Почна гаснењето на пожарот во депонијата кај Струга


Струга, 16 јуни, 2017 - 17:08 (META) 

Откако граѓаните протестираа и се заканија со граѓанска непослушност, попладнево почна гаснење на пожарот во депонијата кај Струга, во акција на локалните власти во соработка со државни институции.

В.д. градоначалникот на Струга е оптимист дека санацијата на депонијата може да заврши до крајот на овој месец.

Побарано е и Дирекцијата за заштита и спасување да се вклучи со авиони, доколку има потреба од тоа.

Инаку, во врска со пожарот што сериозно ја загрози животната средина, ВМРО-ДПМНЕ ги обвини СДСМ и коалициските партнери дека од Охридското Езеро прават депонија и ја загрозуваат туристичката сезона, а СДСМ одговори дека проблемот со струшката депонија се создал во времето кога на власт била и ВМРО-ДПМНЕ.

Депонијата зафаќа 14.000 квадратни метри.


„За нас се работи“ поднесе кривична пријава против директорите на ЕЛЕМ и на РЕК Битола


Битола, 16 мај, 2017 - 13:06 (META) 

Битолското здружението „За нас се работи“ денеска до Основното јавно обвинителство – Битола поднесе кривична пријава против седуммина директори и раководители на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) и на РЕК Битола поради сторено кривично дело загадување на животната средина и на природата.

Битолските екологисти кривичната пријава ја поднесоа против генералниот директор на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски, директорот на РЕК Битола, Иван Куковски, директорот за развој и за инвестиции во комбинатот, Тони Паспаловски, директорот на рудници, Панде Петковски, раководителот на отпепелување на РЕК Битола, Симо Атанасов, како и одговорното лице на ХТВ-лабараторија, Лидија Поповска.

Здружението ги сомничи директорите и раководителите дека во периодот од 2010 година до денес на сопствената депонија, која се наоѓа во непосредна близина на РЕК Битола, во село Новаци, при одложување на отпадот во вид на пепел и на згура, несовесно и со непреземање мерки за заштита на животната средина не го спречиле проширувањето на радиоактивниот отпад, при посилен ветер, низ Пелагониската Котлина и низ поблиските села. Со ова тие ги загадиле воздухот, водата и почвата и предизвикале опасност по животот и здравјето на луѓето, иако „знаеле дека одлагањето на пепелта се врши на несоодветен начин и дека при неповолни временски услови може да дојде до загадување на околината“.

– Предлагаме ОЈО Битола да спроведе истрага и да поднесе обвинение заради сторено кривично дело загадување на животната средина и на природата – рече Иван Чулаковски од здружението „За нас се работи“.

Воедно екологистите обвинуваат дека ЕЛЕМ како „наводно општествено одговорна компанија“ се однесува „неодговорно дрско и безобразно кон жителите од Пелагонискиот Регион, во кој спаѓа и градот Битола“.

– Кривичната пријва е само почеток на судски процес кој доколку е потребно, ќе стигне и до меѓународни судови, сè до целосно решавање на проблемот со кој се соочуваат жителите на Пелагонија – рече Илија Балтовски од „За нас се работи“.


Валандовци не успеаја, богданчани на референдум ќе го затвораат рудникот Казандол


Богданци, 4 мај, 2017 - 9:53 (META) 

Советниците на Општина Богданци вчера решија на 11 јуни да се организира референдум за или против работењето на рудникот за бакар Казандол. Петмина советници од ВМРО-ДПМНЕ, исто толку од СДСМ и еден од ВМРО-НП едногласно решија да се прифати иницијативата на граѓанското здружение „Спас за Богданци“, кое вчера со почеток 18 часот одржа протест во градскиот парк на кој присуствуваа голем број луѓе.

Претходно Советот на Општина Валандово не ја прифати иницијативата на активистите за организирање референдум за рудникот Казандол.

Активистите сметаат дека со отворањето на рудникот Казандол во општина Валандово и жителите на Богданци ќе чувствуваат последици од загадувањето на воздухот, водите и на земјиштето предизвикано од работата на рудникот на бакар.

Граѓаните на општина Гевгелија минатиот месец  на референдум со огромно мнозинство гласови се изјаснија против отворање рудници за злато на планината Кожуф.


ЛДП бара одговорност за набавка на палмите по нереално високи цени


Скопје, 27 април, 2017 - 10:11 (META) 

Палмите за кои се потрошија еден милион евра народни пари не беа најавени во никаква предизборна или каква било друга програма на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, велат од Либерално-демократската партија.

„Палмите почнаа да се сушат уште во првите месеци од нивното засадување, но набрзина беа заменувани со други палми за да се прикрие нелогичноста на проектот. Сега е очигледно дека резервите се истрошија и дека не може веќе да се залажува јавноста. ЛДП долго време укажува дека долгогодишното безмилосно уништување на зеленилото и масовната сеча на дрвата заради неодржливата и прекумерна градба, придонесува за и онака големото загадување на воздухот. Наспроти повеќе-децениски дрва со голема зелена маса и апсорпциона моќ, се засадија неавтохтони палми за кои беше јасно дека нема да имаат долг век“, велат од ЛДП.

ЛДП бара одговорност за склучувањето договор за набавка на палмите по нереално високи цени и без каква било гаранција на рокот за вегетација на овие дрва од страна на увозникот и на производителот, што е сосема нормално за ваков вид договори.

Според ЛДП, одговорноста за овој целосно промашен проект треба да ја сносат Владата, ЈП „Македонски шуми“ и градоначалникот на град Скопје.


РЕК Битола: Ако има ветер, нема како да се спречи разнесувањето на пепелта


Битола, 23 април, 2017 - 11:49 (META) 

Пепелта што излегува од РЕК Битола и која претставува голем еколошки проблем за битолчани, и во следните девет години како и досега ќе се истура во т.н касети, кои потоа сe затрупуваат со земја.

Според директорот за развој на инвестиции во РЕК Битола, Тони Паспаловски, најголем проблем е кога во моментот на истурање на пепелта во касети, ќе дувне ветер и тој ја разнесува во околината.

„Пепелта по ленти оди на одлагачи кои ја истураат во касети. И при ставање во земја, посебно при јужен ветер, се појавува прашина од пепел. Има подготвено ревидиран проект за одлагање на пепелта до 2025 година и треба да се направат нови касети“, додаде Паспаловски.

На местата каде што пепелта е затрупана со земја, Паспаловски вели дека секоја година се садат багремови дрвја.

Како дополнителни еколошки мерки се најавени реконструкција на филтрите и намалување на загадување преку процесот на десулфуризација.


Гевгеличани утре на референдум ќе одлучуваат за рудниците на Кожуф


Гевгелија, 22 април, 2017 - 12:48 (META) 

Жителите на Гевгелија, утре на референдум ќе одлучуваат дали се „за“ или „против“ отворање рудници за злато на територијата на општината. Како што пренесоа медиумите, Владата изминатиот период дала концесии на меѓународни компании за геолошки истражувања на две локации во општината Гевгелија, односно на падините на планината Кожуф.

Активистите на Граѓанското здружение „Спас за нас“ од Гевгелија, кое ја почна иницијативата за референдумот, стравуваат дека деталните геолошки истражувања ќе се вршат со експлозив и со голема механизација, а при одвојувањето на златото од рудата ќе се користи цијанид, што негативно ќе влијае на животната средина и на здравјето на луѓето.

За референдумско изјаснување поради истите причини, како што пишува „МКД“, се подготвуваат и општините Валандово и Кавадарци.

Во Валандово, украинската компанија „Сардич“ веќе доби концесија на 35 години за рудникот за бакар Казандол и до крајот на годината треба да почне со експлоатација на рудата.


„Стентон градба“ привремено го затвори каменоломот над Битола


Битола, 13 април, 2017 - 14:50 (META) 

Концесионерот на каменоломот на Билбил-камен во близина на Битола, фирмата „Стентон градба“, одлучи привремено да престане со работа сè додека не добие интергирана еколошка дозвола Б од надлежните институции. Ова денеска, на прес-конференција кај каменоломот, го изјави Гоце Стојановски, инженер во фирмата.

Според Стојановски, ставањето во мирување на рудникот претставува добар гест поради загриженоста на граѓаните на Битола, која, како што рече, се темели на невистини и на дезинформации.

Прашан дали од изрекувањето на забраната за работа од страна на Комисијата за животна средина на 27 март оваа година, до денеска рудникот продолжил со работа, без да ги почитува одлуката и решението на надлежните институции, Стојановски прво рече дека не е точно дека работеле, повикувајќи се на Законот за минерални суровини, а потоа потврди дека продолжиле со ископување на рудата и во изминатите денови.

– Точно, овие десет дена ние работевме. Ние како компанија ќе ја платиме таа глоба. Со самото издавање на дозвола за експлоатација од Министерството за економија, ние по законот имаме право да екплоатираме материјал. Издавањето на интегрирана дозвола Б е процес што треба да се реши во текот на работењето на рудникот. Значи, ние нема што да признаеме затоа што работиме во рамките на законот – рече Стојановски, наведувајќи дека глобата изнесува околу 5.000 до 6.000 евра.

Од „Стентон градба“ најавија дека ќе бараат одговорност од одредени политичари поради манипулации со јавноста околу загадувањето на воздухот и на околината со работата на каменоломот. Од фирмата тврдат дека рудникот не загадува, поради што планираат тоа, како што велат, да им го објаснат и на граѓаните во иднина.

– Приложивме два елоборати до Комисијата за животна средина за испитување на количеството на ПМ-честичките од две различни компании, со кои е утврдено дека количеството на честички е во рамките на доволеното, како и дека рудникот не е причинител на штетни звучни емисии – рече Стојановски.


Активистите против новите мерки за загадениот воздух


Скопје, 3 април, 2017 - 13:46 (META) 

Прагот на алармирање за ПМ10-честичките да биде поставен при достигнување на просечна вредност поголема од 70 илиграми на еден кубен метар, два дена по ред, без оглед  дали станува збор за викенд или работен ден и без скриени услови.

Ова е барањето што членовите на коалицијата за чист воздух „О2“ и на граѓанските здруженија „Ние сме Карпош 4“, „Воздух сега“ и „Стоп на загадувањето“, итно ќе го достават до Министерството за животна средина и просторно планирање.

Оттаму, покрај тоа, ќе бараат итните мерки што треба да го редуцираат сообраќајот, и да ги регулираат функционирањето на индустријата, градежните активности, фосилните согорувања и сл., да стапат во сила веднаш наредниот ден и да траат сè додека нивото на ПМ10-честички не биде под дозволеното до 50 милиграми на еден кубен метар дневно.

Од коалицијата „О2“ велат дека тие се незадоволни од предлозите што Министерството ги најави минатиот петок и со кои прагот на алармирање од сегашните 100 милиграми на еден кубаен метар за период од 10 дена, го зголемува на 25 милиграми на кубен метар за период од два дена.

„Покрај петократното зголемување на ПМ10-честички, од максимално препорачаните 50 милиграми на еден кубен метар, Министерството додава и дополнителни услови, од типот на број на мерни станици кои треба да ја имаат просечната вредност и недефинирана стабилна временска прогноза, што е силен показател дека вонредни мерки никогаш нема да бидат воведени“, велат од коалицијата.

Светската здравствена организација (СЗО) наведува дека вредноста на ПМ10-честичките не смее повеќе од три дена во годината да надминува 50 милиграми на еден кубен метар.

Македонија со ЕУ има закон според кој се обврзува дека вредноста на ПМ10-честичките нема да биде поголема од 40 милиграми на кубен метар просечно на годишо ниво и дека повеќе од 35 дена во годината нема да надмине 50 милиграми на еден кубен метар.

– Токму затоа, ние, како граѓански активисти, сме фрапирани од односот на Министерството кон здравјето на сопствените граѓани и зачудени од обидот за создавање сива зона, која ќе овозможи константното труење на населението да продолжи во текот на целата година и следните неколку години. Сакаме да предупредиме дека доколку ваквата одлука биде усвоена, ќе бидеме принудени да бараме и судска разврска, повикувајќи ги на одговорност носителите на функции во државните институции, задолжени да се грижат за здравјето на граѓаните – велат од коалицијата.


Каменоломот кај Битола не доби Б-интегрирана еколошка дозвола за работа


Битола, 28 март, 2017 - 11:11 (META) 

Новиот рудник за гранит на Билбил Камен над Битола не успеа да ја добие Б-интегрираната еколошка дозвола за работа. Од Општината Битола за „Мета“ потврдуваат дека каменоломот сè уште ја нема оваа дозвола за ископ на руда.

Вчера бил последниот ден кога требало да се издаде потребната дозвола. Рудникот е во близина на магистралниот пат од Ресен за Прилеп, кој минува преку Битола и е на 800 метри оддалеченост од најблиската населба. Битолчани беа загрижени дека со отворањето на новиот рудник дополнително ќе се зголеми загадувањето на градот, во чија близина се наоѓа РЕК Битола.

– Каменоломот сè уште нема Б-интегрирана дозвола за работа. До нас пристигна допис од Комисијата за животна средина, да се преиспита дозволата за работа на коменоломот и да не се издава еколошката дозвола сè додека не се изјаснат Министерствата за животна средина, Министерство за економија и Министерството за транспорт и врски – изјави Љубо Атанасовски, советник за животна средина во Општина Битола.

Членовите на Комисијата за заштита на животна средина во Советот на Општината, и од власта и од опозицијата, овојпат, како ретко досега, застанаа на иста страна и побраа да се преиспита целата работа со ископот на руда во каменоломот.

– Ние, како комисија, едногласно, и членовите од власта и од опозицијата, побаравме објаснување од одредени министерства за понатамошната работа на каменоломот. Дали концесијата ќе се обнови или не, не знам, но мора да ни се даде појаснување за работите – вели претседатката на Совет на Општина Битола, Силвана Ангелевска.

Уште со отворањето на каменоломот, опозицијата обвинуваше дека целата постапка за добивање на концесијата е целосно нетранспарентна и недостигаат голем број одговори за неа.

– Задоволни сме со дел од одлуката на Комисијата за животна средина, затоа што ова овозможува почиста животна средина за битолчани, но сме несреќни што оваа работа се одолжуваше две-три години, бидејќи тогаш истата оваа власт беше глува на проблемот со загадувањето, за нив не постоеше каменоломот над Битола и опосноста од загадувањето. Сега сакаат да се додворуваат на битолчани и да кажат дека се грижат за нив и за нивното здравје, наспроти бизнис-интересите на поединци од власта – рече Горан Козаров, советник на СДСМ.

Рудникот е во сопственост на „Стентон градба“, од каде, по критиките на јавноста за последиците од загадувањето, минатата година, преку писмено соопштение одговорија дека се запазени сите законски процедури за отворање на рудникот и дека ископот на руда нема да ја загади околината.


На Меѓународниот ден на водите, „Арсена“ потсети на загадената вода во Гевгелија


Гевгелија, 22 март, 2017 - 18:09 (META) 

Граѓанската иницијатива „Арсена“ подели пакувања чиста вода на штанд поставен на градското шеталиште во центарот на Гевгелија, по повод Меѓународниот ден на водите.

Мотото на оваа акција беше „Здрава вода за здрав живот“, а целта беше да се актуелизира долгогодишниот проблем на гевгеличани со потребата од чиста вода за пиење, поради присуството на енормно високи концентрации на отровниот металоид арсен во водите од градскиот водовод.

„Ова што се случува со водата во Гевгелија е трагично и неодговорно. Сите сакаме чиста вода и сите заслужуваме да ја имаме дома како корисници на јавниот водоводен систем. Но, работите се надвор од секаква контрола на локалните власти. Изгледа, сиве овие години, поважан им беше мирниот мандат и бенефициите од мандатот, наместо задоволување на потребите на граѓаните за чиста вода“, изјавија од „Арсена“.

Од оваа иницијатива најавуваат формирање на правен тим кој ќе се занимава со правните консеквенци на одговорните за долгогодишното труење на гевгеличани со арсенот во гевгелиската вода.